ETF

luu-5

Kiinnostuin etf:istä pienen välityspalkkion vuoksi...kuulemma tuottavatkin keskimäärin ihan yhtä hyvin kuin pankkien rahastot. Nyt kuitenkin kiinnostaisi tietää voiko Suomesta käsin tehdä halpoja etf-sijoituksia nouseville markkinoille esim. Kiinaan tai Intiaan. Jos onnistuu, millaisilla osto/myynti/välityspalkkioilla?

3

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Teukka-

      ETF:iä ostetaan ja myydään kuin osaketta, joten "välityspalkkio" riippuu arvopaperivälittäjästäsi. Keskimääräinen tuotto on hieman parempi kuin aktiivisilla rahastoilla, alhaisen hallinnointipalkkion ansioista. Siis keskimäärin, aina löytyy tietysti myös aktiivisia rahastoja, jotka pärjäävät vastaavaa ETFää (indeksiä) paremmin. Ongelma on siinä, ettei etukäteen tiedä, mikä rahasto on seuraavien vuosien menestyjä.

      Helsingin pörssissä ei käsittääkseni vaihdeta ulkomaille sijoittavia ETFiä, mutta melkein kaikki suomalaiset arvopaperivälittäjät tarjoavat mahdollisuuden ostaa New Yorkin tai Saksan pörssissä noteerattuja ETFiä. Näillä pääset kyllä jokaiseen maailmankolkkaan kiinni. Kehittyvien markkinoiden hallinnointipalkkiot ovat tosin hieman korkeampia kuin länsipörssien. Yleensä 0,5-0,7%.

      www.ishares.com
      www.ishares.de
      www.db-xtrackers.com
      www.lyxor.com

      • Onko mitään syytä?

        Onko mitään syytä miksei pitäisi ostaa ETF:iä vain NYSE:stä, koska siellä on laajemmat, likvidimmät markkinat ja myös halvemmat hallinnointipalkkiot kuin eurooppalaisilla kumppaneilla.

        Onko mitään painavaa syytä miksi pitäisi juuri käyttää noita:
        www.ishares.com
        www.ishares.de
        www.db-xtrackers.com
        www.lyxor.com

        esim Vanguardin sijaan?
        www.vanguard.com


      • Osta sieltä
        Onko mitään syytä? kirjoitti:

        Onko mitään syytä miksei pitäisi ostaa ETF:iä vain NYSE:stä, koska siellä on laajemmat, likvidimmät markkinat ja myös halvemmat hallinnointipalkkiot kuin eurooppalaisilla kumppaneilla.

        Onko mitään painavaa syytä miksi pitäisi juuri käyttää noita:
        www.ishares.com
        www.ishares.de
        www.db-xtrackers.com
        www.lyxor.com

        esim Vanguardin sijaan?
        www.vanguard.com

        Eurooppa on takapajula tässä yhteydessä, valitettavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1957
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1685
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1312
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1139
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1015
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      918
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      903
    Aihe