yrittäjänä itsekkin, olen huomannut oman tulokseni laskeneen edellisellä puolenvuoden jaksolla.
Yksi yrittäjä tuttava lopetti oman bisneksensä, toinen on supistanut; eli puolet henk.kuntaa pihalle ja pienemmät toimitilat. ja kolmas siirtyi halvempiin ja surkeampiin tiloihin.
Haistelen huolestuneena ilmapiiriä ja katson mitä loppu vuosi tuo tullessaan.
Yksi yrittäjä tuttava lopetti oman bisneksensä, toinen on supistanut; eli puolet henk.kuntaa pihalle ja pienemmät toimitilat. ja kolmas siirtyi halvempiin ja surkeampiin tiloihin.
Haistelen huolestuneena ilmapiiriä ja katson mitä loppu vuosi tuo tullessaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riippuu paljon alasta, mihin kiristyvä talous vaikuttaa. Auto pitää kuitenkin korjata ja tietyt alihankkijat pysyvät voimissaan, mutta kyllä ihmiset säästävät kukkien ostossa, kampaajalla käynnissä, hierojalla eli ns. hemmottelu jää ensin pois. Myös ravintoloissa piipahtelu ja vaateostokset vähenee.
Moni asuntovelallinen kiertelee jo kirppiksiä ja on kiikunkaakun, että laina hoituu.
Meillä hiljeni kaupankäynti koko viime vuoden,puoleen vuoteen ei käytännössä ole tapahtunut mitään ja samaa kertovat muutkin, myös kilpailijat vähentää väkeään.
Kauppa ei just nyt kannata!
Eikun lomalle,tosin voi tulla pitkäkin loma.
90luvun alussa olla yrittäjä? jos olisit, et puhuisi lamasta vaan taantumasta.
Puoleen vuoteen pysähtyi kaupankäynti silloinkin,
palvelualan yrityksestä 15 henkilöä pois,2 vuotta odotusta ja ovet kiinni.
Samoin nytkin,kiinteistöjen myynti ilmoituksia
lehden välisivut täynnä ja lisää tulee koko ajan.
Rahat on ihmisiltä loppu ja lainahanat kiinni, korot senkun nousee.
Monella perhellä nyt jo hätä miten saada rahat riittämään jos talolainaa on 150000e.
pitää olla tulot kohdallaan jos sellaisia summia meinaa saada maksettua eikä siinä juuri yllätyksiä enää kaivata.