No niin kommunistit koittakaa perustella miksi ihanne systeemi sorti niin monia ja käytti tankkeja "työläisiä" vastaan??? Rauhan puolustaja käytti varsovan liittoa hyökkäyksissään seurava lainaus on osoitus asiasta.
----------------------------------------------
Vuonna 1956 Unkari yritti julistautua irti liittosopimuksesta Unkarin kansannousun yhteydessä, mutta neuvostojoukot miehittivät maan, kukistivat kansannousun ja pakottivat Unkarin pysymään sotilasliiton jäsenenä. Vuonna 1968 Varsovan liiton joukot tukahduttivat Tšekkoslovakiassa syntyneen demokratisoitumisprosessin (Prahan kevät) lähettämällä miehitysjoukkoja. Tšekkoslovakian miehitys sai Albanian luopumaan lopullisesti Varsovan liiton jäsenyydestä,wikipedia.
----------------------------------------------
Miten kommarit vastaatte ilman mutuilua??
----------------------------------------------
Vuonna 1956 Unkari yritti julistautua irti liittosopimuksesta Unkarin kansannousun yhteydessä, mutta neuvostojoukot miehittivät maan, kukistivat kansannousun ja pakottivat Unkarin pysymään sotilasliiton jäsenenä. Vuonna 1968 Varsovan liiton joukot tukahduttivat Tšekkoslovakiassa syntyneen demokratisoitumisprosessin (Prahan kevät) lähettämällä miehitysjoukkoja. Tšekkoslovakian miehitys sai Albanian luopumaan lopullisesti Varsovan liiton jäsenyydestä,wikipedia.
----------------------------------------------
Miten kommarit vastaatte ilman mutuilua??
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jyväskylässä poliisit vetivät jo liikkuvat taakse ja olivat vähällä aloitaa ihmisten lahtaamisen.
Parolassa tankit olivat valmiudessa lähtemään Helsinkiin ihmisiä teurastamaan.
Missä punanuttujen kiljunta nl toimista ja kova syyttely Länsimaita kohtaan??
Vaikka tosin en ole kommunisti.
Kerron Prahan keväästä joka sai
onnistuneen lopun sitten kesemmällä.
Niinhän se oli. Olin juuri silloin
täyttämässä 19v.
Oli täysin oikein että rakkaan
Varsovan liiton tankit tulivat
Prahaan 1968 näyttämään kuka on
paikan pomo. Minua nauratti oikein
kunnolla kun Tsekkoslovakia sai
kunnolla köniin pikku "kapinalleen".
Kyllä Brezhnevin oppi oli sitä parhainta
oppia.
Kiitos Leonid Brezhneville.
Rauha hänelle.
mieleltäsi lapsi; harvat ihmiset nauttivat nähdessään toisten kuolevan kaduille. taisit nauraa vielä enemmän kun näit kiinalaisten panssarit jyräävän opiskelijoiden päälle taivaallisen rauhan aukiolla?
veikkaan kuitenkin, että koko suku ei kertakaikkiaan pysty olemaan samanmoisia idiootteja kauttaaltaan vaikka verenperinnössä samansortin geenejä olisikin. äitisi ja isukkisi sodan nähneinä ja neuvostoliiton tuntevina ihmisinä tuskin hymyilivät silloin hulluna vuonna -68? vai hohottelitteko yhdessä koko perhe ja voivottelitte ettei neuvostovaltaa ole suomessakin...?
Nyt taisit vetää pohjat idiotismillesi!
En minä ole nähnyt kenenkään kuolevan kaduille.
Mutta se mitä Neuvostoliitto teki oli täysin oikein.
Ei olisi ollenkaan pahitteeksi, jos sama
toistuisi neljäkymmentä vuotta myöhemmin.
En minä tiedä mitä mieltä äitini ja isä
olivat asiasta.
Silloisen naisystävän kanssa naurettiin.
Minua nauratti oikein
kunnolla kun Tsekkoslovakia sai
kunnolla köniin pikku "kapinalleen".
Uskomatonta puhetta miten joku voi olla iloinen noista tapahtumista joista tavalliset ihmiset kokivat surua puna tankkien takia?? Ihmiset halusivat vapautta ja Demokratiaa. Onneksi ne saavuttivat sen!
oikein kovasti ja et tajunut kenenkään siellä kuolevan kaduille, niin silloin sinä olet kuule tyhmä.
Ei olisi ollenkaan pahitteeksi, jos sama
toistuisi neljäkymmentä vuotta myöhemmin.
Uskomatonta p....a jauhat! Onneksi maat kuuluvat turvallisesti Eu:n ja Natoon ja niillä on turvanaan Demokratia, vapaus. Uskomatonta että joku voi sanoa noin???
Äläs sekoita faktoja paapuska.
Tämä tilanne ei ollut sama kuin Unkarissa.
Siellä kuoli porukkaa.
Neuvostoarmeija pelotteli kunnolla Tshekkiä.
Ihan oikein.
Oppivat kunnioittamaan.
Virossa tuo olisi saanut tapahtua.
Ei voi mitään Venäjälle. Minä veikkaa että
Usa tulee hyökkäämään Venäjälle öljynperässä.
2050 mennessä.
Venäjän ei tarvitse pistää muuta kuin
öljy ja kaasuhana kiinni, niin on
EU:n paska silloin paskat housuissa.
18. elokuuta vuonna 1949 oli Kemissä tapahtunut Suomen sodanjälkeisissä oloissa ennennäkemätön yhteenotto, lakkolaisten rauhallisen mielenosoituksen hajottaminen väkivalloin. Lakkolaisten lähtiessä Karihaaran työväentalolta osoittamaan mieltään Lautiosaareen työmaille saapuneita rikkureita vastaan poliisit pysäyttivät kulkueen väkivaltaisesti ampuen sekä ilmaan että kohti lakkolaisia pistooleilla, konetuliaseilla ja käyttäen lähitilanteissa pamppujaan. Väkivaltaisen tilanteen aikana kuoli konepistoolin luodista sähköasentaja Felix Pietilä ja kahakassa loukkaantunut Anni Kontiokangas kuoli myöhemmin sairaalassa. Haavoittuneita ja poliisien pahoinpitelemiä ihmisiä oli runsaasti.
silloin toki oli päällänsä vaaran vuodet ja ulkomaisen uhan aiheuttamat paineet valtavat ja omat kommunistimme, viideskolonnalaiset, tekivät kaikkensa horjuuttaakseen yhteiskuntarauhaamme ja pyrkien saamaan neuvostoarmeijan maahan nostamaan heidät valtaan ja orjuuttamaan kansan mutta silti nyt on jo Herran vuosi 2008 ja jos tänä päivänä mentäisiin lakkoon, vaikka yleislakkoon pyrkimyksenä pysäyttää koko maa, niin se on silti työväestön laillinen keino taistella oikeuksistaan ja jos poliisi käyttäisi konetuliaseita lakossa olevaa työväestöä vastaan niin saatana minäkin liittyisin kommunisteihin.
nuo kemin tapahtumat ovat osa historiaa eikä niistä kukaan puhu. lakko-oikeus on työmiehen keino taistella oikeuksistaan ja sitä oikeutta pitää saada käyttää ilman pelkoa väkivallasta. tarkoittaa tietysti toisinkin päin, että lakossa oleva työläinen ei ole mitenkään oikeutettu käyttämään fyysisiä voimakeinoja saadakseen itselleen etuuksia.
Sama pätee Unkariin ja Tsekkoslovakiaan, kun vähän muutellaan vaan sanoja.
Nimi jäi elämään.
Saanen hiukan epäillä mielenosoituksen "rauhallisuutta"
Nikitan aikana työläiset esittivät mieltään elintarvikkeiden hinnan nousun vuoksi.(rauhallisesti) Niin naapurissa. 20 kuollutta. Osanottajille muutamalle linnaa. He ajoivat vain kansan asiaa. Kommunistit eivät edes tiedä tapahtuneesta mitään. Tiedostamisesta puhumattakaan.
http://www.turunsanomat.fi/sunnuntai/?ts=1,3:1012:0:0,4:12:0:1:2008-03-16,104:12:526674,1:0:0:0:0:0:
varmaan sinua vituttaa, koska et ole hän.