mistä ruuasta maamme tunnetaan ulkomailla?

mikä suomalaista arvostetaa...

Tällä palstalla kirjoitetaan päivittäin erilaisia näkemyksiä ruuasta, ruuan raaka-aineista, sen edullisuudesta sekä niiden vain suomalaisesta erinominaisuudesta. Kysyisin kaiklta teiltä asiantuntijoilta seuraavaa:

1. Minkälaista on laadukas ruuan raaka-aine/ruoka?

2. Minkälaista on terveellinen ruuan raaka-aine/ruoka?

3. Minkälaista on edullinen ruuan raaka-aine/ruoka?

4. Mitä suomalaisia ruuan raaka-aineita/ruokia tunnetaan/arvostetaan rajojemme ulkopuolella?

6

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielestä

      1. Laadukkainen raaka-aine on amerikan ja aasianmarkkinoilta myymättä jäänyt sakasalainen sianfile, joka on ollut pakasteessa vasta muutaman vuoden.
      Asiantuntijoiden mukaan oikea marinointi saa maistumaan vaikka kalan lihalta, että sillä tavalla.

      2. Terveellinen näyttäisi olevan suomalaisten mielestä tanskalainen salmonellasika, ainakin jos on uskominen palstan asiantuntujoihin.

      3. Edullisin ja kenties laadukkain on saksalainen sika, jonka hävitys saksalaisten mukaan tulee edullisemmaksi antaa suomalaiseen ruokapöytään kuin viedä ongelmajätelaitokseen.

      4. Ei mitään, eihän kukaan edes tiedä suomalaisesta ruuasta, tosin ei tiedä suomalaiset muidenkaan ruuasta, no ehkä Mozarella tunnetaan.

    • fsgmiompmgigmpia

      1. Sellaista joka on tuotettu lähellä.

      2. Sellaista joka on tuotettu lähellä.

      3. Sellaista joka on tuotettu lähellä.

      4.Juustot,luonnonmarjat,ruisleipä,monet maitotuotteet,suomalainen kaura on huippua.

      Ei pitkiä kuljetuksia eikä vierasperäisien bakteerien kuskausta ympäri pallon,se olisi ihannetila.

    • Vara Kaani

      Laatu on yleensä aika subjektiivinen kokemus, toinen kokee laaduksi melkein mitä vain, toinen näkee asian toisin esim. että kun kaupassa myydään valmiiksi marinoitua lihaa, niin yleensä sillä pyritään peittämään jo vähän vanhaksi käynyt tuote.

      Hyvä laatu on sitä, että kokee saavansa rahoilleen vastinetta, eli saa sitä mitä on luvattukkin.

      Terveellistä ruokaa on periaatteessa kaikki hyvä laatuinen ruoka, tosin terveellinenkin ruoka voi olla epäterveellistä liikaa nautittuna.

      Edullinen ruoka on yleensä laadun vastakohta, mutta silloin kun ihminen on oikein tiukoilla, niin jostakin on tingittävä, monesti tingitään ruuassa ...

      No ainakin poro mielletään hyvin Suomalaiseksi ruuaksi myös ulkomailla, se on myös laadukasta ja terveellistä.

    • rajojemme ulkopuolella

      Suomalaisista elintarvikkeista rajojemme ulkopuolella arvostetaan laadukkaiksi, terveellisiksi ja edulliseksi ainoastaan luonnontuotteita mm muutamat sienilajikkeet, muutamat luonnonmarjat ja osaa riistasta. Niitäkään ei tunneta mitenkääbn laajalti.

    • yksi tärkeä noista

      Jos kerran suomalaisesta ruoasta kysytään:

      1. -

      2. -

      3. -

      4. MÄMMI

    • pitäisi tunnistaa

      missä ja mikä on Suomi, sillä ei esim. Ranskassa tiedetä/kyetä ottamaan selvää millainen on Suomen lippu.
      vaadi sitten niiltä että siellä tunnistettaisiin suomalaisia ruokia

      Ps. Nokia on Japanista, on väittämä johon myös ulkomailla törmää

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe