Olen itse aloittamassa yliopisto-opinnot tänä syksynä ja ikää minulta löytyy 26 vuotta eli valmistuessani olen 31 vuotias jos opinnot sujuvat tavoitteiden mukaisesti. Taustalla minulla on amk-tutkinto, joka on tyystin toiselta alalta kuin mitä nyt lähden opiskelemaan.
Jonkin verran huolettaa onko kaikki muut aloittavat juuri lukiosta valmistuneita...
Eli minkä ikäisiä ihmisiä yliopistossa on?
Jonkin verran huolettaa onko kaikki muut aloittavat juuri lukiosta valmistuneita...
Eli minkä ikäisiä ihmisiä yliopistossa on?
Vastaukset 10
Vanhimmat
No yhtenä syksynä eräässä aineessa aloitti yksi n. 50-vuotias, yksi n. 40-vuotias, yksi n. 30-vuotias, yksi 29-vuotias, monta 2x-vuotiasta sekä kolme uutta ylioppilasta. Yhteensä aloittajia oli 12. Niin ja yleisesti ottaen suoraan lukiosta tulleita on aloittajista varsin pieni osa (vaihdellen paljon alojen välillä).
Kuten tuosta huomaa, niin opintojen aloittaminen n. 25-vuotiaana ei ole mitenkään epätavallista. Oikeastaan kummastuttaa, että ihmiset aina sitä kyselevät. Sitä paitsi voit aivan vapaasti hengailla myös n:nnen vuoden opiskelijoiden kanssa, jos fuksit sattuvat olemaan kovin nuoria.
Toki sen voi sanoa, että näillä yli 30-vuotiaina aloittaneilla voi jo olla vaikeampaa päästä opiskelijayhteisöön mukaan, koska heillä on usein jo erilaisia intressejä (kuten perhe). Mutta paljolti kyse on asenteista. Sen sijaan n. 25-vuotiaina aloittaneet ovat kyllä omien kokemusteni mukaan mainiosti, elleivät suorastaan erinomaisesti sulautuneet joukkoon.
"No yhtenä syksynä eräässä aineessa aloitti yksi n. 50-vuotias, yksi n. 40-vuotias, yksi n. 30-vuotias, yksi 29-vuotias, monta 2x-vuotiasta sekä kolme uutta ylioppilasta. Yhteensä aloittajia oli 12. Niin ja yleisesti ottaen suoraan lukiosta tulleita on aloittajista varsin pieni osa (vaihdellen paljon alojen välillä)."
Mikähän aine mahtaa olla kyseessä? Veikkaan että joku humanistinen.
ei ihan kannata vaihtaa hum. alalle, josta työn saanti on sitä sun tätä
Opiskelijoita on melkein vauvasta vaariin. Se, osuuko sinun kanssasi aloittajiin samanikäisiä, onkin sitten sattuman kauppaa.
Aloitin aikoinani 16 hengen porukassa. Pienellä laitoksella joka ikinen naama oli pian tuttu ja oman vuosikurssin kanssa oltiin kontaktiopetuksessa koko ajan pari ensimmäistä vuotta. Minä olin ollut ulkomailla yhden vuoden lukion jälkeen, ja alkuaikoina tuo vuosi kyllä tuntui, vaikka ikäeroa ei monien kanssa edes ollut. Porukassamme oli 29-vuotias sairaanhoitaja, joka oli ollut vuosia töissä ja oli naimisiinkin ehtinyt. Hän tuntui meistä muista tosi vanhalta ja aikuiselta, ja voin vain kuvitella, miten vanhaksi ja aikuiseksi hän tunsi itsensä. Hän lähti muualle jo kevään korvalla eikä tullut takaisin.
Iso laitos ja luentomuotoinen opetus on "vanhalle" helpotus. Huomaat kyllä sen, että päädyt jotenkin automaattisesti hengailemaan niiden muiden yli-ikäisten kanssa, vaikkette edes opiskelisi samoja asioita tai samassa tahdissa. Muutenkin touhu tasoittuu parissa vuodessa, joten kannattaa sinnitellä, vaikka vähän tätimäinen tai setämäinen olo ensin olisikin. :)
Yliopistossa opiskeljoiden ikähaitari on laaja. On suoraan lukiosta tulleita, kaltaisiasi toista tutkintoaan suorittavia, jo pidempään työelämässä olleita, vanhoilla päivillään vain omaksi ilokseen opiskelevia jne..
Itse olin opinnot aloittaessani 29-vuotias, enkä suinkaan ole porukan vanhin. Vaikka suurin osa samaan aikaan aloittaneista on toki nuorempia, mukaan mahtuu niin samanikäisiä kuin vanhempiakin..
Siis huoli pois, varmasti löydät myös ikäistäsi seuraa. Onnea opintielle!
omaa ikääsi..itselläni sama tausta kuin sinulla (olen 27v., amk opinnot takana) ja aloitan myös opinnot yliopistossa syksyllä.
Eiköhän sieltä kaiken ikäistä tallaaja löydy. Itsestäänhän se myös on kiinni.. varmasti meillä "vähän" vanhemmilla saattaa olla eri intressit kuin esim. nuoremmilla tuoreilla ylioppilailla.. mutta ei se tarkoita sitä ettemmekö voi sulautua joukkoon.
itseämme vartenhan me sinne yliopistoon olemme pyrkineet emme muita varten.. eikö :)
ite alotin 21-vuotiaana, parin välivuoden jälkeen. lähes kaikki oli alottaneista oli kirjottanu viimesen kolmen vuoden sisään. vain kourallinen oli vanhempia. tämä aiheutti suurta kummastusta ja ihmettelyä. tänä vuonna sitten on valintaperusteet muuttuneet, saattaa olla että jäätiin vaan kummaksi juniorivuosikurssiksi, kohtahan sen näkee. itse kyllä oisin toivonu enemmän vanhempia ihmisiä, sillä vaikka ikäeroa ei ollut nuorimpiin kuin kolme vuotta niin se tuntu paljolta.
On kaikenikäisiä. Riippuu tietysti opiskelualasta jonkin verran. Kun aloitin opiskelut, ikähaitarimme oli 19-45 vuotta. Suurin osa oli alle 30-vuotiaita, mutta joukossa oli muutamia vanhempiakin.
jos vain saat töitä, niin hukkakoulutukselta kuulostaa nuorempien joukossa
Itselläni vaihtoehtona olisi, jos jatkaisin tällä polulla, työ joka ei kiinnosta ja jossa ei ole etenemismahdollisuutta paljonkaan ja tosi huono palkka josta vanhatkin työmiehet ihmettelee että miten sillä muka voi elää, justiinsa kossuun riittää rahat.