Porvareilta vaan puuttu halu toteuttaa sellainen Suomeen. No, ehkä hyvinvointivaltio toteutuu Kiinassa ennen kuin Suomessa. Ehkä Suomessa viimeisenä aletaan panostamaan hyvinvointivaltioon. Euroopassa moni maa on koko ajan parantanut terveydenhuoltoa, Suomessa "tehostettu" koko ajan. Huononnettu siis. Eikä porvareilla todellakaan ole halua parantaa sitä. Koko ajan puhutaan "tehostamisesta" ja valtio vähentää kuntien kanssa työvoimaansa.
Varaa on
2
64
Vastaukset
- Kysyjä X
...on ollut vain kerran vasemmistoenemmistöinen eduskunta (1966). Kaikkina muina kertoina on ollut porvarienemmistö.
Nyt sinun ressukan pitää perustella miten "hyvinvointipalveluja vastustavasta porvarienemmistöstä" huolimatta maahan on pystytty saamaan hyvinvointipalvelut.- mitään
ihmeteltävää. Vain siinä, että Suomessa on hoitohenkilökuntaa puolet vähemmän YHÄ kuin Ruotsissa ja Tanskassa. Vanhainkotien vanha nimi, vaivaiskoti, olisi oikeampaan osuvampi nimi vanhainkodeille.
Suuret sanat ja lupaukset eivät suuta halkaise Äksä.
Kolme vanhusta kahden hengen huoneessa (neliöitä noin 20) ei ole harvinaisuutta Suomessa. Tällaista yksityisyyttäkö sinä tahdot, kun/jos sairastut ja tarvitset apua?
Vai tarjoatko sinä sitä vain tavallisille mateille ja maijoille?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908