hedelmöityshoidoilla: kuinka monta lasta tällaisen parin tulee saada näillä hoidoilla, että on oikea vl ja tekee oman osuutensa maapallon täyttämiseksi?
Tuntuisi hieman epäreilulta, että usk. pari jättäisi hoidot vain kahden lapsen jälkeen ja elelisi pikkuperheenä. Vai mitä tuumaatte asiasta?
Uskovainen aviopari
9
792
Vastaukset
- Työvaliokunnan veli
Taivaan isä on antanut ihmisen keksiä hedelmöityshoidot, jotta uskovaiset saisivat enemmän lapsia. Tämä on Jumalan sallimus. Kai se on sitten sielunvihollinen, joka on antanut keksiä kondomit ja e-pillerit ym. sellaiset.
- Kalle Kemistä
Jumala aynnyttää ja ylläpitää elämää ja sielunvihollinen tuhoaa ja estää sitä !
- Olavi Oulusta
Kalle Kemistä kirjoitti:
Jumala aynnyttää ja ylläpitää elämää ja sielunvihollinen tuhoaa ja estää sitä !
...saarnasi väkevästi. Aamen.
- hookkan
Kalle Kemistä kirjoitti:
Jumala aynnyttää ja ylläpitää elämää ja sielunvihollinen tuhoaa ja estää sitä !
Voit että tuo sielunvihollinen on niin loistava keksintö selittämään maailman pahuuden. Logiikka ontuu vain hiukan: Jumala on kaikkivaltias, ja silti maailmassa on pahuutta. Jep, vastataan viisaasti, Jumala on sallinut pahuuden. Mutta eikö uskovia ja vl-uskoisia koskaan ala tökkimään se uskomaton epäloogisuus, mitä elämään sisältyy, jos uskoo noihin? Tökkiihän se, tiedän monia, joiden "usko on heikko", ja "on epäilyksiä". Niitä epäilyksiä ei saa pois "uskomalla niitä anteeksi", vaan sillä, että lopetetaan uskominen. Elämä tulee vastaan, hyvine ja pahoine asioineen, mutta onpa ainakin se itsensä sumutus pois kuvioista.
- Keijo Kempeleestä
Kalle Kemistä kirjoitti:
Jumala aynnyttää ja ylläpitää elämää ja sielunvihollinen tuhoaa ja estää sitä !
kun laittaa kaiken aikaa pökköä pesään.
- hookkan
Aina on ihmisiä, joilla on itsensä tai jonkun toisen mielestä epäreilu elämänkohtalo. Joku ei saa lapsia ollenkaan, joku saa liikaa ollessaan pakottavassa lahkossa. Ja on tietenkin muitakin epäreiluuden muotoja, läjäpäin. Eikä ole kohdetta valituksille, vaikka haluaisi. Jotku kuvittelee sen valituksen kohteen, tai jopa kääntää sen edukseen. Se on osa ihmisen selviytymismekanismia. Siinä pyörteissä saa helposti turvaa uskomisesta, varsinkin, jos siihen on lapsena opetettu.
- lapsi per vuosi
jos ei ota hedelmöityshoitoja joka vuosi.
- Ihmettelevä vl-nuori
Meille monesti sanotaan, että Jumala on elämän ja kuoleman herra, eikä hänen työhönsä saa puuttua. Tällä perustellaan sitä, että ei saa käyttää ehkäisyä. Eikö se sitten ole elämän ja kuoleman kysymyksiin puuttumista, kun käytetään hedelmöityshoitoja?
- hedelmöityshoidoista
Kuinka monta kertaa julkinen puoli antaa hoitoja samalle pariskunnalle? Eikait sentään esim sillä keinoin julkisella panna alulle vaikka kymmentä lasta yhdelle ja samalle pariskunnalle? Sehän on kallista lystiä, resurssit ovat mitä ovat ja ihmisiä on jonossa odottamassa hoitoja..
Ja asian vierestä vielä.. Annetaanko adoptiolapsia mielellään vl-kotiin tai muihin tiukkoihin lahkoihin ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377189Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265005L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa684382TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153503Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242311Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021809Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241716Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458