Vaellussauvoista

Nimetön

kyselisin :D eli minkälaista tarvetta olisi vaellussauvoille? ..esim Haltille jos lähtisi? entäs sitten Karhunkierroksella? Kevonreitillä? onko siis tarvetta hankkia moiset :D ?

4

544

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen ei....

      Itse en ole oppinut koskaan käyttämään sauvoja vaelluksella, vaikka sauvakävelyä olen jonkinverran harrastanutkin.

    • josei osaa käyttää

      perinteisestihän niitä on käytetty k-euroopan vuoristoissa, ja niissä ne osaavissa käsissä on varmaan hyvätkin. Tasamaalla kuten joku karhunkierros pääpiirteittäin on, ei niistä suurempaa apua normaalin tasapainoaistin omaavalle henkilölle. poluttomassa maastossa, missä aluskasvillisuutta niistä lähinnä haittaa.

      • apua

        Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.


      • Jartse
        apua kirjoitti:

        Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.

        Vaimon kanssa meillä on käytössä yksi pari sauvoja. Välillä toinen käyttää molempia ja toinen on ilman. Kaksi sauvaa tasapainottaa rasitysta ja silloin on myös hieman eri lihakset käytössä. Välillä taas on mukava vaan pitää käsiä rinkan hihnoilla keventämässä painoa. Pahassa paikassa molemmille yksi sauva. Tämä on ehdotonta vaikkapa jokien ylityksessä raskaan rinkan kanssa. Joskus olemme laittaneet sauvat kasaankin ja menneet kokonaan ilman. Tämä vain erittäin helpossa maastossa. Ja erittäin helpossa maastossa emme juuri viihdy... :) Suosittelen lämpimästi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3060
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      71
      953
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      827
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      766
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      569
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      50
      541
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      475
    9. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      470
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      461
    Aihe