Kun mikkelin kaupunki syksyllä lomauttaa myös hoitohenkilökunnan, sen vaikutukset kestävät pitkään. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että työvuorot tehdään pienemmällä henkilökuntamäärällä ja koska kaikkia ei voida lomauttaa yhtäaikaa, henkilökunta vajaus kestää ainakin koko loppuvuoden. Erittäin todennäköistähän on, että henkilökunta ei jaksa tehdä työtä entistä vajaammalla työntekijä määrällä ja sairauslomat lisääntyvät myös. Koska tilanne on o nyt se, ettei yllättäviin sairauslomiin saada sijaisia, tilanne on lomautusten alettua katastrofaalinen. Aivan varmasti jokainen työssä oleva hoitaja yrittää parhaansa, mutta jaksaminen voi olla kovilla. Vajaalla miehityksellä työskennellessä myös potilaat aistivat kiireen, epävarmuus ja kiukku avunsaannin hitaudesta kohdistuu meihin hoitajiin. Toivoisin omasta ja kaikkien muidenkin hoitajien puolesta, että te arvoisat omaiset ette syyllistäisi ja arvostelisi meitä hoitajia tässä tulevassa tilanteessa. Teidän omaisten kannattaisi herkästi antaa palautetta suoraan ylemmille esimiehille ja läänihallitukseen. Hoito tulee todellakin olemaan minimaalista, hoitajana pelkään jo todella tulevaa. Mutta vaihtoehtoja ei ole ja pakko on selvitä tästäkin!
Jaksamista kaikille!
Jaksamista kaikille!
Vastaukset 23
Vanhimmat
purkaa lihavuorensa kuntopoluille, jottei tarvitse töihin mennä ähisemään, hyväkuntoinen kyllä pärjää töissä eikä pelkästään valita ja syyllistä päättäjiä.
Sairaanhoitajia on nykyään noin kaksinkertainen määrä verrattuna 15 vuoden takaiseen. Suhteessa hoitopaikkojen määrään kehitys on ollut lähes vastaavaa. Jospa työtehtävät hoidettaisiin 90-luvun alun malliin, ehtisi olla sitten lomautettunakin.
kyllä tästä kaupungista yks 200000kg läskiä vois huoletta sulatella pois.siirretään tää kateuden maksimointi ja solvaaminen läskin sulatteluksi.sairaalan hoitajat tekevät hyvää hoitotyöta ja päättäjät päättää minkä tilanne vaatii .oliskohan kaikille hyväksi juosta se lenkki ennemin kuin syödä ,1h suo kävelyä päivässä niin johan ruppee muotova tulemaan ja ajatusta.suosta suomi kuulema ennenkin noussut.
On se mainiota, kun sama virsi veisataan jokaisessa tilanteessa. On sitten kyse korkeammasta palkasta tai lomautuksesta.
Jos on väkeä liikaa, on se sitten johtotasolla, väliportaalla tai suoritetasolla, on organisaation tehtävä kyetä tekemään tarvittavat oikaisut. Jos johdolta puuttuu kyky ja vastaavilta näkemys, ollaan tilanteessa jossa ainakaan ammattiliiton näkemykset eivät auta. Sosiaalinen työhönoton velvoittaminen kun pitäisi lailla kieltää ja muka-tekijöiden-surffaminen työpaikalla kriminalisoida.
Kukaan ei valittaisi tälläkään hetkellä terveydenhuollon henkilökunnan tai asiakaspalvelun puutteista, jos aidosti asenne olisi siellä hoitajien/lääkärien/väliportaan ja johdon päässä kunnossa. Mutta kun ei. On sitä sielläkin jonkun verran paljon turhaa päällekäistä työtä - kukaan ei vaan osaa/uskalla oikaista kurssia. Jos sitä ehdottaa, niin vastarinnassa ovat kaikki: "miten sitä jaksetaan, vaikutukset kestää ainakin 100 vuotta, sairauslomat lisääntyvät, voi-voi-voi-vali-vali-vali".
Valmistun itse pikapuoliin ja olen päättänyt että minulla ei tule olemaan kiire työssäni! Pidän kiinni lakisääteisistä tauoistani ja lepohetkistäni niin kuin muillakin aloilla tehdään. Valittakoon omaiset miten paljon haluaavat. Joku voi sanoa että tuo ei ole hoitajan etiikkaan kuuluvaa mutta näinkin ajattelevia hoitajia valmistuu. Työssäoppimis jaksoilla olen nähnyt miten kohdellaan hoitajia jotka ei lähde mukaan tähän karuselliin...kiire kiire...ei ruokataukoja...ei kahvitaukoja yms, Totta on että jos esim. työvuorossa on 2 hoitajaa ja ruokatauko lähestyy mutta huoneiden hälytysvalot palaa(saattaa palaa 5 valoa samaanaikaan) Mitä teet? Jätätkö potilaat odottamaan että käyt syömässä vai autatko heitä jota varten olet työssä. Jostain se tauko on kuitenkin tehtävä. Tekee työtä juuri sen mitä pystyy ja antaa omaisten vinkua...aionkin sanoa ja olenkin sanonut omaisille jotka valittavat työn laadusta että kiitos palautteesta vien viestin eteenpäin ylemmälle taholle jolle se kuuluu tai kehoittanut soittamaan itse! Hoitajien ei tarvitse olla yli-ihmisiä...jaksamista kaikille kanssa- sisarille ja olemmehan jo tottuneet että aina asiasta mitään tietämättömät valittavat ja vinkuvat että kiire on hoitajien vika mutta kun on asia tosi niin pitää hellittää ja hyväksyä tilanne ettei kaikkeen pysty vaikka oikeasti haluaisikin. Tehkää vaan pakolliset vaikka onkin eettisesti väärin!
Kun vierailen päivittäin tai ainakin melkein päivittäin oman läheisen ihmisen luona hoitolaitoksessa olen nähnyt ihan konkreettisesti mistä hoitajien työpäivä koostuu...ja voi kauhistus! Se askelmäärä, ilmankos ovat melko hoikkia kaikki. Miten usein olen nähnyt kun hoitaja pitkän työviikon jälkeen saa esimieheltä kehoituksen tehdä tuplavuoron työtä kun sairasloma iskee osastolle ja sijaista ei saa tai ei palkata. Mikä hirveä vastuu on hoitajalla joka väsyneenä jakaa lääkkeitä ja pistoksia. Miten kauan eräskin hoitaja jakoi lääkkeitä koko osastolle väsyneenä, joutui vielä tarkastamaan koko satsin kun sanoi toiselle hoitajalle että nyt tuntuu että ei ajatus oikein ollut mukana. Olisin vaikka heti lähtenyt auttamaan mutta eipä meikäläinen siihen pystyisi. Sitten joku vielä kehtaa sanoa että eihän niinden hoitajien tarvitse kuin wc.ssä käyttää ja ruokaa antaa. Miten kauan meni aikaa minunkin omaiseni haavahoidossa ja toinen hoitaja joutui yksin juoksemaan osastolla. Vaatia kyllä osataan mutta ei välttämättä siitä arjen touhusta tiedetä mitään. Itse syötän omaiseni aina siellä käydessä ja sekin on kuulema jo suuri apu. Kun ajattelee että itse joutuisi sinne makaamaan ja saisi vaan juuri sen pakollisen hoidon eikä minkäänlaista henkilökohtaista huomiota eikä kävisi omaisia kuin vinkumassa mitä minun hyväkseni pitäisi tehdä olisi todella noloa jo potilaanakin olla kun näkisi miten kiire siellä todella on. Uskon että jokaisen hoitajan sieluun sattuu kun ei voi työtään kunnolla tehdä ei siinä enää omaisten valituksia tarvittaisi. Minä tunnen myötätuntoa ja jos jostain olisin valittamassa soittaisin esimiehille tai vaikka vielä ylemmäs.Hoitaja-tytöt ovat olleet aina niin ystävällisiä ja työlleen omistautuneita vaikka kasvoista näkee kuinka väsyneitä ovat.
Onpa asenne kohdallaan.
"En tee pätkääkään enempää, kuin 80% suoritetaso antaa myöden."
Huh huh. Tähänkö mennään "kommunistisessa koulukunnassa", oma vastuu päättyy omaan napaan.
Toivon suuresti, että tuolla asenteellasi päädyt ainoaan oikeaan työpaikkaan, mihin kuulut: työttömäksi. Etpähän ole tappamassa laiskuuttasi ja haluamattomuuttasi ketään viatonta hoitoa ja apua tarvitsevaa. "mikäpä väli noilla tänne-muka-apua-hakeville-tulevilla-oikein-on".
Ja idiootti yrittää vielä vinkua jotain arvostelusta. Koskeeko se, kun "kalikka osuu"? Missä kritiikinsietokyky?
8 h tai ehkä jopa ns. tuplavuoron yhtäsoittoa juoksennella paikasta toiseen, mutta entä viikon, 2 viikkoa...kuukauden, 2 kuukautta...vuoden jne. Vapaa-aikahan kuluukin sitten jalat turvoksissa jatkuvasta jalkojen päällä olemisesta, päänsärystä: kun käy vielä työvuoron jälkeen miettimään, saiko kaikki asiakkaat lääkkeensä ja hoitonsa niinkuin piti, 3-vuorotyöstä johtuvasta epäsäännöllisestä unirytmistä johtuvasta väsymyksestä ja ehkä unettomuudestakin.Tarkoitushan kai olisi, että esimerkiksi tauoilla jaksaisi tätä ammattia tehdä ilman jatkuvia sairauslomia myös vuosien päästäkin.En silti valita, vaan kohtaan asiakkaat hymyssäsuin.
"En tee pätkääkään enempää, kuin 80% suoritetaso antaa myöden."
Huh huh. Tähänkö mennään "kommunistisessa koulukunnassa", oma vastuu päättyy omaan napaan.
Niin. tässä on sitten vastaus kun hoitajat ajetaan ahtaalle, kun sietokyky on täynnä. ihminen tekee sen minkä voi ei yhtään enempää! Onneksi en ole ollut päivääkään työtön ja työtä tarjotaan jatkuvasti, mistä lie johtuu...
kuin KAIKISSA ammateissa itseään on varjeltava, että jaksaisi ammattiaan parhaan kykynsä mukaan hoitaa mahdollisimman hyvin onnellisena ja tyytyväisenä työhönsä sitä arvostaen. Tietynlainen pieni itsekkyys on paikallaan ihan samalla tavoin kaikilla muillakin ihmisillä ammatista riippumatta. Myös hoitsujenkin oikeus.Silti työn voi hoitaa parhaalla mahdollisella tavalla.
..vastahan hoitajat saivat reippaanlaiset palkakorotukset, kun itkivät, etteivät jaksa ilman lisärahaa...Nytkö alkaa uusi narina työn paljoudesta?
Eikä töissä ole pakko käydä! Jättäydypä työttömäksi, niin ei tarvitse päivän aikana heilahtaa kuin kuselle.
Kyllä moni hoitaja olisi ottanut mielummin lisää työvoimaa kun jonkun pienen vaivaisen palkankorotuksen...sitäpä ei vaan kaikkia kuunnella ja tuohan oli ihan yleinen puheenaihe kun korotuksista puhuttiin eli kyllä kaikki tiesivät että korotus ei tuo työhön helpotusta päinvastoin vielä huonommin saa sitten työvoimaa palkata. Laki määrää kuinka monta hoitajaa on oltava työssä tietylle potilasmäärälle. Niissä minimipuitteissa työskentely ei ole kenenkään edun mukaista ja sitä paitsi välillä työskennellään ilman lain määräämää miehitystä.Mielestäni hoitajien palakankorotus oli ihan aiheellinen mutta siitä ei pitäisi sitten rankaista ylettömällä työmäärällä. Se on niin helppo kritisoida kun ei itse ole sitä apua tarvitsemassa tai yleensäkkään tiedä mitä kaikkea hoitajat joutuvat työssään tekemään. Kunhan itse saa vuoteella maatessaan todella kiireisen hoidon ja odottelee puolituntia wc.hen pääsyä kovassa hädässä ehkä ymmärtää sitten miksi pitäisi olla enemmän ihmisiä työssä. Nähtiinhän sitten lakkouhan alla miten hätääntyneitä ihmisiä oli kun ei ollutkaan varmaa kuka hoitaa ja ketä. jos kaikki hoitajat kieltäytyisivät työstä olisi erittäin ikävää jokaiselle. Tosin uusia valmistuu ja ovat alkuvuosina vielä voimissaan työntekoon ja tekevät varmasti alimiehityksellä työtä kun ovat sitä saaneet mutta kuinka kauan, ei todellakaan kauan koska työn ei tarvitse "tappaa" ja alallehan voi toki sellaiset kouluttautua jotka näkevät työn siistinä ja helppona sisätyönä, siitä vaan kokeilemaan miten kevyttä se on.
Kyllä kaikki ketkä tekevät kiireistä työtä kovalla tahdilla sen tietävät, että ruoka- ja kahvitauot ovat elintärkeä osa työn laadun parantamista. Mieluummin minä sallin hoitajalle lakisääteiset tauot, jotta hän jaksaa vuoronsa virkeänä kuin että hän lääkitsee ja hoitaa minua väsyneenä ja nälkäisenä, jolloin virheiden määrä välttämättä kasvaa. Tuohon on turha sanoa että hyvä työntekijä jaksaa ilman taukojakin, sillä se ei ole mahdollista. Kukaan meistä ei ole superihminen joka jaksaa 8 tai ylikin tuntia tauotta. Saati sitten ihmiset, joiden työtä on huolehtia muiden ihmisten hyvinvoinnista ja olla samalla heille asiakaspalvelija ja kuunnella valituksia ja sättimistä vaikka työ olisikin tehty niin hyvin kuin mahdollista.
Onneksi ymmärsit että tätä yritin sanoa juuri omaisille ja muille hoitajille:)
sitä kuinka monta hoitajaa asiakasta/potilasta kohden tulee olla.
...
...tietää että laki ei määrittele, suosituksia tosin on mutta ei velvoittavia.
Minäkin tiedän tasan tarkkaan työkokemukseni perusteella että alimiehityksellä ei saa potilaita hoitaa vaikka joskus niin tilapäisesti käykin! potilasturvallisuus/hoitoturvallisuus säädöksetkin niin määräävät saati sitten työturvallisuus. Eipä kovinkaan moni tervejärkinen os.hoitaja tai työntekijä piemmän päälle näitä kohtia halua rikkoa. jos haluaa käyttää suositus sanaa ihan kirjaimellisesti on jossain mätää!
että käytännössä lomautus tarkoittaa, sitä että hoitaja painoonsa katsomatta saattaa yksin hoitaa 20-30 potilasta, jotka tarvitsevat apua kaikissa päivittäisissä toiminnoissa!
Siinä ei vaikuta onko ylipainoinen vai ei!
Ja minä ainakin olisin palkankootuksen sijaan valinnut mielummin enemmän henkilökuntaa jos olisin saanut valita!
ensivuoden alusta tulee ryntäys tutkimuksiin, sillä jokainen juoppo, ja työtön haluaa suurelle kelan maksamalle sairauspäivärahalle.
Päiväraha nousee 160 euroa /kk se on ihanaa...,
eli työttömyyskorvaus jää juuri tuon 160 pienemmäksi.
On kunniakkaanpaa olla suurella ssirauspäivärahalla, kuin pienellä työttömyyskorvauksella.
Täytyy nyt kertoa tällanen juttu mikä tapahtui kesäkuussa Mikkelin keskussairaalassa. Pieni asia mutta osoittaa kyllä jotain..
Hoitajalle tehtiin pieni rutiininomainen leikkaus ja "tuttu" lääkäri antoi kolme päivää enemmän saikkua kuin piti, koska kesäloma alkoi sen jälkeen. "Ettei turhaan tarvii tulla niiksi päiviksi töihin". Tämän jutun kertoi hoitaja itse naureskellen lähiomaisilleen. Kuulun siihen joukkoon itsekin.
Olisko sairaalassa sittenkään niin kiire kuin annetaan olettaa? Epäilen.
Täällä yleisillä turuilla ja toreilla kerrotaan asiat tietystä näkökulmasta ja oman edun nimissä tutuille kerrotaan asiat tietystä (toisesta) näkökulmasta.
Valittaminen taitaa olla niin kivaa ja lisäetuuksia pitää saavuttaa, niin sitten valitetaan. Kun toimiala on mikä on ja sitä edustavat ne jotka edustavat, niin aina vain valitetaan.
Vaikka olisivat asiat hyvin, silti valitetaan ihan vain siksi, että asiat voisivat olla vielä paremmin.
Vali vali. Kun on töitä, niin valitetaan siitä, että on liikaa töitä. Tarvitsee saada lisää liksaa. Kun saa lisää liksaa ja on paljon töitä, valitetaan siitä, että on liikaa töitä. Pitää saada lisää työväkeä.
Vittu mitä pyöritystä. Eihän tuossa pökerryksessä ennätä mitään töitä kunnolla tekemään.
...kyllähän hoitajien palkankorotuksista valitetaan ja siitä jos uskalletaan pitää ääntä, mutta jos valittajat ajattelevat omalle kohdalle sen, että makaa likaisissa ja haisevissa vaipoissa tuntitolkulla ja ei itse pysty liikuttamaan raajojaan, muuttuu ehkä ääni kellossa.
Ja voihan jokainen, joka miettii, että miten liian suurta palkkaa hoitajat saavat, hakeutua tälle alalle, jos tämä sellainen kultakaivos on.. Ja työ helppoa ja vaivatonta... Anteeksi vaan tämä provoilu, mutta ärsyttää!!!!!