Köysiaita homehtui!

Golosona

Teimme viime kesänä mökkimme terassin ympärille kaiteeksi köysiaidan. Syksyllä ja talvella hamppuköysi kuitenkin homehtui ja oli keväällä mökille tullessamme aivan musta. Osaako kukaan suositella jotain ainetta jolla uuden ostamamme hamppuköyden voisi "kyllästää" tulevien talvien varalle?

10

8875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeeee

      tervatisleellä

    • rautakaupasta

      mulle kävi samoin. Rautakaupan myyjä vakuutti et kyllä hamppuköysi kestää, vaan ei kestänyt.Kaivelin netistä sellaisen firman kuin ulvilan köysipunomo ja sain sieltä tervausohjeet. Firman omistaja sanoi törmäävänsä keväisin viikottain samaan ilmiöön, rautakaupan myyjillähän ei ole muuta tarkoitusta kuin myydä mahdollisimman paljon tavaraa ilman mitään vastuuta esim. juuri tällaisesta. köysipunomon omistaja sanoi etteivät he oikeastaan suostu myymään ko. tarkoitukseen muuta kuin tervattua köyttä. Köysi pelastettiin heidän ohjeidensa mukaan ja tervattiin, pari vuotta on aikaa kulunut ja köysi toimii kuten pitäisikin.

      • Golosona

        Kiitoksia nopeista vastauksista eeeee:lle ja ylläolevalle tervansuosittelijalle! Jatkokysymys tuosta ”Köysi pelastettiin heidän ohjeidensa mukaan”: Miten tuo tervaaminen käytännössä tehdään?


    • thteyh

      ymmärtänettehän että tervattu köysi on myös tummaa, eli sellaisen vaalean köyden säilyttäminen ei onnistu, ellette hanki jotain muoviköyttä.

      • Golosona

        Joo, ymmärrän että terva värjää köyden tummaksi. Se tuntuu kuitenkin miellyttävämmältä vaihtoehdolta kuin homeinen likaisenkirjava väri. Voisikohan joku väritön tai vaaleansävyinen puunkyllästysaine toimia? Vaalea väri miellyttää meitä enemmän kuin tumma. Ajatus muoviköydestä tuntuu vähän oudolta meidän maalaismaisemassa.


      • Kans homeinen köysi

        ... mut miten se tervaaminen käytännössä tehdään?


      • näin meillä
        Kans homeinen köysi kirjoitti:

        ... mut miten se tervaaminen käytännössä tehdään?

        ja sitten "narulle" kuivumaan.


      • Golosona
        näin meillä kirjoitti:

        ja sitten "narulle" kuivumaan.

        Eikö sitä tervaa ohenneta millään? Minkälaista tervaa olet käyttänyt? Sitäkin näkyy olevan monensorttista.


      • Soita tai mailaa
        Golosona kirjoitti:

        Eikö sitä tervaa ohenneta millään? Minkälaista tervaa olet käyttänyt? Sitäkin näkyy olevan monensorttista.

        köysipunomolle http://koysipunomo.weebly.com/ saat taatusti oikeaa tietoa.


    • Anonyymi

      Käsittelin köyden puunsuoja-aineella. On toiminut 3 vuotta. Nyt vaatii uusintakäsittelyn. Värin saa sävyttämällä puunsuja-aineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe