Köysiaita homehtui!

Golosona

Teimme viime kesänä mökkimme terassin ympärille kaiteeksi köysiaidan. Syksyllä ja talvella hamppuköysi kuitenkin homehtui ja oli keväällä mökille tullessamme aivan musta. Osaako kukaan suositella jotain ainetta jolla uuden ostamamme hamppuköyden voisi "kyllästää" tulevien talvien varalle?

10

9805

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeeee

      tervatisleellä

    • rautakaupasta

      mulle kävi samoin. Rautakaupan myyjä vakuutti et kyllä hamppuköysi kestää, vaan ei kestänyt.Kaivelin netistä sellaisen firman kuin ulvilan köysipunomo ja sain sieltä tervausohjeet. Firman omistaja sanoi törmäävänsä keväisin viikottain samaan ilmiöön, rautakaupan myyjillähän ei ole muuta tarkoitusta kuin myydä mahdollisimman paljon tavaraa ilman mitään vastuuta esim. juuri tällaisesta. köysipunomon omistaja sanoi etteivät he oikeastaan suostu myymään ko. tarkoitukseen muuta kuin tervattua köyttä. Köysi pelastettiin heidän ohjeidensa mukaan ja tervattiin, pari vuotta on aikaa kulunut ja köysi toimii kuten pitäisikin.

      • Golosona

        Kiitoksia nopeista vastauksista eeeee:lle ja ylläolevalle tervansuosittelijalle! Jatkokysymys tuosta ”Köysi pelastettiin heidän ohjeidensa mukaan”: Miten tuo tervaaminen käytännössä tehdään?


    • thteyh

      ymmärtänettehän että tervattu köysi on myös tummaa, eli sellaisen vaalean köyden säilyttäminen ei onnistu, ellette hanki jotain muoviköyttä.

      • Golosona

        Joo, ymmärrän että terva värjää köyden tummaksi. Se tuntuu kuitenkin miellyttävämmältä vaihtoehdolta kuin homeinen likaisenkirjava väri. Voisikohan joku väritön tai vaaleansävyinen puunkyllästysaine toimia? Vaalea väri miellyttää meitä enemmän kuin tumma. Ajatus muoviköydestä tuntuu vähän oudolta meidän maalaismaisemassa.


      • Kans homeinen köysi

        ... mut miten se tervaaminen käytännössä tehdään?


      • näin meillä
        Kans homeinen köysi kirjoitti:

        ... mut miten se tervaaminen käytännössä tehdään?

        ja sitten "narulle" kuivumaan.


      • Golosona
        näin meillä kirjoitti:

        ja sitten "narulle" kuivumaan.

        Eikö sitä tervaa ohenneta millään? Minkälaista tervaa olet käyttänyt? Sitäkin näkyy olevan monensorttista.


      • Soita tai mailaa
        Golosona kirjoitti:

        Eikö sitä tervaa ohenneta millään? Minkälaista tervaa olet käyttänyt? Sitäkin näkyy olevan monensorttista.

        köysipunomolle http://koysipunomo.weebly.com/ saat taatusti oikeaa tietoa.


    • Anonyymi

      Käsittelin köyden puunsuoja-aineella. On toiminut 3 vuotta. Nyt vaatii uusintakäsittelyn. Värin saa sävyttämällä puunsuja-aineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      53
      678
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      636
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      533
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe