Nyt tässä kolmos-Koffia tirsin ja rannalla, kesäpäivän kuumentamalla kalliolla istuskelen. Kuikka huuta lahden perukassa, mutta muuten aivan hiljaista. Iltapäivällä olin kyläkaupan edustalla kuuntelemassa kylän uusimmat kuulumiset. Edväinenkin siinä poikkesi hakemassa yrttivoinappeja ja Kapteenskan Grilli-kastiketta. On kuulemma vieraita tulossa ihan Äkäslompolosta asti.
Muutamia hyttysiä on tuossa lennellyt, mutta kun välillä polttelen muutaman Belmontin, pysyvät etäällä. Lehtokurppa se tuossa taas toiveikkaana lensi vastarannalle. Liekö siellä kovinkaan pitkään. Kun ei viihdy niin ei viihdy.
Muutamia hyttysiä on tuossa lennellyt, mutta kun välillä polttelen muutaman Belmontin, pysyvät etäällä. Lehtokurppa se tuossa taas toiveikkaana lensi vastarannalle. Liekö siellä kovinkaan pitkään. Kun ei viihdy niin ei viihdy.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jotain asiaakin? Täh...
Kesäpäivän kuumentama kallio, ja kylmä Koffi kuuluu Kammelalaisen kesään aina silloin tällöin. Toki muitakin merkkejä saa juoda, mutta laatu ei ole yhtä tasaista kuin Koffissa. Jotain hyvää Helsinkikin on Kammelaan toimittanut, siitä muistan sikäläisiä kesäasukkaita aina silloin tällöin kehua. Silloin helsinkiläisenkin kotipaikkaylpeys nousee hetkeksi pintaan, vaikka eivät tunnu ainakaan kesäisin sinne ruuhkiin kaipaavankaan.
Kammela on ihana paikka.
..että te siellä Kammelassa saatte elämästä enemmän irti kuin me täällä Raumalla esimerkiksi.
Välillä tuntuu siltä, että tekisi mieli irtisanoutua tästä tylsästä työpaikasta ja muuttaa Kammelaan. Kyllä sitä aina jotenkin pärjää kun tinkii elintasosta. Ihmisellä on vain yksi elämä. Kammelassa se tuntuu pidemmältä. Uskon näin.
Kyllä vain asia näin on. Ja valitsemalla Kammelan ei mistään tarvitse tinkiä. Tilanne aivan päinvastoin: huomaat elintasosi nousevan. Me Kammelassa nautimme kesästä ja siksi ei aina ehdi kirjoitella täälläkään.
mitään tuloja? Vai ovatkohan niinsanottua hihhuliporukkaa omalla erikoisella kylällä? :)
Älä ihmeessä anna elämääsi, ellet siis ole hihhuli.
..otetaan töihin, jos mahdollista. Lainataan autoa jos tarvis. Kutsutaan syömään jos yksinäiseksi havaitaan. Lainataan rahaa jos omat nyt ihan loppuvat. Kaikenkaikkiaan tämä on yhteisöllinen asuinpaikka. Enkä tunne täältä yhtään hihhulia. Pääosa meistä käy ihan päivittäin töissä. Osa täällä ,jotkut Raumalla tai U.gissa. Mutta enpä kadu muuttoani. Täällä minut otettiin lämpimästi vastaan.
Meillä arvostetaan ihmistä.