Haluan toimittajaksi isona (päätoimittajaksi mielellään). Kumpi olisi parempi tutkinto työllistymisen ja uran kannalta, maisteriius kotimaisesta kirjallisuudesta Helsingin yliopistosta vai AMK: viestintä/journalismi-tutkintoon?
AMK vai Kotim.kirjallisuus
3
750
Vastaukset
- ...
Miksi vain noista kahdesta pitäisi valita? Kyllä parhaat vaihtoehdot olisivat tiedotusoppi, journalistiikka tai viestintä yliopistossa tai jokin yhteiskuntatieteellinen ala. Ainakin sivuaineena kannattaisi olla jokin edellämainituista.
Kyllä tuo AMK:n viestintäkin on ok perustoimittajaksi pyrkivälle, mutta päätoimittajaksi parhaat vaihtoehdot ovat tiedotusoppi tai journalistiikka. Muutenkin suurin osa ainakin sanomalehtitoimittajista tulee yliopistosta. - kotimaista kirjallisuutta
vuositolkulla - edessä varma työttömyys tai ns. pilipalihommat.
- Kokemusta on
Kotim.kirjallisuus on mainio yleistutkinto jos haluat toimittamaan, ja sitähän voi tukea vielä haluamillaan sivuopinnoilla. Oikeastaan kaikki humanistisen suomen kielen kanssa edes välillisesti tekemisissä olevat tutkinnot takaavat kutakuinkin yhtä hyvät eväät tuossa mielessä. Valtsikan puolella oleva viestintä myös, mutta se ei valitettavasti tarjoa kielenhuollonkannalta niin kaksista ponnahdusalustaa ainakaan vakavasti otettavaan lehdistöön.
Medianomin paperit riittävät kyllä perustoimittajaksi, vaikkakin eniten kyse on siitä miten muut palaset sattuvat loksahtamaan kohdalleen (kerää alan työkokemusta ainakin kesänä parina, tee vaikutus persoonallasi haastattelutilanteessa). Tosin jos kilpailua paikasta tulee ja hakijat ovat muilta palasiltaan suunnilleen tasoissa, niin mielummin työnantaja palkkaa sen maisterin sieltä. Niinikään tulevan urakehityksen kannalta lienee suotuisampaa, mitä "korkeammat" paperit on lyödä tiskiin.
Huomioi, että ainakin Helsinkiin ei tosin noin vain "kävellä" kotim.kirjallisuuteen ainakaan viimevuosien sisäänpääsy%:n mukaan. Medianomiksi on relaistisempaa pyrkiä ja päästäkin sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806