Haluan toimittajaksi isona (päätoimittajaksi mielellään). Kumpi olisi parempi tutkinto työllistymisen ja uran kannalta, maisteriius kotimaisesta kirjallisuudesta Helsingin yliopistosta vai AMK: viestintä/journalismi-tutkintoon?
AMK vai Kotim.kirjallisuus
3
769
Vastaukset
- ...
Miksi vain noista kahdesta pitäisi valita? Kyllä parhaat vaihtoehdot olisivat tiedotusoppi, journalistiikka tai viestintä yliopistossa tai jokin yhteiskuntatieteellinen ala. Ainakin sivuaineena kannattaisi olla jokin edellämainituista.
Kyllä tuo AMK:n viestintäkin on ok perustoimittajaksi pyrkivälle, mutta päätoimittajaksi parhaat vaihtoehdot ovat tiedotusoppi tai journalistiikka. Muutenkin suurin osa ainakin sanomalehtitoimittajista tulee yliopistosta. - kotimaista kirjallisuutta
vuositolkulla - edessä varma työttömyys tai ns. pilipalihommat.
- Kokemusta on
Kotim.kirjallisuus on mainio yleistutkinto jos haluat toimittamaan, ja sitähän voi tukea vielä haluamillaan sivuopinnoilla. Oikeastaan kaikki humanistisen suomen kielen kanssa edes välillisesti tekemisissä olevat tutkinnot takaavat kutakuinkin yhtä hyvät eväät tuossa mielessä. Valtsikan puolella oleva viestintä myös, mutta se ei valitettavasti tarjoa kielenhuollonkannalta niin kaksista ponnahdusalustaa ainakaan vakavasti otettavaan lehdistöön.
Medianomin paperit riittävät kyllä perustoimittajaksi, vaikkakin eniten kyse on siitä miten muut palaset sattuvat loksahtamaan kohdalleen (kerää alan työkokemusta ainakin kesänä parina, tee vaikutus persoonallasi haastattelutilanteessa). Tosin jos kilpailua paikasta tulee ja hakijat ovat muilta palasiltaan suunnilleen tasoissa, niin mielummin työnantaja palkkaa sen maisterin sieltä. Niinikään tulevan urakehityksen kannalta lienee suotuisampaa, mitä "korkeammat" paperit on lyödä tiskiin.
Huomioi, että ainakin Helsinkiin ei tosin noin vain "kävellä" kotim.kirjallisuuteen ainakaan viimevuosien sisäänpääsy%:n mukaan. Medianomiksi on relaistisempaa pyrkiä ja päästäkin sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857