Saatiin siis huonoja uutisia muutama päivä sitten sikiöseulonnasta. Tulos oli järisyttävä 1:15.. Tätä seurasi vuorokauden verran hysteeristä itkua ja parkua. En voinut ymmärtää, että miksi juuri meille käy näin.. Mikä pienokaistamme vaivaa? Olenko syönyt jotain sopimatonta? Lenkkeillyt liikaa? Nukkunut väärässä asennossa? yms älytöntä..
Sain tietysti ajan Porin äitiyspolilta lapsivesipunktioon, joka on inhottava toimenpide, mutta tuntuu todella pieneltä tuskalta tähän verrattuna. Aika on vasta raastavan parin viikon päästä jota seuraa parin viikon tulosten odottelu.. Sikiön np- turvotus normaali, ikää mulla 26, mutta verestä löytyi jotakin joka nosti lukemat näin huimiksi. Mitä se sitten oli niin neukkarissa ei tiedetty. Veriryhmä mulla O miehellä eri, joten voivatko ne riidellä keskenään? Lisäksi meillä suvussa geenivirhe, joka aiheuttaa veritulppaa...
Onko jollain samanmoisia kokemuksia ja mitkä olivat lopulliset tulokset?
Sikiöseulonnasta tulos 1:15, Mitä ihmettä??
10
8607
Vastaukset
- tuloksesta
Tuo veriseulan tuloshan ei ole mikään absoluuttinen totuus, se kertoo vain sen, että down-riski kyseisessä raskaudessa on suurentunut. Riski katsotaan suurentuneeksi, jos suhdeluku on suurempi kuin 1:250. Kuitenkin tuossa sinun tapauksessasi 1:15 on vielä 14 mahdollisuutta, että lapsi on ihan terve. Sitä, miksi nuorillakin äideillä tulos saattaa joskus olla tällainen, vaikka niskapoimu olisikin ollut ok, ei ole tietoa.
Ja mitä tuohon lapsivesipunktioon tulee, oletko harkinnut istukkanäytettä? Se voidaan tehdä n. 2 viikkoa aiemmin kuin LVP ja tuloskin tulee yleensä nopeammin. Keskenmenoriksi on hiukan suurempi istukkanäytteessä kuin punktiossa.- Hanna 82
miettinyt myös tuota istukka näytteenottoa, mutta taidan jaksaa odottaa sinne punktioon asti.
Mitenkä tuo istukkanäyte otetaan? - tuloksesta
Hanna 82 kirjoitti:
miettinyt myös tuota istukka näytteenottoa, mutta taidan jaksaa odottaa sinne punktioon asti.
Mitenkä tuo istukkanäyte otetaan?Eli tuo istukkanäyte otetaan vähän samalla tekniikalla, kuin LVP eli ko. toimenpiteeseen tarkoitetulla neulalla vatsanpeitteiden päältä. Istukan paikka vaikuttaa siihen voidaanko tutkimusta tehdä eli jos istukka onn takaseinässä, toimenpide ei välttämättä ole mahdollinen.
- lähinnä rhesus
Käsittääkseni veriryhmällä ei ole asiaan mitään vaikutusta. Jos miehelläsi rhesus on negatiivinen, niin myös vauvalla voi olla negatiivinen. Se voi aiheuttaa jotain hylkimisreaktioita, mutta ei pitäisi vaikuttaa tuollaisiin.
- minku_82
Just tuon takia me päätettiin olla menemättä seulontaan. Vaikka tulos olis 1:500, se pistäis miettimään ja säikäyttäis aika kovasti. Tottakai siihen pitää varautua, että lapsi ei sitten välttämättä synnykään terveenä, mutta ei haluta kuitenkaan murehtia etukäteen.
- niin....
Elämässä on aina riskejä. Onhan sitä oma riskinsä joutua vaikka auto-onnettomuuteen.
Kaverille tehtiin lv.punktio. Ei kuulemma sattunut, otettiin vain mahan päältä. Tällä mun kaverilla on tosi matala kipukynnys (saattaa kirkua vaikka tukkaa kammatessa!), joten jos hän sanoo, ettei pahemmin sattunut, niin ei se kyllä sitten sattunut! =)
- Tammikuu_08
Saimme myös muutama päivä sitten tuloksen 1:110, josta kyselinkin täällä. Me emme mene lapsivesipunktioon km-riskin vuoksi. Tuloksetkaan eivät ole kovin luotettavat, kun meille on tulossa kaksoset. Meidän kohdallamme ei myöskään ollut niskaturvotusta, vaan luku tuli verinäytteestäni ja lähinnä sen korkeasta hcg-pitoisuudesta. Ilmeisesti hcg:n pitäisi raskauden aikana laskea ja PAPP-lukeman nousta (aluksihan raskaus todetaan hcg:tä mittaamalla ja se oikeastaan tuplaantuu päivittäin alkuraskaudessa). Minulla tuo hcg oli edelleen korkea. Myös äidin ikä otetaan huomioon riskin arvioinnissa, mutta meillä kummallakaan ei ole korkeasta iästä johtuva tuo riskiluku.. Sain ajan erikoislääkärille, jonka kanssa menen nyt keskustelemaan asioista. Netistä löysin tietoa mm. siitä, että käyttämäni hormonit (lapsettomyuushoito kyseessä) on luultavasti tuon korkean hcg:n taustalla. Eli jos olet syönyt jotain raskautta avustavaa hormonilääkettä, saattaa hcg olla siitä johtuen koholla? Käsitin myös tietoa etsiessäni, että aika paljon tulee näitä vääriä hälytyksiä, joten älä huolehdi. Saat nyt pian asian selville ja toisaalta tämä down-riski on aika pieni asia (kun vertaa siihen, että jotkut ovat ko. ultrassa saaneet selville, että sikiöltä puuttuu sisäelimiä, jalkoja tms). Toivon teille kuitenkin väärää hälytystä ja kärsivällisyyttä tulosten odotteluun!
- Hanna 82
toivon, että pelko on turhaa. Mekin mietimme, että osallistutaanko koko seulontaan, mutta olemme molemmat niin ehdottomia siitä, ettei meistä ole kasvattamaan down-lasta. Niin hurjalta kuin se kuulostaakin. Nostan todella hattua niille jotka siihen kykenevät ja sen haasteen ottavat vastaan. Suuret ihailuni heille!
Hedelmöityshoitoja emme ole käyttäneet. Minulle sanottiin, että lapsen saaminen tulee olemaan hankalaa koska olen niin pieni (??) 159cm ja 45 kg, mutta tämä raskaus tärppäsi kyllä kerta laakista.
Kiitos kaikille jotka ovat vastanneet! - mölökki
Hanna 82 kirjoitti:
toivon, että pelko on turhaa. Mekin mietimme, että osallistutaanko koko seulontaan, mutta olemme molemmat niin ehdottomia siitä, ettei meistä ole kasvattamaan down-lasta. Niin hurjalta kuin se kuulostaakin. Nostan todella hattua niille jotka siihen kykenevät ja sen haasteen ottavat vastaan. Suuret ihailuni heille!
Hedelmöityshoitoja emme ole käyttäneet. Minulle sanottiin, että lapsen saaminen tulee olemaan hankalaa koska olen niin pieni (??) 159cm ja 45 kg, mutta tämä raskaus tärppäsi kyllä kerta laakista.
Kiitos kaikille jotka ovat vastanneet!meillä oli niskaturvotusta 4,07 ja suhdeluvuksi tuli 1:5!!! Kyllä oli kamalaa odottaa tuloksia lapsivesipunktiosta. Se ei todellakaan sattunut, vaan oli henkisesti paljon raskaampaa. Supistus tuli kyllä just piston aikaan, ni tuntu inhottavalta. Nyt sitten saatiin vastaukset ja kromosomien mukaan on terve tyttö tulossa. Suosittelen punktioon menoa, ettei tarvi miettiä koko loppuaikaa vaan kerkiää tekemään tarvittavat päätökset ajoissa. Tsemppiä, luultavasti kaikki on kuitenkin hyvin!
- Hanna 82
mölökki kirjoitti:
meillä oli niskaturvotusta 4,07 ja suhdeluvuksi tuli 1:5!!! Kyllä oli kamalaa odottaa tuloksia lapsivesipunktiosta. Se ei todellakaan sattunut, vaan oli henkisesti paljon raskaampaa. Supistus tuli kyllä just piston aikaan, ni tuntu inhottavalta. Nyt sitten saatiin vastaukset ja kromosomien mukaan on terve tyttö tulossa. Suosittelen punktioon menoa, ettei tarvi miettiä koko loppuaikaa vaan kerkiää tekemään tarvittavat päätökset ajoissa. Tsemppiä, luultavasti kaikki on kuitenkin hyvin!
Sinulle paljon!Ja onnea tytön kanssa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202248
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4232151Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669