vesivahinko

Tehtiin omakotitalon yläkertaan vessaremppa vasta, ja noin 3vko rempan jälkeen huomattiin vesivahinko. Pöntöön tulevan putken/liittimessä vuoto. Itse tehtiin putkityöt. Korvaako kotivakuutus tässä tapauksessa? Vakuutusyhtiö on Fenia.
21980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onneksi vakuutuksesi oli Fenniassa ja näin ollen on mahdollisuus saada myös korvaukset sattuneesta vesivahingosta.
Jos vakuuutuksesi olisi Lähivakuutuksella niin tuota vesivahinkoa ei olisi korvattu, koska vahinko ei ole ÄKILLINEN, ei täytä ehtoa äkillinen. Lähivakuutuksella korvataan vain sellaiset vahingot, jossa vesi syöksyy suoraan silmille äkillisesti.

Äänestä
  • kuukausi ja kaksi viikkoa olemme odottaneet korvausta muiden vahingosta. fenniasta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1,8T kirjoitti:

Tehtiin omakotitalon yläkertaan vessaremppa vasta, ja noin 3vko rempan jälkeen huomattiin vesivahinko. Pöntöön tulevan putken/liittimessä vuoto. Itse tehtiin putkityöt. Korvaako kotivakuutus tässä tapauksessa? Vakuutusyhtiö on Fenia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu