brobleema :BWM316i -90

Probleema olisi tämän näköinen: Moottorin lämmettyä tarpeeksi, se lykkää jäähyttimen ilman-poisto aukosta kuumaa höyryä, vaikka nestettä on oikea määrä? lämpö pysyy normaali lukemissa!
kiitän!
41260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onko autoosi vaihdettu koskaan korkkia?
Kaikille BMW:n omistajille (e 30) piti tulla jokunen vuosi sitten maahantuojan kehoitus käydä vaihtamassa jäähdyttäjän korkki.
Korkin vaihto ei maksanut mitään.
Mä kävin vaihdattamassa omaani, vaikkei mitään ongelmia koskaan ollutkaan.

Äänestä

Jos nestettä on oikea määrä ei kannata aukaista ilmaruuvvia eikä jäähdyttimenkorkkia moottorin ollessa kuuma koska niistä purkautuu nestettä ulos.

Äänestä

Siinä on kannentiiviste palanut. Sylintereistä pääsee painetta jäähdytysjärjestelmään tiivisteessä olevasta lohkeamasta. Tällöin jäähdytysjärjestelmään tulee ylipainetta ja höyry alkaa tulla ulos... Mulla kävi noin.

Äänestä

Joo eihän siinä sitten sen vakavammasta ollut kyse kuin että ilmanpoistoaukko on normaalisti suljettu ruuvilla(eli sen kautta ei normaalisti päästetä ilmaa tulemaan ulos) joka oli jossain vaiheessa päässyt tipahtamaan.. no BMW:ltä vaan originaali ruuvi paikallensa ja kaikki pelaa taas kuten ennenkin... eli kuin unelma =].

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juu kirjoitti:

Probleema olisi tämän näköinen: Moottorin lämmettyä tarpeeksi, se lykkää jäähyttimen ilman-poisto aukosta kuumaa höyryä, vaikka nestettä on oikea määrä? lämpö pysyy normaali lukemissa!
kiitän!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu