miten saa pidettyä lokit pois veneen katolta, tai yleensäkin veneeltä, ettei sitä ulostetta olisi koko veneen pintä täynnä. Viihtyvät laiturin päässä
lokit pois veneen katolta
22
3752
Vastaukset
- yleistä veneilystä
siellä tätä on jo ruodittu ja vähän jokapuolella palstaa. ei ole vain moottoriveneiden ongelma.
- jopa jos
luet 10 viestiä alempaa tältä palstalta.
- keno keijo
leikkaa siitä laiturista se osa pois jossa viihtyvät.
- mie vaan
sorry, että en tutkinut asiaa paremmin....asian voisitte kyllä ilmoittaa kauniimminkin naiselle!
- kehtaatkin
kyllä sitä aina soppaa tehdessä uhotaan miten ollaan viisaampia kuin miehet, mutta jos pitäisi osata lukea pari riviä, niin siihen se viisaus tuntuu pysähtyvän. parempi kun miehet hoitavat nämä tekniset jutut ja naiset ruuanlaiton.
- tasa-arvoa
kehtaatkin kirjoitti:
kyllä sitä aina soppaa tehdessä uhotaan miten ollaan viisaampia kuin miehet, mutta jos pitäisi osata lukea pari riviä, niin siihen se viisaus tuntuu pysähtyvän. parempi kun miehet hoitavat nämä tekniset jutut ja naiset ruuanlaiton.
Naisten tasa-arvo on se että he pääsisivät helpommalla tai saisivat parempaa palkkaa.
- nyt edes
tasa-arvoa kirjoitti:
Naisten tasa-arvo on se että he pääsisivät helpommalla tai saisivat parempaa palkkaa.
anteeksi, siltä naiselta. Naisia täytyy kohdella kunnioittavasti, tuskin monet miehetkään olis älynneet katsoa sieltä vähän alempaa samaa kysymystä.
- että emme
nyt edes kirjoitti:
anteeksi, siltä naiselta. Naisia täytyy kohdella kunnioittavasti, tuskin monet miehetkään olis älynneet katsoa sieltä vähän alempaa samaa kysymystä.
ymmärtäneet kysymyksen olleen naisen kirjoittama. toki se olisi pitänyt tajuta, siittä että vastausta ei oltu osattu katsoa paria riviä alempaa. miehet luonnollisesti eivät tällaisia hölmöilyjä tee.
- noin, vaan
että emme kirjoitti:
ymmärtäneet kysymyksen olleen naisen kirjoittama. toki se olisi pitänyt tajuta, siittä että vastausta ei oltu osattu katsoa paria riviä alempaa. miehet luonnollisesti eivät tällaisia hölmöilyjä tee.
näin: anteeksi, että arvostelimme rouvan (neidin) kysymystä, itsekin teemme aina välillä samoja mokia, olemme pahoillamme ja kadumme kovasti.
- varma keino
Viritä muutama lanka vaikka mastosta veneen perään, vaikkapa kuomuun kiinni. linnut pelkääväät siipiensä puolesta eivätkä halua tarttua lankoihin, vaan siirtyvät naapurin katolle kakkimaan.
on toiminut monta vuotta.- Miekin vaan uros tässä
Laita veneeseesi seuraava varoitus/kieltokyltti:
Lokeilta ym. linnuilta pääsy kielletty!
Tämä toimii - asg
Miekin vaan uros tässä kirjoitti:
Laita veneeseesi seuraava varoitus/kieltokyltti:
Lokeilta ym. linnuilta pääsy kielletty!
Tämä toimiiOsta muovinen pöllö tai joku iso lintu ja kiinnitä se katolle. Tai laita vanhoja cd levyjä kiinni kun aurinko heijastuu niista niin lokit lähtee. voit tietysti aina ostaa haulikon
- -pöllö-
asg kirjoitti:
Osta muovinen pöllö tai joku iso lintu ja kiinnitä se katolle. Tai laita vanhoja cd levyjä kiinni kun aurinko heijastuu niista niin lokit lähtee. voit tietysti aina ostaa haulikon
Pöllö on huonoin ratkaisu sillä lokit hyökkäilevät sen kimppuun ja yrittävät paskantaa sen niskaan. Hailikko on mainio vaikkakin kielletty keino.
Toimiva on myös 'unohtaa' vahvasti suolattuja silakoita pesuvadillinen veneen katolle. Kun lokit hotkivat niitä niin parin päivän päästä niitä ei näy missään.
- Eippa2
Meillä on veneen katolla kiepillä tiimarista ostettu kuminen käärme, jonka aurinko kiinnittää niin ettei se irtoa vauhdissakaan pois.Ollut käytössä jo pari vuotta ja TOIMII!
- kampamanaatti
ole semmonen tarjoustalon käärme auttanut juuri ollenkaan, paskoivat jopa käärmeen päälle. Joskus pysynyt pieni alue käärmeen ympäriltä paskasta vapaana.
- käärmet
kampamanaatti kirjoitti:
ole semmonen tarjoustalon käärme auttanut juuri ollenkaan, paskoivat jopa käärmeen päälle. Joskus pysynyt pieni alue käärmeen ympäriltä paskasta vapaana.
Juuri viikolla laitoin kumikäärmeen katolle, ja kyllä lokit sitä on kiinnostuneena katselleet eivät kyllä ole pelänneet!
- perämies
ensimmäiseksi saapuva lokki pyrkii aina istahtamaan korkeimmalle kohdalle, joka yleensä on maston huippu. Laita siihen iso piikki, niin se pitää lokit poissa. Myös yhden ampuminen haulikolla ja sitten pistää siivestään roikkumaan saalinkiin saa muut lokit pelokkaaksi ja välttämään kyseistä laivaa.
- nikama5
Onpa kumma, kun asialliseen kysymykseen ei vastattu heti asiallisesti, vaan alettiin saivartelemaan vaikka millä keinoin. Hölmöjä nämä saivartelijat, jotka vastaavat, että luepa seuraavat rivit!!
Kumikäärmettä ehdotettiin jo. Sitä minäkin olisin ehdottanut, kun naapurin veneen katolla on juuri kuminen käärme. Ei ole lokinpaskaa ja käärme pysyy katolla. Lienee liimattukin katolle, mutta eihän se haittaa mitään, jos ei liimaa liian ärjyllä liimalla. Kai se käärme otetaan telakointiajaksi pois ja seuraavana keväänä taas uusi liimaus.
- näin vaan
otat lokin kii ja kuritat sitä vaikka kuristamalla ja päästät sen vapaaksi.Se kertoo kavereilleen että sinne eika kannata mennä .Tämä ei ainakaan toimi mutta tulee itelle mahtava fiilis.
- hittolainen :D
vähänkö repesin :D
- keskustelun
Olette saaneet tästä lokki asiasta, nyt varmaan kaikki sitten tietää, miten lokit saa häädettyä, tai sitten ei. Tuli itsellä mieleen vielä yks juttu, jos raahais veneeseen vaikka Bin Laden vahanuken.
- pysyy puhtaana
laita kalaan iskukoukku ja jätä se laiturille, lokki käy nokkimassa sitä jää siihen iskukoukkuun rääkymään pariksipäivää, niin lokit pysyvät kuukaudenpäivät poissa, eli parikertaa kesässä joutuu homman tekemään.
muutenkin temppu aika raaka,ole varovainen että kettutyöt ei saa sua videolle, eli syöttiä ei kannata ihan oma veneen kohdalle laittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222441- 622374
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062270- 321537
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381532- 321510
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt371422- 281220
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201176- 951171