Uncle Ben's kastikkeet

Pentti-setä

Ensimmäistä kertaa elämässäni tänään valmistin sapuskaa hyödyntämällä Uncle Ben's-kastiketta. Varsin mainio tuote. Suht edullinen, helppo, nopea, hyvä koostumus jne.

Nappasin sokkona nimenomaan sen Sweet & Sour- kastikkeen ja se oli meikäläisen makuun vähän turhan makea vaikka muuten oli kyllä ihan maukasta.

Eli mikä noista Uncle Ben's kastikkeista on teidän mielestänne paras? Ei kuitenkaan tekisi mieli jokaista eri vaihtoehtoa kokeilla vaan seuraavalla kerralla haluaisin ottaa sellaisen joka olisi sitten todellinen napakymppi.

Tässä on nämä eri vaihtoehdot. Noista ehkä tuo oriental tai sitten tuo provencale voisivat olla meikäläisen makuun. Taidan jatkossa pysyä kuitenkin kaukana kaikista näistä missä lukee sana "sweet" kun ei tuo makea ole niin lähellä sydäntä.

Onko tuo oriental sitten kuinka tulinen? Entä sopiiko tuo provencale kanan kanssa?

http://www.unclebens.fi/content.asp?content=kastike

8

8159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Demolition Girl

      Niin eli tuossa otsikossa tulikin mainittua tuo oma suosikkini. En sitten tiedä että ootko ostanu just tota extra spicya vai sitten sitä normi Sweet and Souria.

      En oo ite tota orientalia maistanu mutta on kuulemma melkoisen tulista. Toi provencal ainaskin kuulostaa hyvältä "tomaattia, sipulia, välimeren alueen mausteet ja yrtit" Vois kuvitella, että se ei olis niin makeaa ja sopisi myös kanan kera.

    • fewdc

      Onko se tarkoitettu pakastevihanneksille tms? Riisin kanssa?

    • Se tulee nyt.

      Jos asuu itsekseen eikä ole kodinhoitajaa, niin purkkisapuska on parasta. Kenellä yksinasuvalla on aikaa pelleillä kyökissä joidenkin wokkipannujen kanssa kahta tuntia? Silloin kun syön niin avainsanoja ovat: funktionaalisuus, helppous, maittavuus sekä hinta.

      Kaiken maailman uncle bensit plus muut canned foodit, parhautta. Ei vain ole aikaa kokkailla. Maku sekä puhtaus on taattu.

      Nami nami.

      • fewdfe

        Ei siinä ole tosiaan paljon järkeä kokkailla 2h päivässä kynttiläillallisia alkukeittoineen ja jälkiruokineen pelkästään itseään varten, nälkäänhän sitä silloin syö. Jos ruoka maistuu hyvältä, se on loistava juttu, mutta tärkeintä on saada nälkä pois.


      • la.ra

        Pari tuntia mä saan menemään joihinkin itsetehtyihin ravioleihin, mutta wokkihan syntyy ihan hetkessä.

        Ei mulla mitään ole valmiskastikkeita vastaan, käytän varsinkin vihreää currytahnaa ahkerasti, mutta kaupan valmiista pastakastikkeista on jäänyt kirjaimellisesti niin paha maku suuhun, etten ole uskaltautunut kokeilemaan mitään muita vastaavia.


      • Ei-höhlä

        >>>Kenellä yksinasuvalla on aikaa pelleillä kyökissä


    • rauliorvokki

      Itse tykään, ja myös kukkaroni tykkää Rainbow sweet&sourista.
      Siihen sekaan MAUSTAMATTOMIA broilerin filesuikaleita (myös kokonainen file pilkottuna käy) ja tummaa riisiä kaveriksi plus tietysti salaattia.
      Myös Lidlin myymä swweet&sour on hyvää.

    • parasta..

      on Oriental Chili.

      Ensin ruskistan kanasuikaleita pannulla, sitten kipataan tuo kastike päälle ja noin puoli purkkia vettä, jolla samalla huuhtelen purkin, että kaikki tulee hyödynnettyä. Jo samaan aikaan kanan ruskistamisen kanssa laitan vettä kiehumaan ja sitten yhtä aikaa mössön lisäämisen kanssa Mama kananmakuisia nuudeleita kiehumaan. Vesi vielä pois ja todella hyvä ruoka on valmis. Joskus lisään vielä kasviksia kastikkeeseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe