kyselisin :D eli minkälaista tarvetta olisi vaellussauvoille? ..esim Haltille jos lähtisi? entäs sitten Karhunkierroksella? Kevonreitillä? onko siis tarvetta hankkia moiset :D ?
Vaellussauvoista
4
526
Vastaukset
- toinen ei....
Itse en ole oppinut koskaan käyttämään sauvoja vaelluksella, vaikka sauvakävelyä olen jonkinverran harrastanutkin.
- josei osaa käyttää
perinteisestihän niitä on käytetty k-euroopan vuoristoissa, ja niissä ne osaavissa käsissä on varmaan hyvätkin. Tasamaalla kuten joku karhunkierros pääpiirteittäin on, ei niistä suurempaa apua normaalin tasapainoaistin omaavalle henkilölle. poluttomassa maastossa, missä aluskasvillisuutta niistä lähinnä haittaa.
- apua
Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.
- Jartse
apua kirjoitti:
Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.
Vaimon kanssa meillä on käytössä yksi pari sauvoja. Välillä toinen käyttää molempia ja toinen on ilman. Kaksi sauvaa tasapainottaa rasitysta ja silloin on myös hieman eri lihakset käytössä. Välillä taas on mukava vaan pitää käsiä rinkan hihnoilla keventämässä painoa. Pahassa paikassa molemmille yksi sauva. Tämä on ehdotonta vaikkapa jokien ylityksessä raskaan rinkan kanssa. Joskus olemme laittaneet sauvat kasaankin ja menneet kokonaan ilman. Tämä vain erittäin helpossa maastossa. Ja erittäin helpossa maastossa emme juuri viihdy... :) Suosittelen lämpimästi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2533875- 603781
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173073Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572748Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1312623Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711279