elikkäs mitkä ovet mielestänne 3 parasta rikos/mafia elokuvaa ??
Oma top 3 : 1) kummisetä 2) Scarface 3) lahjomattomat myös Carlito`s way Ok elikkä Al Pacino rulaa...
TOP 3 "mafia" elokuvat ??
5
1283
Vastaukset
- Billy_Ray_Curys
1: SCarface (uusi): Tämä anstaitsee sijansa jo pelkän OST:sna vuoksi. Yleinen kasarimiljöö, elokuvan brutaalius sekä vanhemmasta versiosta toisintona tuleva peruskoskettava juoni viimeistelevät homman. Itse roska- ja genre-elokuvien ystävänä mietin elokuvan saamaa suurta suosiota, tämähän on kuitenkin täyttä skeidaa, juoni lainattu 30-luvulta ja lisämausteiksi heitetty väkivaltaa ja kasaripoppia.
2: Kummisedät: Kauhian pitkiä elokuvia jokainen, mutta tunnelma säilyy alusta loppuun, eikä ajan kulumista edes huomaa kunnolla. Joskus kakarana katsoin, ja olin haltioissani. Pitäisi uudestaan katsoa, kun pikku hiljaa alkaa muistista katoamaan. Kakkonen muistaakseni oli paras osa. Uskallan laittaa kakkossijalle, koska jos kakarana jaksoin katsoa ja diggasin, niin en usko että nykyäänkään tylsyyteen kuolisin.
3: Scarface (vanhempi): Erittäin kiehtovaa katseltavaa joltain vanhalta rakeiselta VHS:ltä. Pikkunilkistä tulee iso rikollinen, valta vie miehen asiat päin perseitä ja niin edespäin. Eli juoni on kuin huonosta sarjakuvasta tai huonosta, tädätätäää, elokuvasta. Silti elokuvaa pidetään jotenkin hienona helmenä, jota ihmettelen. Itse diggaan lähinnä koska 30-luvulla tehty gangsterielokuva on pala historiaa, eli sinällään jo kiehtova. Mukana Boris Karlof! Hana-Bi (Mestariohjaus Kitanolta)
Sonatine (Kitanolta kulttiyakuzaleffa)
Kummisetä I-II (kakkonen ennen ykköstä)- P3teS
Muista ei väliä :)
- zappp
1. Suuri Gangsterisota
2. Arpinaama
3. Kummisetä- Niilo Lylykorpi
kieltämättä suuri gangasterisota kuuluu joukkoon - itseltä pääsi jo unohtumaan, mutta eilen tuli katsottua ja täytyy myöntää että peittoaa jopa kummisedät !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1132423Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161303- 801174