Onko kokemuksia miten mobiililaajakaista (Elisa) toimii, Iisalmen taajama-alueella (Pitkälahti...)?
Jos toimii niin, riittääkö 512mb ns. normaaliin käyttöön.
Jos toimii niin, riittääkö 512mb ns. normaaliin käyttöön.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parin kuukauden kokemukset on ja ihan hyvin toimii (kaikkialla 3G alueella), ei moittimista!!! 512 riittää kyllä aivan mainiosti!!
...päin siis toimii. Ihan keskustassako ? Vai...
...kysäsen, että mites Skypen kuuluvuus?
Olen kuulluut kerrottavan että spostit jne. pelittää, mutta skype pätkii.
ei missään nimessä kannata ottaa mobiililaajakaistaa! ei tule toimimaan kuin ihan ydinkeskustassa. kyllä myyjät kehu taivaisiin kun sen hankin niin kuinkas ollakkaan eipä ole 3g verkkoon ollut asiaa kun on kuulemma ruuhkaa. yritykset ja ydinkeskusta etusijalla,näin minulle asiakaspalvelussa kertoivat kun soitin.
"Dataliikenne on luonteeltaan ns. väistyvää liikennettä, jolloin tiedonsiirto voi tilapäisesti hidastua tai keskeytyä, kun muille palveluille tarvitaan enemmän verkon kapasiteettia. Mobiililaajakaistapaketin ilmoitettu maksimitiedonsiirtonopeus on aina teoreettinen nopeus. Saavutettavaan siirtonopeuteen vaikuttavat myös valittu hinnoittelumalli, käytettävä verkko- ja tiedonsiirtotekniikka, käytössä oleva päätelaite, käyttäjän sijainti tukiasemaan nähden sekä liikenteen määrä verkossa. Käyttäjä ei aina välttämättä saa käyttöönsä suurinta mahdollista siirtonopeutta, jos verkossa on samaan aikaan paljon muita käyttäjiä. Nopeus voi myös laskea yhteyden aikana, jos käyttäjämäärä kasvaa tai verkon kuuluvuus heikentyy merkittävästi esim. siirryttäessä rakennukseen sisälle." ... Ja toi on suoraan Elisan vastauksesta asiaan
Jos on mahdollisuus lankaliittymään, niin ei kannata laittaa ainakaan vielä mobiiliyhteyttä. Paljon katkoksia ja hidastelua jo 3g alueellakin, ja 2g alueella aivan tuskastuttavan hidas ja pätkivä yhteys. Tietysti jos tarttee kannettavaa ja pitää liikkua, niin taistelemalla tällä pärjää jotenkin. Mutta eikö se koko ajan huonone, kun käyttäjiä tulee enemmän ja enemmän.