Heips! Onko kellään tietoa onko tre:een kaupungilta vaikea saada vuokra- asunto? Ja millähän perusteella sen helpoiten saa?
Laitoin hakemuksen vähän aikaa sitten. yksityisten vuokraajien hinnat on pilvissä. Suorastaan ryöstämistä!! Ihmettelen.. Eikö nekin lain mukaan joudu maksamaan jotakin veroja vuokratuloista, vai miten pystyy kiertämään??
Laitoin hakemuksen vähän aikaa sitten. yksityisten vuokraajien hinnat on pilvissä. Suorastaan ryöstämistä!! Ihmettelen.. Eikö nekin lain mukaan joudu maksamaan jotakin veroja vuokratuloista, vai miten pystyy kiertämään??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin joskus aikaisemmin Tampereen Vuokra-asuntoihin edes jonoon pääseminen edellytti että asui jo tampereella. hullua, mutta totta.
Itse hain Tampereelta asuntoa noin 19 vuotta sitten. Olin muuttanut Helsingistä Tampereelle. laitoin hakemuksen Kaupungin asuntoon, he ottivat sen kahden hengen hakemuksena, koska olin raskaana (ilman sitä huonompaa puoliskoa).
toimitin siis raskaustodistuksen.
Sitten tuli vuokranantajalta (missä silloin asuin) ilmoitus että hän tulee Tampereelle opiskelemaan ja tarvitsee sen asunnon. Vaadin häneltä kirjallisen ilmoituksen asunnon vuokran irtisanomisesta. Ei vaikutusta kaupungin vuokra-asuntohakemuksen käsittelyssä.
Lapsi syntyi - toimitin syntymätodistuksen.
Ei vaikutusta.
meni viisi kk. ja lapsen syntymä oli ovella.
Tampereen kaupungin asuntojonosta ilmoitettiin että ne jotka ovat omaistensa nurkissa, menivät minun ohitseni
Soitin vielä synnytyssairaalasta vähän ennen kotiuttamista, että minne ne luulee minun muuttavan.
Vastaus oli "turvakoti".
Olin kuullut ja tuttavani oli jopa näyttänyt tyhjiä Kaupungin asuntoja ulkoapäin, jotka tosin useammat olivat yksiöitä.
Kysyin Kaupungilta että enkö saisi yksiötä vuokralle, koska niistä kuulemma ei ole niin kova kysyntä.
"ei teille tarjota yksiötä, kun on kahden hengen hakemus". siis taivasalle vastasyntyneen kanssa on heidän mielestään parempi, kun yksiö.
Vähemmän kiva fiilis lapsen ristiäisjuhlissa, kun oli kaksi viikkoa aikaa ja asunnosta ei tietoakaan.
No, viikkoa ennen kun oltais jouduttu taivasalle, niin sain vapailta markkinoilta vuokra-asunnon, missä asun vieläkin. En Tampereella vaan täällä Kangasalla.
Että näin Tampereella kohdellaan asunnon tarvitsijoita, jos ei ole asiat parantuneet.
" Lapsi syntyi - toimitin syntymätodistuksen.
Ei vaikutusta.
meni viisi kk. ja lapsen syntymä oli ovella.
Tampereen kaupungin asuntojonosta ilmoitettiin että ne jotka ovat omaistensa nurkissa, menivät minun ohitseni"
nämä menivät väärinpäin kuten kaikki varmaan käsittävät.
tietty ensin lapsen syntymä oli ovella (osa 2)
ja sitten lapsi syntyi.( osa 1)
tämä vaan kun täällä liikkuu paljon noita pilkun viilaajia. että huomattu on.
juu, kyllä noista vuokratuloista menee vero pääomaverotuksen mukaan.
Asunnonvuokraajissakin on näitä hämäräbisneksiä, luulisin, jotka pimittävät vuokratulonsa.