Luin Stieg Larssonin uusimman kirjan "Pilvilinna joka romahti" ja pidin siitä. Mitä mieltä muut kirjan lukeneet ovat?
Stieg Larsson
6
788
Vastaukset
- ..Päivi1
trilogian kaksi aiempaakin=)
- Sara10
tämä kolmaskaan osa, vaan pitää tiukasti otteessaan. Kerrassaan mainiota kerrontaa ja valitettavaa, että Larssonin tuotanto jäi tähän! Eipä olisi käsistään jättänyt, jos ranteet olisivat kestäneet.. Aurinkoisia lukuhetkiä!
- Keisarin uudet vaatteet
Koko keskustelu näyttää olevan pelkkää suitsutusta. Eikö kukaan oikeasti lue enää hankkimiaan kirjoja kriittisesti? Keskinkertainen ei mainostamalla muutu loistavaksi, mutta ihmisten mielipiteitä media kykenee näköjään ohjailemaan. Eikös näissä kirjoissa juuri sitä käsitellä…
Luin lomalla kaksi ekaa osaa. Onneksi tuli hankittua ne kirpparilta.
Kolmatta en ainakaan osta ja tuskin luenkaan.
Kirjoissa oli aivan liikaa tyhjäkäyntiä (ostetaan ruokaa ICA:sta, lillitään mökillä murehtimassa sivutolkulla, kuvataan moottorisahatappelua toistakymmentä sivua, yms.). Hiukan tulee kerronnallisesti mieleen Kalle Päätalon yliverkkainen tyyli.
Monethan siitä tietysti pitävät....
Ja onhan näissä kuitenkin toimintaa aina välillä.
Kustannustoimittajaparka ei tietystikään ole voinut teksteihin puuttua, kun kirjat on postuumisti julkaistu, joten niitä ei ole oikeasti toimitettu. Harmi, koska niistä olisi saanut ihan kohtuullisia jännityskirjoja lyhentämällä turhan lööperin ja korjaamalla pahimmat asiavirheet.
Fiktiossa saa toki olla virheitäkin, eihän nämä mitään asiateoksia yritä ollakaan, mutta jos tavoitellaan kovan luokan jännityskirjaa, niin perustavat fakta-puitteet pitäisi olla kunnossa.
Kun ainakin 1. ja 2. osa vilisevät historiallisia (esim. viittaukset talvisotaan ja II maailmansotaan) ja teknisiä virheitä (tietotekniikkatermistö horjuilee, Applea käyttävä maailman luokan hakkeri ei ole kovin uskottava otus, verkon yli tehtävät imuroinnit eivät ole uskottavia, yms.), niin ainakin minun on vaikea nauttia kirjoista.
Kustantaja on haistanut rahan ja osannut kerätä miehen kuoleman tuoman mainosarvon.
Ei kuitenkaan mitään maailman luokan kirjoja. Leena Lehtolainen pesee sujuvalla kerronnallaan ja tarkalla tekstillään tämän Larssonin mennen tullen. McLeanista ja Bagleystä tarkkoine faktoineen ei voi puhua samana päivänäkään.
Suosittelen myös vilkaisemaan mitä Wikipedia kertoo kirjailijasta itsestään.- bakker
Moikka.
Heti alkuun on syytä todeta, että olen monessa asiassa samaa mieltä "Keisarin uudet vaatteet" nimmarin kanssa.
Siitä huolimatta Larsson on mielestäni KELPO loma lukemista!
2-osa oli mielestäni kaikista heikoin mutta vika osa oli taas mukavan koukuttava.
Tätä voi erityisesti suositella sellaisille, jotka eivät ole vielä hirmu paljon lukeneet.
Teksti on nopea lukuista ja paikka paikoin hyvinkin nautittavaa. Vähän samaan tyyliin kun välillä on kiva syödä pizzaa ja hampurilaisia. Gourmet ruuat on sitten asia erikseen ;))
Jos taas joku haluaa väliin "huippu proosaa" niin McCarthyn uusin romaani TIE on oikea valinta. Suosittelen kaikille. Se on sellainen "pieni suuri kirja". Ja ihan toista luokkaa mitä Cormacin aiemmat teokset.
Mukavaa kesänjatkoa ja antoisia lukuelämyksiä!
- mutta kertaan jää.
Ei ole minun mieleisiäni. Liian lennokasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102311Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from311882Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276471836- 1001798
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571122- 1101026
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20873- 53838
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110827