Mitä virkaa ks jutuilla?
Kannattaako yritykseen pistää tommonen? Esim. Nakkilan Hoivo Oy?
Kannattaako yritykseen pistää tommonen? Esim. Nakkilan Hoivo Oy?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tmi ja Oy ovat yhtiömuotoja, tms on jotain muuta.
...alkaa tutkimaan uusyrityksen tai jonkun muun antia sadoista jos ei tuhansista yritystoiminan aloittamisesta kertovasta sivustosta, niin alkaisi käsitteiden ohessa hahmottua nuutakin mielenkiintoista alaan liittyvää...
Tmi= toiminimi eli yksityinen elinkeinonharjoittaja tarkoittaa elinkeinotoimintaa harjoittavaa yksityishenkilöä. Elinkeinonharjoittaja voi viitata myös yhtiöön.
Elinkeinon harjoittamista säätelee mm. laki elinkeinon harjoittamisen oikeudesta (27.9.1919/122). Lisäksi sitä säätelevät mm. toiminimilaki (2.2.1979/128) sekä kaupparekisterilaki (2.2.1979/129). Osa elinkeinoista on lisäksi luvanvaraisia (mm. luottolaitostoiminta ja vakuutustoiminta). Useimmat elinkeinot ovat ilmoituksenvaraisia, ja niistä yksityisen elinkeinonharjoittajan on tehtävä ns. perusilmoitus Patentti- ja rekisterihallituksen kaupparekisteriin (kaupparekisterilain 2 §).
Toiminimilaissa määrätään toiminimen muodosta seuraavaa: Yksityisen elinkeinonharjoittajan toiminimessä voi olla sana "Toiminimi" tai lyhenne "Tmi" tai "T:mi". Tämä ei kuitenkaan ole pakollista.
Yksityinen elinkeinonharjoittaja ei ole yhtiö, vaan henkilö toimii omissa nimissään ja vastaa taloudellisesti itse sitoumuksistaan.
Oy= osakeyhtiö on suomalainen yhtiömuoto.
Jokaisella osakeyhtiöllä on hallitus. Sen valitsee yhtiökokous, joka myös hyväksyy tilinpäätöksen. Osakeyhtiöllä tulee olla tilintarkastaja, mikäli osakeyhtiön liiketoiminta saavuttaa tilintarkastuslain edellytykset. Muussa tapauksessa pienellä osakeyhtiöllä ei tarvitse olla tilintarkastajaa.[1] Lisäksi yhtiöllä voi olla toimitusjohtaja ja hallintoneuvosto.
Osakeyhtiön perustamistoimet päättyvät sen merkitsemiseen kaupparekisteriin, jota ylläpitää Patentti- ja rekisterihallitus. Yhtiöstä tulee oikeushenkilö vasta rekisteröinnillä, sitä aikaisemmin tehdyistä toimista päätöksentekijät ovat itse vastuussa. Normaalisti yhtiö pyrkii tuottamaan voittoa, mutta yhtiöjärjestyksessä voidaan määrätä myös, että yhtiö ei tavoittele voittoa. Osakeyhtiössä omistajat ovat vastuussa toiminnasta sijoittamansa pääoman verran. Suomessa osakeyhtiöitä säädellään osakeyhtiölaissa. Yhtiöoikeus kuuluu oikeudenalojen systematiikassa kauppaoikeuden alaan. Käytännössä varsinkin pienten osakeyhtiöiden omistajaosakkaat joutuvat kuitenkin takaamaan yhtiönsä lainoja, eikä yhtiön perustamisvaiheessa yhtiömuodon valitsemista ole syytä perustaa vastuukysymyksille. Samaten konkurssin sattuessa yhtiön hallituksen jäsenet voivat joissakin tapauksissa joutua henkilökohtaiseen vastuuseen veloista.