Kaivataan kylppäriin vinkkejä sisustajilta

Uppo-Nalle23

Putkiremppa tulossa ja kaakelivalinnat edessä.Remppaan sisältyy kaakelit ja perusjutut kylppäriin.Ongelmana huoneeen hissikuilumainen muoto;ahdas,pieni ja korkea.Kaipaankin apua kaakalivalintaan,sinisävyinen kylppäri olisi toiveissa.

Lattialaattojen vaihtoehtoina taloyhtiöllä on tummanharmaa,sininen,keltaruskea,beige,vihreä sekä tummanruskea.

Seinälaatoiksi taas harmaa,valkoinen,beige,hiekka,valkohiekka,taivaansininen,kivenharmaa,valkosinin sekä valkoharmaa

Boordikaakelia ollaan ajateltu katkaisemaan tilan korkeus,mutta minkä värinen?Vaakaan vai pystyyn?Peilin kohdalle vai yksi paksumpi raita esim.takaseinään?

Nykyään suihkuverho,mutta sen ansiosta kastuu koko kylppärin lattia.Onko suihkuseinä fiksu ratkaisu,kun suihkukaappia ei haluta vai hankkiiko halvemmaksi ratkaisuksia pidemmän suihkuverhon?

Onko mitään sisustuslehtiä,joista saisi vinkkiä kylppärin tyylin luomiseen?

4

733

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkula

      Jos on kalkkipitoinen vesi, voi tummien laattojen puhtaanapito olla työlästä. vaaleat laatat taas muuten vaativat enemmän puhtaanapitoa ( vaaleat saumat). Sama juttu seinälaattojen kanssa. Itse ehkä lähtisin siitä, että mahdollisimman neutraalit laattavalinnat, ja tekstiileillä sisustamisella voi sitä kylppärin fiilistä sitten vaihdella. Kylpyhuone kun on kuitenkin yleensä pitkäaikainen kohde, eli ei ihan vuosittain onneksi tarvitse uusia. Vaakaboordi mielestäni katkaisee korkean tilan paremmin, pystyboordi korostaa korkeutta. Itse kammoan suihkuverhoja (takertuvat märkänä jalkaan kiinni - yök) joten oma valinta olisi suihkuseinä. Ehkä lasitiilestä tehty?

      • ,,ö

        laittaisin täysvalkoisen, sillä,
        kaapit, pyheliinat ym tuo riittävästi vaihtelua,

        valkoisessa ei näy hytään kalkki, jos ei erikoisesti tule ikkunasta valoa.

        lattiat vaalean harmaat

        boordi vaakasuoraan otsan korkeudelle ja aivan sen alle pyyheliinakoukut.

        myös suuri peili jossa pyöreä yläosa on extraa.

        ei lasitiiliä tavalliseen kylppäriin, ei mitään turhia koloja tai vesipesiä,

        Jos mahtuu suihkuseinä, muovinen on hyvä, tai verhot mahdolisimman kauaksi,
        meillä on verhoissa pystyssä tarranauhoja ja seinässä vaakatasossa,
        näin ei verho tule ihoon, kun suihkua pienentää.


    • sisustuslehtiä!

      Ja monet niistä ovat kylppärinumeroita.

      Valkoinen vaakalaatta esim. 40 x 25 cm leventää ja avartaa kapeaa kuilua.

      Poikkiboordi auttaa myös.

      Väriä sitten tekstiileillä.

      Suihkuseinä on hyvä idea verhon tilalle ja jotenkin tyylikkäämpikin kuin suihkukaappi.

    • upeita saa

      kato netti sivu www.marmorimosaiikki.fi
      jo on upeita vaihtoehtoja ja paljon ja saa myös tietoa lisää niistä osoitteista mitä siellä on .
      Mahtavia ratkaisuja boordeista ja lattioista ja seinistä ym kaakeloinneista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      426
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe