Puolustuksen puheenvuoro.

Striking-Fire

Täällä on muutamissa teksteissä mainittu, ettei rapu tee mitään ilman oman edun tavoittelua.

Noh, taluttakaapa eteeni yksikin ihminen, joka tekisi. Ei oman edun tavoittelussa ole kysymys horoskooppimerkistä, vaan inhimillisyydestä.

Ja onko siinä jotain väärää, että nauttii ystävien osoittamasta arvostuksesta niin paljon, että tekee toisinaan asioita heidän eteensä pelkän arvostuksen saamiseksi?

5

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitaan vaaraa

      ole. Rapu on tapaamistani ihmisista ainoa sellainen, joka ei voi sietaa sita etta hanesta ei pideta, vaikka muuta sanoo ja esittaakin. Yksinkertaisesti tuosta syysta han janoaa muiden hyvaksyntaa ja ihailua. Loppupelissa syyt ovat hyvin itsekkaat.

    • Elli.K

      ...Ja näillä palstoilla nyt keksitään milloin mitäkin syitä sorsia kaikkien mahdollisten merkkien edustajia. Jatkan aloittajan otsikoimalla tiellä ja kerron pienen jutun alaotsikolla "puolustus jatkaa".

      Lähin lapsuudenystäväni on rapu ja olen itse kaksonen. Olemme kasvaneet yhdessä ja tukeneet toisiamme pitkin matkaa. Olemme iloinneet ja itkeneet yhdessä. Meillä on hyvin erilainen suhtautuminen maailmaan ja ihmisiin, mutta juuri tämä vastakohtaisuus on antanut meille molemmille eniten.

      Sillä silloin, kun on umpikujassa, toinen voi näyttää tien, jota ei tiennyt olevankaan. Emme ole mitenkään konkreettisesti neuvoneet toisiamme, koska siitä nyt ei ole mitään hyötyä, vaan pitkien keskustelujen kautta oivaltaneet jotakin. Toinen on toiminut peilinä omille näkemyksille ja sitä kautta voinut osoittaa jotakin perustavaa laatua olevaa maailmasta tai ihmisestä.

      Ystäviä tulemme varmasti olemaan loppuun asti. Nyt olemme vielä "nuoria" molemmat, parikymppisiä, mutta aikuisia naisia kuitenkin ja kokeneet kaikenlaista. Tippa tulee silmään, kun ajattelen tätä ystävyyttä, en voi muuta sanoa.

      • Striking-Fire

        Tuohon viestisi alkuun viitaten...
        Ainahan jollakin löytyy jotakin negatiivista sanottavaa jostakin aiheesta.
        Näin tuppaa olemaan kun asioista keskustellaan mielipidepohjalta.
        Tämä taas tietysti tarkoittaa sitä, että keskustelijalla/-joilla on tunteet mukana tekstissään.
        Tekstit olisivat varmasti erityylisiä, mikäli asioihin suhtauduttaisiin asioina eikä tunteella.


      • kukajos

        Luulin, mutta kuinkas sitten kävikään. Itse olen rapu ja ystäväni on leijona. Olimme ystäviä yli kolmekymmentä vuotta ja luulimme kasvaneemme yhteen kaikkien vaikeuksien kohdatessa ja toisiamme tukien, mutta sitten hän alkoi kadehtia minua jostain, jota en tiedä vieläkään, mutta siihen liittyivät toiset ihmmiset jotka ystävystyivät minun(kin)kanssani ja se ärsytti häntä silmin nähden. Pikkuhiljaa hän alkoi syrjiä minua ja lopulta käänsi minulle selkänsä hyvästiä sanomatta. En olisi koskaan pystynyt kuvittelemaan, että hän ei edes vaivautunut kertomaan miksi teki niin. Sen jälkeen en ole häntä tavannut, vaikka asumme samassa kaupungissa edelleen.
        Sen opin taas kerran, ettei koskaan saa sanoa ei koskaan.


    • Minä olen tehnyt paljonkin ilman oman edun tavoittelua....itse asiassa niin että minulle on ollut haittaa toisten tähden heidän sitä edes huomaamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      47
      13962
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5491
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4298
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      10
      4156
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3571
    7. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3068
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3041
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      2975
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      53
      2561
    Aihe