tornitalo

Hei! Mitä mieltä olette Yrittäjänkadun ja Välimäenkadun risteykseen suunnitellusta tornitalosta? Taloon tulee 12 kerrosta ja rakennustöiden on määrä alkaa keväällä 2009. Tarvitaanko Nokialle niin isoa taloa?
8663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Josko keskustan kaavamuutos lähtis vihdoin liikkeelle, kun saadaan tämä päänavaus tehtyä.

Äänestä
  • Koko Yrittäjäkadun varren voisi rakentaa täyteen korkeita taloja, ja siirtää autoliikkeet ym. helkkariin. Siinähän olisi Nokian paras paikka asua, keskusta palveluineen lähellä ja hyvät yhteydet Tampereelle.

    Äänestä

  • perinneänkyrä kirjoitti:

    Koko Yrittäjäkadun varren voisi rakentaa täyteen korkeita taloja, ja siirtää autoliikkeet ym. helkkariin. Siinähän olisi Nokian paras paikka asua, keskusta palveluineen lähellä ja hyvät yhteydet Tampereelle.

    Taitaa se harjun puoli olla melko sopimatonta asuinkäyttöön. Eikös siellä ollu joskus kunnan kaatopaikka nykyisen pesiskentän tienoilla, ja siitä jonkin matkaa keskustaan päin?

    Äänestä

  • ughgfuswehf kirjoitti:

    Taitaa se harjun puoli olla melko sopimatonta asuinkäyttöön. Eikös siellä ollu joskus kunnan kaatopaikka nykyisen pesiskentän tienoilla, ja siitä jonkin matkaa keskustaan päin?

    ..siinä oli kyllä joskus. eli asuinkelvotonta maata...

    Äänestä

  • kaisahdus kirjoitti:

    ..siinä oli kyllä joskus. eli asuinkelvotonta maata...

    Vanhat nokialaiset tuntee alueen edelleen Häpesuon nimellä. Siellä oli tosiaan ennen kunnan kaatopaikka ja alue oli entistä suota. Mutta voisihan sinne pilvin pimein muuttaa tamperelaisia asuun. Jos vaan tarpeeksi korkeita kerrostaloja rakennetaan.

    Äänestä

Jos kerran rakennetaan 12 kerrosta niin miksei samalla 36 kerrosta tai vieläkin korkeampi. Nokiasta voisi tulla Suomen Manhattan!

Äänestä
  • Mielellään korkeita taloja,ketä se korkeus haittaa,itse haluaisin asua 42 kerroksessa.

    Äänestä

Kyllä lisää vaan isoja taloja keskustaan.Toi Nokian keskusta näivettyy hyvää vauhtia jos ei sinne tollasia saada.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuygf kirjoitti:

Hei! Mitä mieltä olette Yrittäjänkadun ja Välimäenkadun risteykseen suunnitellusta tornitalosta? Taloon tulee 12 kerrosta ja rakennustöiden on määrä alkaa keväällä 2009. Tarvitaanko Nokialle niin isoa taloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu