voiko jääkaapin oven tiivisteitä vaihtaa itse??
Ja mistä niitä voi ostaa??
Itselläni on 12 vuotta vanha hyvin toimiva Elektro helios isohko jenkkikaappi, mutta nyt vaikuttaa , että jääkaapin ovi ei sulkeudu kunnolla. Onko kenelläkään mitään neuvoa tähän?
On kallista hommata uusi jääkaappipakastin vain tiivisteen vuoksi. Odotan kiitollisen vastausta.
yst.terv. Elina
jääkaapin oven tiivisteet??
13
21750
Vastaukset
- pesukoneenkorjaaja
Istellä meni juuri n. 10 v. vanhasta pesukoneesta tiiviste, ja se löytyi huoltoliikkeestä, ja vaihdoin itse. Hyvin toimi, vaikka vaihdon kanssa saikin tuskailla pari tuntia. Luulisi että ilman muuta jääkaappeihinkin voi vaihtaa, jos kerran pesukoneisiin.
- Mä74
Sen tiedän ainakin, että nykyään on vain joissakin Boschin ja Siemensin malleissa vaihdettavat tiivisteet, muissa malleissa ne on niin kiinni ovissa, että ovi menee aina vaihtoon kun tiivistettä pitäisi vaihtaa. Joten uskon valitettavasti että ennemmin kannattaa ostaa sinun uusi kaappi kuin vanhaan uutta ovea jos sellaista edes löytyy. Varmista nyt kuitenkin keltaisilta sivuilta kohdasta "kodinkoneiden huoltoa" ja sieltä kyseinen merkki ja soita sinne
- Elina
Kiitos vastauksesta.
Näin vähän epäilinkin asian olevan.
Tuntuu uskomattomalta ,että koko kaappi menee uusiksi vain oven tiivisteiden vuoksi.
Sääli ettei enää mitään kannata korjauttaa.
Lämmitä kesän jatkoa!
t.Elina
- tiiviste
Mistä saisin jääkaappipakastimeen tiivisteet?
- Nähnyt
Ainakin Tampereella on Koskikeskusta vastapäätä yksi kodinkonehuoltoliike josta saa ton tyyppisiä kamoja.
- helkama_JA161
helkama JA 161 ovessa ei oo niitä tulppia vaan se tappi menee suoraan siihen ylälistaan ja se reikä on nyt pirun kulunut ja ovi lonksuu eli voiko sen ylälistan vaihtaa ja saako niitä varaosana vai pittääkö ettii kierrätetty ???
- 8475647
En ymmärrä mikä tulppa ja mikä tappi. Oven tiivisteistä tässä piti puhuman.
Kävin oikein omassani katsomassa tulppaa ja tappia. Eipä näkynyt.
Eikä helkamalta löytynyt kaapiakaan JA161. - helkama_jääkaappi
yleensä jääkaapeissa on semmonen muovitulppa mihin se sarana tappi menee mutta tässä helkamassa eioo vaan pelkkä reikä siinä oven ylälistassa ja se on pirun kulunut . toi tyyppi oli sieltä sisältä kilvestä mutta kyseessä on se yleinen suomi-helkama .
- Anonyymi
helkama_jääkaappi kirjoitti:
yleensä jääkaapeissa on semmonen muovitulppa mihin se sarana tappi menee mutta tässä helkamassa eioo vaan pelkkä reikä siinä oven ylälistassa ja se on pirun kulunut . toi tyyppi oli sieltä sisältä kilvestä mutta kyseessä on se yleinen suomi-helkama .
Ota ovi pois. Liimaa ja tulitikun pätkiä, täytä koloa noilla siten että tapille jää se alkuperäinen aukko. Kun liima on kuivunut, laita ovi paikalleen. Jos on tilaa niin voit tehdä muovista itse tipin sille saranatapille ja se tuppi liimataan saimme koloon jossa tappi oli. Nyt sitten ujutat saranatapin siihen muovituppiin ja ovi paikalleen.
- Anonyymi
ei ole vaikea
- Anonyymi
Helppoa kuin palstan aktivointi!
- Anonyymi
En ole vaihtamassa tiivistettä, mutta askarruttaa sellainen, että onko jääkaapin tiivisteen sisällä jotain kirkasta öljymäistä ainetta. Tai onko jääkaapin oven sisuksissa jotain aineita?
- Anonyymi
Kun tiivisteet pitää puhtaina, ne kestää koko jääkaapin elinkaaren.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀784280BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1933508- 1962851
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome682736Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main412632- 571176
- 781070
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381012MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t110885- 55870