kilju ja kahvinkeitin

asdf

Mitä tapahtuisi valmiille (ei kirkastetulle) kiljulle jos sen pistäisi kahvinkeittimeen veden sijasta. Tietenkin kahvinpuruja ei laitteessa olisi ollenkaan. Kilju kiehuisi kahvinkeittimessä ja laskeutuisi pannuun? Olisiko sitä turvallista juoda?

8

1771

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      missään oloissa turvallista.

      Miksi laittaisit kiljua kahvinkeittimeen?
      Ei ole mitään järkevää syytä pilata edes huonoa kahvinkeitintä kiljulla.
      Ainoa mitä kiljulle varmasti tapahtuu kahvinkeittimessä on lämpeneminen ja mahdollisesti alkoholia häviää keitosta - ei muuta. Alkoholit alkavat haihtua 78-80°C lämpötilassa ja aika moni kahvin keitin tuottaa lämpimämpää kahvia, tai kiljua tässä tapauksessa.

      Eli lyhyesti vielä, miksi pitäisi pilata kahvinkeitin kiljulla kun siitä ei ole yhtään mitään hyötyä, ainoastaan haittaa.

      • alkoholi

        haihtuisi ja tiivistyisi pannuun?


      • en ole
        alkoholi kirjoitti:

        haihtuisi ja tiivistyisi pannuun?

        mutta mikä ihme sen alkoholihöyryn sinne pannuun tiivistäisi kun sinulla ei ole lahdutinta joka se tekisi. Tai sitten sinulla on erittäin erikoinen kahvinkeitin.

        Ei riitä, että alkoholi höyrystyy sen pitää myös lauhtua takaisin nesteeksi jotta sen voi nauttia.

        Eli unohda yhdistetty kahvinkeitin-ponupannu, ei toimi edes päiväunissa.


    • On tai ei

      Täysin järjetön ajatus ja kysymys..

      • kokeile ihmeessä

        Takuusti kiljut kuin jellona sen jälkeen, sillä kiljusi ei ole enää edes kiljua, sillä etyylialkoholi karkaa kuumentaessasi kiljua taivaan tuuliin. Saat pastöroitua kiljua, ei tule pää kippeeksi vaikka joisit sammiollisen. Lycka till.


      • JuKKa
        kokeile ihmeessä kirjoitti:

        Takuusti kiljut kuin jellona sen jälkeen, sillä kiljusi ei ole enää edes kiljua, sillä etyylialkoholi karkaa kuumentaessasi kiljua taivaan tuuliin. Saat pastöroitua kiljua, ei tule pää kippeeksi vaikka joisit sammiollisen. Lycka till.

        en toki sulle vaan koko tämä ketju ja tuo kiljuntislauslaite; hehehhe. Ai jai. Mikäs siinä; helvetin pahaa litkua ilman alkoholia: hahahaa. Voi keitto mikä idis.


      • toimintavarma
        JuKKa kirjoitti:

        en toki sulle vaan koko tämä ketju ja tuo kiljuntislauslaite; hehehhe. Ai jai. Mikäs siinä; helvetin pahaa litkua ilman alkoholia: hahahaa. Voi keitto mikä idis.

        hella täysille ja wokkipannu täyteen kiljua.kun kilju kiehuu niin untuvapeite pään yli ja haistelemaan.samalla kun vintillä alkaa sekahaku niin mustapäät ym ihoepäpuhtaudet poistuu kuin itsestään.käytä uimalaseja niin silmät ei pala.jos omistat saunan missä on 50 litranen vesipata niin täytä pata kiljulla ja kohta on puolilääniä laulukunnossa.riippuu tietysti paljonko saunaan mahtuu porukkaa istumaan.pullahiivalla käytetty pikakilpuri on tarkoitukseen paras.


    • Hyyre_91

      Kertoisitko ystävällisesti yhdenkin järkevän syy miksi en laittaisi kiljua kahvinkeittimeen?

      Niin keitti Paavo M Petäjäkin Lahden kotikisoissa 2001 kahvit lehdistötilaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3286
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      142
      2327
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1868
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1559
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      86
      1439
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1426
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      74
      1399
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1182
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1140
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1088
    Aihe