Pitäkää nyt ne koiranne kiinni kun kuljette yleisillä poluilla ja teillä. Varsinkin jos ette saa koiraa komennukseen. Kaupin alueella on tullut muutaman kerran vastaan irrallaan olevia koiria, joiden omistajat ovat juosseet perässä koiraa huudellen. Oma koirani ei ole kovin ystävällinen muille koirille, ja vaikka irrallaan oleva koiruli olisi maailman lepposin otus, saattaa oma haukku nappasta herkästi. Eihän se tietenkään laillisesti ole minun haukun vika, mutta ikävää se on toiselle koiralle silti. Ihan nyt ystävällisesti pyydän että pitäisitte haukkunne kiinni jooko?
Koirat kiinni jooko?
4
259
Vastaukset
- Asiasta
Jo lakikin sanoo nykyään, että karvaturrit ON pidettävä kiinni. Se on hyvä siksi jos jotakin sattuu..Lisäksi näin pitäisi myös terveen maalaisjärjen se tajuta..
Esimerkki: Minun ja koirani kimppuun hyökkäsi vahva ja vihainen koira. Koska sen omistaja oli ääliö, ei suostunut maksamaan edes meidän lääkärikuluja, vein asian tietty poliisille. Tämän jälkeen meni muutama muukin ilmoituksen tekemään, ko. koira oli hyökännyt myös heidän koransa kimppuun. Niimpä asia meni käräjille.
"Hyökkääjä" hävisi taiston. Sain korvauksia kaikkineen n. 700 euroa. Lisäksi se joutui maksamaan oikeudenkäynnit sun muut.... Ottakaa opiksi...!!!!- hihna
ihan varmana liian pitkä hihna on tappokone lenkkipolulla
siihen kun kompastuu, niin tulee silmät mustiksi ja otsaankin voi tulla jonkinasteinen muhkura - muitakin..
hihna kirjoitti:
ihan varmana liian pitkä hihna on tappokone lenkkipolulla
siihen kun kompastuu, niin tulee silmät mustiksi ja otsaankin voi tulla jonkinasteinen muhkurakuten fleksi johon ei kompastu.
- toopet
tajua tuollaista asiaa, sama ongelma muuallakin tamperella, ei mene jakeluun ei, ihme tolloja asuu täällä,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908