nenääni kun se arvon hra Kaikentietävä siihen sotkeutui, ne olikin kalliita herneitä!
Tämän päivän Iltalehdessä oli että hernekilo maksaa kolmekymppiä! Tsiisus...satakahdeksankymppiä vanahas rahassa jota mie ymmärrän vielä kuitenkin paremmin!
180markkaa, hernekilo!
Lenkkimakkara maksaa euron kilo!
Justiinsa!
Stockalla saa paistovalmista filettä halavemmalla kuin kilon herneitä!
JA suomalaisten pitäs oppia syömään terveellisesti!
Kenellä on siihen varaa!
Viittaan tuohon sairauskeskusteluun
7
290
Vastaukset
- kerrassaan hirveää
miten namusten kilohinta on hinnoissaan, namit tulee kalliiksi ilman ravintoarvoa, ruoka sentään ravitsee ja tuoretta hernettä on suomessa vain kausittain kotimaasta.
- ei ollu
ajatuksissakaan karkit..oli puhe ruuasta!
Ei vois vähempää kiinnostaa,maksakoot karkki, tupakka ja viina vaikka viissataa euroa mittayksikkö! - vielä kalliimpaa
ei ollu kirjoitti:
ajatuksissakaan karkit..oli puhe ruuasta!
Ei vois vähempää kiinnostaa,maksakoot karkki, tupakka ja viina vaikka viissataa euroa mittayksikkö!sitä ei ole varaa laittaa nisutaikinaan.
Laskin kerran sen kilohinnan, oli aikoinaan tuhansia markkoja.
- herneetkö
muka terveysruokaa?
Mua ne ainakin pierettää enemmän kun laki sallii.- pellolla
kyykkii kymmeniä ulkomaalaisia herneitä keräilemässä sataa tai paistaa ,mulla käy sääliksi .
- jemksjj
Mistähän lienet moisen kilohinnan keksinyt! Hernelitra torilla maksaa 2,5-4 euroa. Siitä et kilohinnaksi saa kolmeakymppiä kuin taikomalla, jos sen osaat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914