Eli yritin vaihtaa Club3D 7600GT ohjainta, ATI Radeon 9600 XT tilalle. Kun koneen käynistää jumittuu hiiri ja näppis paikoilleen noin muutaman sekunnin liikuttelun jälkeen. Eli ei voi mitään tehdä,kuin virta poikki katkasiasta.
Kone käynistyy normaalisti ja kuva tulee monitoriin. Mutta kun pitäs hiirellä jotain tehdä, niin se pysähtyy melkein heti. ATI kaikki toimii OK. Mikä voi olla vialla? Ohjain pitäisi olla ehjä.
Emolevy ASRock K7VT6
Suoritintyyppi AMD Athlon XP-A, 2100 MHz 3000
Virtalähde 300W
Win XP
Yditin vielä asentaa XP uudelle kiintolevylle, sama juttu kun hiirtä tai näppistä vähän käyttää siihen jumahtaa. Sammutin vielä 2 kotelotuuletinta, ei vaikutusta.
Voiko olla kortti epäsopiva, vai vain rikki?
Näytön ohjaimen vaihto ei onnistu
10
974
Vastaukset
- Pera
Voivathan siellä toki IRQ-asiatkin riidellä.
- Alokas-47
Näytön ohjain on IRQ 16 numero ei sillä numerolla ole muuta. Voiko se toisella ohjaimella muuttua? Totako tarkoitit?
- Pera
Alokas-47 kirjoitti:
Näytön ohjain on IRQ 16 numero ei sillä numerolla ole muuta. Voiko se toisella ohjaimella muuttua? Totako tarkoitit?
Joskus vain samalla IRQlla on useita kortteja ja ne riitelevät keskenään kuvaamillasi seurauksilla.
Eli, jos PCI-väylissä on monta korttia, voi uusi kortti aiheuttaa tuon ristiriidan.
- riitäköhän..
virta, nuo AGP-ohjaimet on pikkasen syöpömpiä kuin PCI-e väyläset jolle 300w riittää ihan hyvin. Onko tuossa uudessa lisävirta pistoke? Oletko poitanut entisen ohjaimen ajurit.
- Alokas-47
Vanhan ajurit on poistettu. Virta liitin siinä on ja virtajohto oli paikoillaan.
Yditin vielä asentaa XP uudelle kiintolevylle, sama juttu kun hiirtä tai näppistä vähän käyttää siihen jumahtaa. Sammutin vielä 2 kotelotuuletinta, ei vaikutusta.
Veiskö tää uusi niin paljon enemmän virtaa, että ei 2 x 100 kotelotuuletimien pysäyttäminenkään tasoita? Ehdotuksia? - kattellu
Alokas-47 kirjoitti:
Vanhan ajurit on poistettu. Virta liitin siinä on ja virtajohto oli paikoillaan.
Yditin vielä asentaa XP uudelle kiintolevylle, sama juttu kun hiirtä tai näppistä vähän käyttää siihen jumahtaa. Sammutin vielä 2 kotelotuuletinta, ei vaikutusta.
Veiskö tää uusi niin paljon enemmän virtaa, että ei 2 x 100 kotelotuuletimien pysäyttäminenkään tasoita? Ehdotuksia?samalaisii oireita on joissakin kun esim prossua on ylikelloteltu liikaa tai se muuten vaan ylikuumenee niin näyttö jämähtää hetken kuluttua!eikös tuo xp suoritin käy normaalisti aika lämpöisenä muutoinkin?ettet oo vain hipeissut siiltä vaihdon yhteydessä tai huonot piitahnat entäs jos laitat perusbiosit??aika hatusta vedetty kyl mut...
- Alokas-47
kattellu kirjoitti:
samalaisii oireita on joissakin kun esim prossua on ylikelloteltu liikaa tai se muuten vaan ylikuumenee niin näyttö jämähtää hetken kuluttua!eikös tuo xp suoritin käy normaalisti aika lämpöisenä muutoinkin?ettet oo vain hipeissut siiltä vaihdon yhteydessä tai huonot piitahnat entäs jos laitat perusbiosit??aika hatusta vedetty kyl mut...
Vaihdoin isomman powerin, ei vaikutusta.
Lämmöt alle 40 kaikissa. - emolevyssä..
Alokas-47 kirjoitti:
Vaihdoin isomman powerin, ei vaikutusta.
Lämmöt alle 40 kaikissa.jotain häikkää, voitko kokkeilla uutta ohjainta jossain muussa koneessa.
- Alokas-47
emolevyssä.. kirjoitti:
jotain häikkää, voitko kokkeilla uutta ohjainta jossain muussa koneessa.
Ei ole AGP sopivaa emoa käytössä. ATI Radeon 9600 XT toimii hyvin. Muisti vaan liian vähän 128.
- NicCari
Päivitäpä emolevyyn uusin Bios.
Uusimmassa voi olla korjauksia laiteristiriitoihin.
Kaikista ei välttämättä ilmoiteta erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908