Paljonko on talletussuojan yläraja eri pankeissa?
Talletussuojan
10
2234
Vastaukset
- -20
noin 25000,
mutta koko Nordea-ketjussa, Osuuspankki-ketjussa Sampo-ketjussa yms. vain yksi suoja,
eli ei ole konttorikohtainen. - penninvenyttäjä_
EU:n talletussuojajärjestelmässä yläraja on 25 000€. Islantilaispankit kuten Kaupthing on suojattu pääasiassa Islannin talletussuojan kautta (n. 20 000€ asti). Kaupthing on suojannut loppuosan Suomen järjestelmässä. Alle 20 000€ talletukset on siis suojattu vain Islannin järjestelmässä.
Kaikki Suomeen markkinoivat pankit eivät ole talletussuojan piirissä (esim. virolaiset jotkin virolaiset pankit).
Islannin talletussuojasta: http://penninvenyttaja.blogspot.com/2008/07/islannin-talletussuoja.html - tarkat tiedot
Suomi
- 25 000 euroa
- Kattaa täysmääräisesti asuntokauppavarat 6 kk:n ajan
- Kattaa myös määräaikaiset talletukset
Ruotsi
- 250 000 Ruotsin kruunua
- Noin 28 000 euroa
- Talletussuoja käsittää kaikki sellaiset talletustilit, joissa varat voidaan nostaa enintään yhden kuukauden irtisanomisajan puitteissa.
- Jos asiakkaalla on oikeus nostaa milloin tahansa varoja maksua vastaan, suoja kattaa myös sellaiset talletustileillä olevat varat, joiden irtisanomisaika ylittää yhden kuukauden ajan
Tanska
- 300 000 Tanskan kruunua
- Noin 40 425 euroa
- Kattaa täysimääräisesti asuntokauppavarat 9 kk:n ajan
- Kattaa myös määräaikaiset talletukset
- Talletusten määrästä vähennetään velkojen määrä
Islanti
- 1,7 miljoonaa Islannin kruunua
- 20 887 euroa (kiinnitetty euromääräiseksi tammikuussa 1999)
- suojan määrä voi olla korkeampi, jos Islannin talletussuoja- ja sijoittajainsuojarahaston talletussuojarahasto-osastolla on varoja suurempiin korvauksiin
Norja
- 2 miljoonaa Norjan kruunua
- Noin 250 000 euroa
- Talletusten määrästä vähennetään velkojen määrä
Lähde: Rahoitustarkastus- EU:n alueella
Talletussuoja EU:n alueella vähintään 20 000 euroa.
- Sampo Suomen
vai Tanskan suojaukseen kun on tanskalainen pankki?
- tiettävästi
Sampo Suomen kirjoitti:
vai Tanskan suojaukseen kun on tanskalainen pankki?
Tanskan talletussuojaan, sillä sen uusi kotipaikka on Tanskassa ja Sampo Pankki on sen sivuliike Suomessa (Taloussanomat, 2007). Sen sijaan jos kyse olisi pankin erillisestä tytäryhtiöstä, kuuluisi se vieläkin Suomen talletussuojaan.
... vielä sitaatti artikkelista:
"Muutos tarkoittaa myös sitä, että asiakkaiden talletussuoja ja sijoittajien korvausrahastosuoja eivät määräydy enää Suomen, vaan Tanskan lainsäädännön mukaan." Sampo Suomen kirjoitti:
vai Tanskan suojaukseen kun on tanskalainen pankki?
Sampo Pankki Oyj on tietääkseni edelleen suomalainen pankki, jonka osakkeet ovat tanskalaisen pankin omistuksessa. Siihen saakka, kunnes se fuusioidaan tanskalaiseen pankkiin, se kuuluu Suomen Talletussuojarahastoon. Fuusion piti tapahtua jo pääsiäisenä, mutta sitä on lykätty.
Katso: http://www.talletussuojarahasto.fi/?page=3tiettävästi kirjoitti:
Tanskan talletussuojaan, sillä sen uusi kotipaikka on Tanskassa ja Sampo Pankki on sen sivuliike Suomessa (Taloussanomat, 2007). Sen sijaan jos kyse olisi pankin erillisestä tytäryhtiöstä, kuuluisi se vieläkin Suomen talletussuojaan.
... vielä sitaatti artikkelista:
"Muutos tarkoittaa myös sitä, että asiakkaiden talletussuoja ja sijoittajien korvausrahastosuoja eivät määräydy enää Suomen, vaan Tanskan lainsäädännön mukaan."Kaupparekisterin mukaan ainakin vielä tänään Sampo Pankki Oyj:n kotipaikka on Helsinki, yrityksen kieli on suomi ja osoite Unioninkatu 22, 00075 SAMPO PANKKI. Ja kuten jo totesin toisessa viestissä, se kuuluu edelleen Suomen Talletussuojarahastoon.
- uskaltaako?
Timontti kirjoitti:
Sampo Pankki Oyj on tietääkseni edelleen suomalainen pankki, jonka osakkeet ovat tanskalaisen pankin omistuksessa. Siihen saakka, kunnes se fuusioidaan tanskalaiseen pankkiin, se kuuluu Suomen Talletussuojarahastoon. Fuusion piti tapahtua jo pääsiäisenä, mutta sitä on lykätty.
Katso: http://www.talletussuojarahasto.fi/?page=3Löysin netistä Virolaisen Bigpankin, joka maksaa korkoa n.7% määräaikaistilille. Kuuluu Viron talletussuojan piiriin. Onko kukaan kuullut kyseisestä pankista?
- on näin
uskaltaako? kirjoitti:
Löysin netistä Virolaisen Bigpankin, joka maksaa korkoa n.7% määräaikaistilille. Kuuluu Viron talletussuojan piiriin. Onko kukaan kuullut kyseisestä pankista?
Tiedoksi että Handelsbankenissa talletussuojan piiriin kuuluvat kaikki tilit paitsi määräaikaiset talletukset!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1827728Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa923764"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1293656Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892961Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1182468- 1362014
- 651500
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a641365Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3811353