Vi*un Viasat

"tyytyväinen asiakas...

Kaikessa huvittavuudessaan tää episodi menisi aprillipilasta, mutta valitettavasti on aivan totta...

Tilasin Viasat HD-paketin puoleen hintaan kaksi viikkoa sitten. Tarjouksessa on eka puoli vuotta 30€ ja toinen puolikas 50€ / kk. HD-boksi ja lautanen asennuksineen kaupan päälle.

Noh, laitteet tuli viime viikon maanantaina ja boksi oli tallentava(300€) vaikka tilasin normaalin. Asentaja kävi seuraavana päivänä laittamassa lautasen paikalleen ja laitto liittimiä 4kpl á 2,50€. Kortin piti tulla parin päivän sisällä, mutta viikko vierähti.
Sitten se hupi vasta alkaakin;

Sain kortin kiinni boksiin ja ruutuun tulee teksti "kortti ei käy tähän digisovittimeen", soitin asiakaspalveluun ja puhuin iha vi*un pitkään. Lopulta tulimme päätökseen, että boksi on rikki ja minun pitäisi lähettää se takaisin.(Olin tietty muutenkin lähettämässä koska oli väärä, ajattelin että saanpa katella pari päivää uutta ootellessa).
Viasatilta pyydettiin lähettämään boksi ja mikropää takaisin. Lähettävät kuulemma uuden mikropään ja normi-boksin. Eli viikko sen jälkeen kun piti alka näkymään.
Tänään tuli sitten se perus HD-boksi... Arvatkaapas oliko mikropää mukana??? Ei ollu ei.

Soitin asiakaspalveluun aikas vihasena ja ne tuumas jotain ihan uskomatonta;
"noh, käy hakemassa uus mikropää kodinkoneliikkeestä ja me hyvitetään se sulle katseluajassa" Siis mitä helvettiä? Mistä lähtien asiakkaan on pitäny juosta hoitamassa yrityksen kusemia asioita? Niilä ei kuulemma ole yhtään siellä asiakaspalvelussa...

Kulut ja hukattu aika tähän mennessä:
- 4xliitin 10€
- yhteensä noin 2 tuntia puhelimessa asiakaspalveluun
- 20km autolla ajoa ja 1 tunti mikropäätä etsiessä(ei löytynyt)
- Menetettyä työaikaa noin neljä tuntia lähetyksiä ja asentajaa odotellessa

Asiakaspalvelun lupaamat hyvitykset:
- Kaksi viikkoa ilmaista katseluaikaa(johon sisältyy 10€ liittimet, eli oikeasti 5€ ilmaista katselua)
- Mikropää hyvitettynä katseluaikana


Ihan on suhteessa haitat ja korvaukset... Vittu mitä pelleilyä!


Summa summarum, jos haluat satelliittikanavia itsellesi niin tilaa Canal !

3

1498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entisestään

      Soitin asentajalle ja kerroin asian, se mietti vähän aikaa ja sano vaa että: "ei jumalauta, kyllä ne on tyhmiä..."

      Asentaja sano että ei tartte mitää uutta mikropäätä ostaa, vaihtaa vaa piuhan mikropään toiseen reikään :D

      Jäätävää ammattitaitoa by Viasat.

      • JoukoR3

        kai tiesit, että asentajat eivät ole missään tekemisissä viasatin kanssa. viasat antaa sinulle kuponkisetelin 80€ asti ilmanen asennus.. samat asentajat tuovat sinulle toisenkin paketin mikäli haluat vaihtaa pohjoismaiden parhaimman kanavapaketin vaikkapa plustv tai canal :)))) ja tekevät varmasti samat :D haha... maalaisjärkee saa käyttää :)


    • 157db

      sullakaan ihan hyvin mene.turha sitä omaa tyhmyyttä on täällä itkeä,kuka pakotti maksamaan jotain liittimiä ilmaisessa asennuksessa,ihan vapaa ehtoisesti olet ajellut autolla ympäri kaupunkia ja etsinyt mikropäätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      175
      2066
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1499
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1182
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1066
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1003
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      918
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      865
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      785
    Aihe