Mitä tehdä?

confused

Tässä kirjoittelen töissä vietetyn pitkän yön jälkeen. Lueskelin töissä tuttuun tapaan lehtiä, kun silmiini sattui artikkeli syömishäiriöistä. Onhan nuo anoreksiat ja muut tuttuja, mutta sieltä tuli ensimmäisen kerran vastaan BED. Luin, mitä kyseisestä sairaudesta kerrottiin ja aloin miettiä itseäni.

Olen jo pidemmän aikaa miettinyt, että ehkä minussa on jotain vikaa. Rakastan ruokaa, olen aina rakastanut, mutta viimeisien vuosien aikana asiat ovat riistäytyneet aivan totaalisesti käsistä. Päivittäin on kamala tarve käydä kaupassa ostamassa jotain hyvää ja kun sinne pääsee niin sitä tuleekin sitten ostettua enemmän kuin oli suunnitellut ja ajattelee, että no, syön näitä sitten koko viikon ja kun kotiin pääsee niin kaikki menee alas samantien ja jälkeenpäin tietysti hirveä morkkis, välillä kestää pidempääkin inhottava tunne itsestä ja masentuu ja syö vain lisää ja tilanne tuntuu entistä toivottomammalta.

Itseäni vaivaa myös suuret mielialojen vaihtelut. En enää keksi tälle mitään selitystä. Luulin sen jossain vaiheessa johtuvan e-pillereistä ja lopulta muutamien jälkeen luovuin niistä kokonaan ja ajattelin, etteivät ne vain ole minua varten. Kuitenkaan eivät nämä mielialojen vaihtelut mihinkään menneet. Äitini sanoo, että olen vain yliherkkä, sillä itken helposti ja reakoin vahvasti tunteilla kaikkeen, mutta se ei ole vain sitä. Suutun nopeasti ja tulisesti ja usein hyvin helposti ja tyhmistä asioista enkä osaa kontroloida tunteitani, useimmat niistä nykyään purkautuvat vain itkuna ja pahan olon tunteena, joka taas johtaa syömiseen. Vihaan itseäni enemmän kuin ketään tai mitään ikinä.

Usein myös tunnen olevani masentunut. Tuntuu, ettei elämässä ole sisältöä ja kukaan ympärillä ei välitä ja ketään ei kiinnosta. Viha itseä kohtaan vain kasvaa ja kun peiliin katsoo niin tunne vain pahenee. Silloin tulee helposti myös jätettyä kaikki sivuun ja mikään ei jaksa kiinnostaa.

Eniten kuitenkin olen huolissani syömisestäni, sillä se ei ole normaalia. Olin ennen urheilija ja harrastin liikuntaa 6 kertaa viikossa ja treenasin kovastikin, mutta lopetin, sillä kiinnostus kyseistä lajia kohtaan loppui ja aina koin olevani jo liian vanha aloittamaan mitään eikä mikään laji tuntunut kiinnostavalta. Lihoin parin vuoden sisään suunnilleen 20kg ja nyt on painoa tullut vieläkin lisää, ja paljon. Vihaan ihmistä, joksi olen tullut, mutta en osaa lopettaa syömistä. Vaikka olo olisi kuinka täysi niin pitää vaan syödä lisää. Helposti menee 2 pussia sipsejä, paketti keksejä, karkkipussi ja jäätelöpaketti, kun sille päälle sattuu ja sen lisäksi vielä normaalia ruokaa.

Inhoan tapaani ja häpeän sitä, piilotan roskani laatikoihin ja kaappeihin, ettei kukaan näkisi niitä roskiksessa (asun vielä kotona). Syön salaa ja kaiken mitä käsiini saan. Syön joka päivä enemmän kuin pitäisi ja aina jotain hyvää, en vain osaa vastustaa ruokaa. Pelkään koko ajan lihovani vielä lisää (nyt 164cm/110kg) silti en osaa lopettaa ja se alkaa taas masentaa yhdessä kaiken muun kanssa ja syntyy vihaa ja masennusta.

En ole vielä ehtinyt BEDstä enempää lukea, mutta haluisinkin kysyä, että voisiko minulla mahdollisesti olla tämä tauti ja miten sen hoidossa pitäisi edetä? Olen vain niin väsynyt itseeni ja kaikkeen tähän. Välillä tuntuu ettei vain jaksa enää.

2

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuulostaa

      BEDiltä. Itselläni oli ahmimista. Kannattaa mennä käymään lääkärissä ja kertoa ongelmasta lääkäri voi antaa reseptin lääkkeeseen joka itselläni ainakin auttoi.

      Huomasin myös että tunnet inhoa ja muuten itseäsi kohtaan, itsetunnon parantaminen myös parantaa oloasi.

      Itselläni oli huono itsetunto mutta paransin sen itse :) ja tunsin itseni masentuneeksi tai alakuloiseksi aiemmin.

      Kokeile positiivista ajattelua ja kehu itseäsi. Aina kun ajattelet itsestäsi jotain negatiivista sano sen tilalle jotain positiivista itsestäsi. Se tuntuu aluksi valehtelemiselta mutta pikku hiljaa alat huomata pitäväsi itsestäsi enemmän. Aloita vaikka asioista jotka tunnet olevan hyvää itsessäsi mutta mikäli et keksi mitään sellaista "valehtele" itsellesi. Tämä voi kuulostaa huuhaalta mutta tein juuri näin ja nyt olen onnellinen :)

      lääke jota määrätään ahmimiseen on masennuslääke joten sekin voi auttaa pahaan oloon :)

      ei muuta kun lääkäriin mars mars ei kannata kärsiä kun on olemassa parannus :)

      onnea sinulle :)

    • kovin

      tutulta.. Valitettavasti.. Tämä sairaus on raskas, ahdistava ja inhottava.. Ja siitä on melko mahdoton päästä omin voimin irti. Suosittelen menemistä kipin kapin terkalle tai lääkäriin jutskaamaan, ne kyllä ohjaavat ja neuvovat eteenpäin. Itse rohkaisin joku aika sitten mieleni ja varasin ajan psykiatriselta sairaanhoitajalta.. Keskustelua, lääkäriä, psykiatria, lääkkeitä.. Tie saattaa olla pitkä ja kivinen, mutta ainakin oman tunnelini päässä näkyy jo valoa. Suosittelen lämpimästi. Niin teet palveluksen itsellesi. Voimia ja rohkeutta sinulle ja kaikille muillekin tämän kamalan sairauden saartamille! Täältä me vielä noustaan =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe