Tällä palstalla kirjoitetaan päivittäin erilaisia näkemyksiä ruuasta, ruuan raaka-aineista, sen edullisuudesta sekä niiden vain suomalaisesta erinominaisuudesta. Kysyisin kaiklta teiltä asiantuntijoilta seuraavaa:
1. Minkälaista on laadukas ruuan raaka-aine/ruoka?
2. Minkälaista on terveellinen ruuan raaka-aine/ruoka?
3. Minkälaista on edullinen ruuan raaka-aine/ruoka?
4. Mitä suomalaisia ruuan raaka-aineita/ruokia tunnetaan/arvostetaan rajojemme ulkopuolella?
mistä ruuasta maamme tunnetaan ulkomailla?
6
528
Vastaukset
- mielestä
1. Laadukkainen raaka-aine on amerikan ja aasianmarkkinoilta myymättä jäänyt sakasalainen sianfile, joka on ollut pakasteessa vasta muutaman vuoden.
Asiantuntijoiden mukaan oikea marinointi saa maistumaan vaikka kalan lihalta, että sillä tavalla.
2. Terveellinen näyttäisi olevan suomalaisten mielestä tanskalainen salmonellasika, ainakin jos on uskominen palstan asiantuntujoihin.
3. Edullisin ja kenties laadukkain on saksalainen sika, jonka hävitys saksalaisten mukaan tulee edullisemmaksi antaa suomalaiseen ruokapöytään kuin viedä ongelmajätelaitokseen.
4. Ei mitään, eihän kukaan edes tiedä suomalaisesta ruuasta, tosin ei tiedä suomalaiset muidenkaan ruuasta, no ehkä Mozarella tunnetaan. - fsgmiompmgigmpia
1. Sellaista joka on tuotettu lähellä.
2. Sellaista joka on tuotettu lähellä.
3. Sellaista joka on tuotettu lähellä.
4.Juustot,luonnonmarjat,ruisleipä,monet maitotuotteet,suomalainen kaura on huippua.
Ei pitkiä kuljetuksia eikä vierasperäisien bakteerien kuskausta ympäri pallon,se olisi ihannetila. - Vara Kaani
Laatu on yleensä aika subjektiivinen kokemus, toinen kokee laaduksi melkein mitä vain, toinen näkee asian toisin esim. että kun kaupassa myydään valmiiksi marinoitua lihaa, niin yleensä sillä pyritään peittämään jo vähän vanhaksi käynyt tuote.
Hyvä laatu on sitä, että kokee saavansa rahoilleen vastinetta, eli saa sitä mitä on luvattukkin.
Terveellistä ruokaa on periaatteessa kaikki hyvä laatuinen ruoka, tosin terveellinenkin ruoka voi olla epäterveellistä liikaa nautittuna.
Edullinen ruoka on yleensä laadun vastakohta, mutta silloin kun ihminen on oikein tiukoilla, niin jostakin on tingittävä, monesti tingitään ruuassa ...
No ainakin poro mielletään hyvin Suomalaiseksi ruuaksi myös ulkomailla, se on myös laadukasta ja terveellistä. - rajojemme ulkopuolella
Suomalaisista elintarvikkeista rajojemme ulkopuolella arvostetaan laadukkaiksi, terveellisiksi ja edulliseksi ainoastaan luonnontuotteita mm muutamat sienilajikkeet, muutamat luonnonmarjat ja osaa riistasta. Niitäkään ei tunneta mitenkääbn laajalti.
- yksi tärkeä noista
Jos kerran suomalaisesta ruoasta kysytään:
1. -
2. -
3. -
4. MÄMMI - pitäisi tunnistaa
missä ja mikä on Suomi, sillä ei esim. Ranskassa tiedetä/kyetä ottamaan selvää millainen on Suomen lippu.
vaadi sitten niiltä että siellä tunnistettaisiin suomalaisia ruokia
Ps. Nokia on Japanista, on väittämä johon myös ulkomailla törmää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908