Moi.
Kai tämä tänne kuuluu, koska kauppatieteiden maisteriksi olisi tarkoitus valmistua jokusen vuoden päästä. Pääsin tosiaan Jyväskylän yliopistoon opiskelemaan tietojärjestelmätiedettä, vaikka en ymmärrä tietojärjestelmistä ja tekniikasta yhtään mitään.
Jos siis opiskelet/olet opiskellut tietojärjestelmätiedettä, niin kerro ihmeessä, minkälaista opiskelu käytännössä on. Työllistyminen valmistumisen jälkeen kiinnostaa myös. Kiitos!
Ps. Olen kyllä lukenut Jyväskylän yliopiston sivuilta "opiskelijat kertovat" -tarinoita, mutta haluaisin kuulla vielä lisää. Myös niitä kaunistelemattomia tarinoita.
Tietojärjestelmätiede/Jyväskylän yliopisto
3
3040
Vastaukset
- Keino
Aluksi on paljon massaluentoja ja pyöritään it:n perusjuttujen äärellä. Pikkuhiljaa edetään syvällisempiin ja kiinnostavampiin asioihin. Uudet tutkintovaatimukset antavat tosi paljon valinnanvapauksia tutkinnon sisällön suhteen, eli voi suuntautua mielenkiinnon mukaan kaupallispainoitteisiin opintoihin tai tekniikkaan. Esim. taloustieteiden- ja tietotekniikan laitosten kurssitarjonnasta on hyvä täydentää tutkintoa. Töitä halajavalle vinkkinä; opettele koodaamaan ;)
- Sanni.
Mutta entäs, jos se koodaaminen ei nyt jostain kumman syystä sattuisi nappaamaan? ;) Mulla ei ole järin suurta käsitystä siitä, miten tjt:stä valmistuvat työllistyvät verrattuna "tavallisiin" kauppatieteiden maistereihin. Toivottavasti hyvin.
- KTM--
Tjt on erittäin mielenkiintoista ja monipuolista, sen voin luvata.
Itse olen KTM, työkokemusta sekä yksityiseltä että julkiselta sektorilta asiantuntijatehtävistä.
Nyt olen sitten tohtoriopiskelija. Olen ollut myös ammattikorkeakoulussa tietojenkäsittelyn opettajana.
Kaupallinen osaaminen tjt on hyvä yhdistelmä.
Se on loppupeleissä paljon omista henkilökohtaisista ominaisuuksista kiinni minne pääsee töihin.
Tärkeintä on kuitenkin opiskella sellaista mistä itse on kiinnostunut.
En opiskelisi tilintarkastusta, vaikka työllistyminen ja palkka ovat erinomaisia, koska aihe ei kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851