Mitä näyttää Tampereella?

Minnis84

Hei,

Minulle tulee ulkomaisia vieraita (nuoria aikuisia) kuukaudeksi Tampereelle, mitä täältä oikein kannattaisi heille näyttää? Jotenkin itsellä ideat vähissä vaikka kotikaupungista kyse. Näsinneula tulee mieleen ja Pyynikin näkötorni mutta kai sitä muutakin on?

6

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehtii vaikka mitä

      et varmaan rajoitu treeseen

      aika vähissä ne kohteet silti on, Pyynikin näkötorni on parempi valinta kuin Näsineula, kumpikin on tarpeeton vierailukohde

    • Baareja en kauheesti esittelis. Veisin syömään jotain hyvää ja eiköhän täällä joku kiva tapahtumakin löytyisi. Markkina päivänä markkinoille ja kauniilla ilmalla pienelle laiva-ajelulle katselemaan maisemia lasillisen äärellä. Vie ne patikka retkelle jonnekin retkeilykohteeseen. Jonnekkin laavulle paistamaan makkaraa. Pajutilalle ja jonnekin, eiköhän täältä nyt löydy... viinitilallekin. Sinne voisin mennä itsekin.

    • Jeena..

      vaikkapa piknikille Viikinsaareen, englanninkieliselle opaskierrokselle (eiköhän Treella niitäkin ole?), Pyynikinharjulle kävelemään (maailman korkein jääkautinen soraharju?), Pispalaan kävelemään, Arboretumin ruusutarhaan (piknik), Tuomiokirkkoon, metsäpoluille kävelemään, Särkänniemeen, Finlaysonille, uimaan ja saunomaan, katsomaan vaikka Kukkaisviikkojen sambakulkuetta tai mitä tahansa tapahtumaa onkaan silloin, ihan vaan pyöräilemään eri puolille kaupunkia, Ideaparkkiin, Tammelantorille, minigolffia pelaamaan, lavatansseihin, ym ja mitä vieraat esim harrastavat tai ovat kiinnostuneita (esim näyttelyt). He varmaan arvostaisivat että näkisivät miten ihmiset täällä asuvat ja elävät, käykää vierailuilla tuttujen luona ja kesämökillä. Opettakaa mölkyn pelaamista/tikanheittoa/olkaa vesisotaa/syökää marjoja suoraan puskasta tms.

      Vierailupaikat riippuvat vähän siitä, mistäpäin vieraat tulevat; naapurimaista tuleville täytyisi ehkä keksiä myös jotain mitä heidän maassaan ei ole, kaukaa tuleville taas Suomen luonto ja monet tavanomaiset asiat yksistään ovat elämys.

      • Tammerkoskesta

        jos semmoinen niitä kiinnostaa. Talviaikaan jos tulisivat niin lätkän paikallismatsiin. Työväenasuntomuseoon tai Sara Hildénin museoon. Vapriikiin. Ahlmanin navettaan.

        Mutta joo, enimmäkseen olen edellisen kirjoittajan linjoilla: Ihan vieraasta kiinni mikä niitä kiinnostaa, ja luultavammin niille on elämyksiä sellaiset asiat, jotka itsellemme on arkipäivää.


    • meinaan nääs

      - Laukontori, josta Viikinsaareen tai vaikka Ravintolalaivalle lounaalle

      - Pyynikinharju, josta nousis Varalan risteyksen jälkeen omakotialueelle josta avautuu hienot maisemat Pyhäjärvelle

      - Näsinneula Pyynikin näkötorni

      - Hatanpään puisto

      - Tarjanne-risteilylle (Runoilijan tie) josta Virroilta pois vaikka linja-autolla
      tai toisinpäin

      - Plevnaan syömään

      - Kukkaisviikkojen kulkue ja avajaiset

      - Lielahteen Tapolan tehtaalle syömään mustaa

      - Kangasalalle näyttään Roineen maisemia

      - Neste Oil Rally Finlandin Väärinmajan ek:lle

      - Kalevan Kisoihin heinäkuun lopulla

      jne jne

    • TAMPEREELLA

      kauppahalliin kaffelle tai muuten vaan haistelemaan tunnelmaa, ehdottomasti jollekin risteilylle näsi/pyhäjärvelle, syömään vaikkapa viikinsaareen ja tuopposelle plevnaan. kosken rannassa voisi olla myös kiva kävellä ja katsella maisemia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2656
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1273
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      169
      1095
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      984
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      873
    Aihe