Olisiko kenelläkään tiedossa jotain yleistä,humoristista puhetta syntymäpäiville?
Nyt olis kyse anopin 6kymppisistä ja pitäs saada joku hauska,räväkkä tms puhe!
Kiitos tuhannesti jos joku osaa auttaa naista hädässä! ;)
Nyt olis kyse anopin 6kymppisistä ja pitäs saada joku hauska,räväkkä tms puhe!
Kiitos tuhannesti jos joku osaa auttaa naista hädässä! ;)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Humoristiksi ei kannata heittäytyä ellei ole sellainen luonnostaan. Muuten tuloksena on yleensä lähinnä vaivaantumista ja myötähäpeää kuulijakunnan joukossa. Kuka haluaisi kuulla väkinäisiä naurahduksia ja katsella laipioita tarkastelevia vieraita syntymäpäivillään? Netistä saattaa löytyä materiaalia puheeseen, mutta monesti näissä jutut ja vitsit on vuosien varrella moneen kertaa kierrätetty. Juhlakalu on saattanut kuulla samat sukkeluudet jo kymmenen kertaa aiemmin. Lisäksi tällaiseen "valmispuheeseen" on vaikea sisällyttää tunnetta, että se olisi valmisteltu nimenomaan juhlakalulle itselleen.
... niin tässä aika kiva ( voi mukata myös yhden lemmikin omistajalle)
-------------------------------------
Rakkaat ystäväni ( kunniavieras lukee kirjeen juhlakalun puolesta)
Tänään, juhliessamme syntymäpäivänäni,
haluaisin lausua muutama sanasen yhteiseloamme sulostuttamaan:
Kun pyydän "siirtykää", se tarkoittaa johonkin toiseen paikkaan menemistä, eikä paikkojen vaihtamista keskenään niin, että olette aina tielläni.
Astiat jotka sijaitsevat lattialla, sisältävät teidän ruokaanne.
Kaikki muut astiat ovat minun ja niissä on minun ruokaani.
Huomioikaa, että nassun laittaminen keskelle minun lautastani ja ruokaani ei tarkoita, että niistä tulisi teidän omaisuuttanne.
En voi hankkia king-size -kokoa suurempaa sänkyä. Olen hyvin pahoillani tästä. Älkää luulko, että nukun jatkossakin sängynreunalla teidän mukavuutenne takaamiseksi.
Katsokaa videoita, jossa toisten parhaat ystävät nukkuvat;
ne nukkuvat omissa vuoteissaan. Ei ole välttämätöntä nukkua vieressäni
venyttäytyen niin pitkäksi kuin mahdollista.
Tiedän myös, että on pelkkää sarkasmia tahoiltanne ojentaa koivet suoriksi ja roikottaa kieliä ulos suusta tilan viemisen vieressäni sängyssä.
Kylpyhuoneesta tai vessasta ei ole salaista uloskäyntiä,jos jotenkin ihmeessä onnistun pääsemään sinne ennen teitä ja sulkemaan oven, teidän ei tarvitse raapia, inistä, yrittää kahvaa
kääntämällä tai oven reunoista vetämällä avata ovea.
Minun täytyy tulla ulos samasta ovesta josta menin sisään.
Lisäksi, olen käyttänyt vessoja jo monta vuotta, teidän läsnäolonne siellä ei ole tarpeellista.
Oikea järjestys on se että ensin pussaatte minua, ja vasta sitten menette haistelemaan toisten pyllyjä. En voi korostaa tätä asiaa tarpeeksi.
Rakkaat ystäväni saanhan jatkossakin olla teidän paras ystävänne,
minäkin lupaan noudattaa teidän sääntöjänne, parhaani mukaan, tunteitanne kunnioittaen.
Olettehan te rakkaimmat ystäväni ja haluan pitää ystävyytemme ikuisena.
Rakkaat ystäväni, XX XX (lemmikkien nimet) vietetään siis hauskaa juhlapäivää
Tuo lemmikkijuttu oli hauska..ainut vaan että anopilla ei ole lemmikkejä,mutta voin käyttää tuota yhdessä toisessa tilaisuudessa,kiitos :)