kun täälläkin on sillointällöin kyselty luottotiedossa olevan merkinnään vaikutuksesta lainansaantiin -niin ainakin sampopankin kanta on ehdoton EI -kaikissa tapauksissa - ennen asiaa katsottiin tapauskohtaisesti ,mutta omistajanvaihdoksen jälkeen tilanne on muuttunut .
itselläni vähäinen merkintä kolmen vuoden takaa -merkinnän yhteydessä on maininta,että saatava on maksettu -vakityö on ,ja tililläkin rahaa useampia tuhansia , pankin asiakkaana olen ollut yli kymmenen vuotta -eikä ole mtään lainoja mihinkään suuntaan -edes lisävakuuksien järjestäminen ei auttanut asiaa
itselläni vähäinen merkintä kolmen vuoden takaa -merkinnän yhteydessä on maininta,että saatava on maksettu -vakityö on ,ja tililläkin rahaa useampia tuhansia , pankin asiakkaana olen ollut yli kymmenen vuotta -eikä ole mtään lainoja mihinkään suuntaan -edes lisävakuuksien järjestäminen ei auttanut asiaa
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni puhtaat paperit 2kk kuluttua ja sen verran tuo merkintä luottotiedissa on elämää haitannut, että sinä päivänä vedän pitkät wiskit naamariin ja vaikka lainaa sitten saisi, niin yli varojeni en jatkossa enää elä.
Stemppiä kohtalotovereille !
oli 9 vuotta laman takia.2001 syksyllä ulosottomies soitti ja sanoi että homma ohi.Sinä iltana join viiniä ja itkin onnesta.Nykyään vaimo,poika ja rivitaloasunto.Lainakin heltisi jo seuraavana talvena asuntoa varten.
Voisikohan tässä olla mitään tekemistä tuolla melko huomattavalla asiakaspaolla - olisiko Sampopankilla tarvetta hieman parantaa luottosalkkunsa keskimääräistä riskiä saadakseen ITSE rahoitusta markkinoilta? Emoyhtiö DanskeBank kun on Tanskassa ollut tapetilla myös asuntoluototukseen liittyvistä riskeistä.
pankissa, sampo, kävin taas lainoistani sopimassa. Asunto jne. vippejä. Viimeksi viisi vuotta sitten.
En koskaan ole saanut niin hyvää ja perinpohjaisen selvää palvelua kuin tänään :) Paras tarjous taas alkavalle kaudelle jne.
Jos keväällä tökki niin kyllä nyt näyttävät "hyvittävän"... Se vain käy.
Soittivat tutulleni muutama viikko sitten ja kysyivät, että paljonkohan kaveri mahtaisi olla pankille velkaa.. Eli ilmeisesti kaikki ohjelmat eivät ole ajantasalla.