Ihmeisiä

änimöl

Kenellä tuntuu siltä joskus kuin hän hengittäisi luonnon kanssa? Siltä kun sydän on auki ja haavoittuvainen. Sydän on nykypäivänä kiinni sen takia, koska maailmassa ihmiset ovat sidoksissa toisiinsa kärsimyksissään. Asiat saavat jatketta, ellei tule hyväuskoinen sattumoisin sydämmiimme käymään ja korjaa ajatuksen hyväksi... Tämä on tietenkin oppimista elämisen kautta, mutta tahdon että voitte sanoa, että uskotte. Kuolema yllättää aina, mutta jotain erittäin ihmeellistä yksilölle on tapahduttava, jotta kuollessa tuntui siltä, että eläminen oli todellakin sen arvoista, sillä se hetki kun huomaa, että ei voi enään tähdätä huomiseen, ihminen antautuu. Sydän on lihas, joka lähettää sähköä. Iho on vain kuori, joka pitää lihan koossa. Kun antauduin asialle, että en ole koskaan yksin, sama sitten kuinka syvällä maan sisällä olen, jollain ihmeen tavalla joku ihminen saavuttaa mieleni. Sanon sitä ihmeeksi, sillä en tunne täysin sitä tapaa, miten Hertsit liikkuvat ihmisestä ihmiselle, mutta kun jo sanon tämän, niin tunnen sen totena, koska meillä kaikilla on suojelusenkeleitä jotka pitävät meidät iloisina, jos uskallamme/osaamme kuunnella. Nöyryys pienuuttamme kohtaan tuo eteemme aina totuuden. Olemme osa luontoa. Siis kysymys on, että kenestä tuntuu siltä, ettei sydän hengitä omaa kauneutta? Haluan keskustella tästä uskaliaitten kanssa. Ja he jotka tietävät opettavan paikkansa tässä maailmassa, niin nostakoot vain päänsä ja hymyilkööt. Olemme maailman ihmisiä ja meillä on yhteinen päämäärä. Tanssi. Oma tanssi yhteinen jaettu tanssi. Itseopiskelu suurimmassa mielen jaottelussa. Raikkaimmassa paikassa, kirkkaimmin värein. Rahalla ei ole muuta käyttöä paitsi turvata tämä pohja elämälle. Mutta todellinen kieli tulee esiin kun uskaltaa näyttää haavansa. Kaikki tietää, kukaan ei uskalla. Jos joku sen tekee kokeillakseen, muut pahaiset ihmiset odottaa tilaisuutta saada nauraa tälle, sillä he eivät ymmärrä, että rakkaus ei tule itsestään, vaan siihen on otettava osaa.

2

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • änimöl

      Mitä tänään pyörii mielessä tähän lisättävää on, että minä olen itse itseni tiellä rakkaudessa eikä kukaan muu, koskaan. eikä ole koskaan ollutkaan, jos täysin totta puhutaan.. Sydän on oltava auki.. On oltava täysin tietoinen voimastaan ja kerättävä itsevarmuutensa siitä, mikä on kaunista ja mukavaa. Simppeli homma, vaikkakin istun toimistossa rumien seinien sisällä missä tuntuu, että maailma katoaa käsistä, mutta mihinkäs muuhun elämässä kannattaa sijoittaa kuin vapauteen liikkua ja olla kevein mielin. Mikään muu asia ei johda moninaisiin iloihin kuin keveys.

    • änimöl

      ...On nykyään ajaa teidät pois näiltä palstoilta aivan rehellisesti... Täällä ihminen tuhlaa aikaansa, ellei asiat tule selviksi ja tuntuu siltä, että ei ihminen tule täällä ainakaan selväksi... Minäkin istun töissä aina kun tänne kirjottelen...(kovaa työtä huhhuh).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3870
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3652
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3495
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2871
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2706
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      53
      1504
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe