kyselisin :D eli minkälaista tarvetta olisi vaellussauvoille? ..esim Haltille jos lähtisi? entäs sitten Karhunkierroksella? Kevonreitillä? onko siis tarvetta hankkia moiset :D ?
Vaellussauvoista
4
514
Vastaukset
- toinen ei....
Itse en ole oppinut koskaan käyttämään sauvoja vaelluksella, vaikka sauvakävelyä olen jonkinverran harrastanutkin.
- josei osaa käyttää
perinteisestihän niitä on käytetty k-euroopan vuoristoissa, ja niissä ne osaavissa käsissä on varmaan hyvätkin. Tasamaalla kuten joku karhunkierros pääpiirteittäin on, ei niistä suurempaa apua normaalin tasapainoaistin omaavalle henkilölle. poluttomassa maastossa, missä aluskasvillisuutta niistä lähinnä haittaa.
- apua
Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.
- Jartse
apua kirjoitti:
Kevonreitiltä juuri tulleena voin sanoa että ainakin siellä sauvoista on paljon apua. Mäkiä ja kivikkoa on riittävästi ja kun selässä on raskas rinkka niin sauvoilla saa jaettua kuormitusta myös käsille ja tukea kulkuun.
Vaimon kanssa meillä on käytössä yksi pari sauvoja. Välillä toinen käyttää molempia ja toinen on ilman. Kaksi sauvaa tasapainottaa rasitysta ja silloin on myös hieman eri lihakset käytössä. Välillä taas on mukava vaan pitää käsiä rinkan hihnoilla keventämässä painoa. Pahassa paikassa molemmille yksi sauva. Tämä on ehdotonta vaikkapa jokien ylityksessä raskaan rinkan kanssa. Joskus olemme laittaneet sauvat kasaankin ja menneet kokonaan ilman. Tämä vain erittäin helpossa maastossa. Ja erittäin helpossa maastossa emme juuri viihdy... :) Suosittelen lämpimästi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1804217Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313150Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma272825Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne592721PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist552660Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902595Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest132333Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k862045- 1471949
Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle2021857