Sampo-pankkia kansallistetaan

haltuunotto

Onko Sampo joutumassa VvM ja Sp halttuun ?

3

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansallistaminen Suomessa

      Muistammehan ettei Sampopankki ole vähäisimmässäkään määrin suomalainen pankki vaan TANSKALAINEN joten Suomen valtio ei voi kansallistaa Sampopankkia. Eri asia jos olisi kyse suomalaisesta pankista. Toisaalta eihän Suomen valtiolla edes ole mitään intressiä muutenkaan Sampopankin suhteen, kaatukoot jos kaatuu. Olisikin mielestäni hullua haaskata rahaa johonkin mikä ei edes ole omaa pääomaa vaan tanskalaista kun eihän Suomen valtio pelastaisi ees hädässä olevia Suomen kansalaisiakaan. Paitsi tietenkin jos kyse on nykyhallituksen jäsenistä elikkä lähinnä ministereistä.

      • Kaupparekisterin mukaan Sampo Pankki Oyj:n kotipaikka on edelleen Helsinki ja se on myös Suomen Talletussuojajärjestelmän jäsen. Nimestäkin voi päätellä, että se on suomalainen julkinen osakeyhtiö, vaikka sen osakkeet ovatkin nykyisin ulkomaalaisomistuksessa.


      • se omistus
        Timontti kirjoitti:

        Kaupparekisterin mukaan Sampo Pankki Oyj:n kotipaikka on edelleen Helsinki ja se on myös Suomen Talletussuojajärjestelmän jäsen. Nimestäkin voi päätellä, että se on suomalainen julkinen osakeyhtiö, vaikka sen osakkeet ovatkin nykyisin ulkomaalaisomistuksessa.

        eli kuinka voi kansallistaa jonkun toisen maan kansalaisten tai toisen maan yrityksen omistuksessa olevaa???

        Kaupparekisterin muodollinen kotipaikkana Suomi-merkintä ei paina tuossa oikeastaan hevon kuusta. Ja vaikka olisikin niin olisi sulaa hulluutta jos valtio tulisi pelastamaan Sampopankkia, se on samaa kuin kantaisi rahamassit suoraan tanskalaisten syliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3740
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      79
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      66
      1344
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1213
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      33
      1092
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      962
    Aihe