Muutimme juuri uuteen asuntoon, jossa on myös isohko lasitettu parveke. Edellisestä kodistamme jäi ylimääräinen sohva, jonka ajattelimme sijoittaa sinne.
Kuinkahan sisätiloihin tarkoitetut kalusteet sekä kankaat yleensäkin kestävät ympärivuotista säilytystä ko. paikassa?
Sade, eikä lumi ei tule parvekkeelle, mutta ottavatko kankaat ja pehmusteet ilmasta kosteutta?
Varsinkin syksyllä ilmankosteushan on melkoinen, kuten myös tänä kesänä.
Homehan se eniten huolestuttaa...
Kankaat lasitetulla parvekkeella
6
24188
Vastaukset
- totta kait kostuu ulkona
Kuten itse totesit, parvekkeelle ei varsinaisesti sada, mutta on kylmä tila ja sinne tulee talvella pakkasta ja kosteaa.
Eli totta kait kylmä ja kosteus tekee tuhojaan.
Jos päälliset ovat kiinteät, etkä saa niitä irti ja voi kiikuttaa talveksi sisälle, tuhoutuu päällinen aikaa myöten.
Samoin esim kortituolit rapautuu ja kuivuu aikaa myöden. Ensin pakkanen kuivattaa, sitten aurinko porottaa ja tuhoaa lisää.- tuo on
Ok. Hieman keskeneräiseksi jäi tuo kysymys.
Tottahan toki ilmankosteutta on välillä reilustikin, mutta mietityttää se, kuivaako kankaat ollenkaan välillä ja kuinka nopeasti mahdolliset vauriot syntyvät, yms. Onhan sitä aikanaan kuivatettu pyykkiäkin talvella ulkona.
Ja jos esimerkiksi vertaa talvella kylmillään olevien kesämökkien tekstiileihin, niin uskoisin, että ilmanvaihto ainakin on parempi -> olisi parempi paikka säilyttää.
Olen kuitenkin nähnyt (myös talvella) erinäisiä tekstiilejä parvekkeilla, eikä ne kaikki ole kovin kauhean kärsineen näköisiä.
Eipä tässä kyseessä ole suuresta omaisuudesta/asiasta kyse, mutta aivan mielenkiinnosta kyselen, josko jollain olisi aivan omakohtaisia kokemuksia. - lasitettu parveke
tuo on kirjoitti:
Ok. Hieman keskeneräiseksi jäi tuo kysymys.
Tottahan toki ilmankosteutta on välillä reilustikin, mutta mietityttää se, kuivaako kankaat ollenkaan välillä ja kuinka nopeasti mahdolliset vauriot syntyvät, yms. Onhan sitä aikanaan kuivatettu pyykkiäkin talvella ulkona.
Ja jos esimerkiksi vertaa talvella kylmillään olevien kesämökkien tekstiileihin, niin uskoisin, että ilmanvaihto ainakin on parempi -> olisi parempi paikka säilyttää.
Olen kuitenkin nähnyt (myös talvella) erinäisiä tekstiilejä parvekkeilla, eikä ne kaikki ole kovin kauhean kärsineen näköisiä.
Eipä tässä kyseessä ole suuresta omaisuudesta/asiasta kyse, mutta aivan mielenkiinnosta kyselen, josko jollain olisi aivan omakohtaisia kokemuksia.Minulla on isohko lasitettu parveke, suunta etelä-länsi, eli kesäisin lähes paahteinen, lämmin vielä pitkälle syksyyn.
Siellä on yksi korituolikaluste, jossa irtopäälliset. Alussa kun muutin, jätin kalusteet päällisten kanssa sinne talven yli. Jo ensimmäisen talven jälkeen korikalusteet oli aika surkean näköisiä. Pinnoiuts hilseili ja päälliset oli littaantuneet, mutta kangas ehjä.
Yritin sitten hioa kalusteista irtoavan pinnoitten pois, mutta huonolla menestyksellä. niistä tippuu vieläkin palasia. Uudet tuolit kun ostin sen jälkeen, kiikutan ne ennen pakkasten tuloa komeroon, näin ne pysyvät paremmin kunnossa.
Päälliset on syskystä kevääseen kosteat, mutta en tiedä onko niissä nyt varsinaisesti mitään hometta, eiväthän ne joudu suoraan vesi- tai lumisateeseen. Ehkä vaan virttyvät auringossa ja sisällä oleva pehmuste painuu kasaan nopeammin, eli näyttävät kuluneilta.
Eli jos sohva on muuten tarpeeton, heitä se vaan sinne parvekkeelle käyttöön. En usko, että kovin nopsaan homettuu, mutta tuskin sitä nyt keskitalvella paljon kukaan käyttääkään, eli ei haittaa vaikka on kostean nihkeä syksystä kevääseen.
Kun päällinen alkaa olla virttyneen oloinen, ompele / osta siihen uusi irtopäällinen, niin sohva on taas uuden oloinen.
Varmasti useampi vuosi (5v ?) menee, ennen kun sohva on jo niin raato, ettei siinä enää kestä istua, voi olla että kyllästyt siihen muuten nopeammin.
- Ympäri vuoden parveke käytössä
Meillä on parvekkeen lattialla tuo Dry Step termomatto joka eristää lattian kylmyttä vastaan. Parvekkeella on ympäri vuoden keittiökaluste materiaaleista valmistettu laatikosto, osin puuta osin puukuvioista ovimateriaalia. Sitten laminaattilevystä koottu yksi pilaripöytä, kesäkalustesarja kangasvehoilulla. Syksyllä ja talvella vielä osin "kylmähuoneena" mm ruokatarvikkeille.
Lasit ja tuo termomatto, sekä sisäikkunasta tuleva lämpö pitävät tilan käytettävissä aikaisin keväällä ja pitkään syksyllä. Talvella mennään sitten välillä pakkasen puolelle, joka on kuivaa ilmaa. Ei ainakaan meillä ole mitään homeen merkkejä, päinvastoin hyvinkin kuivan tuntuinen. Eikä nuo kalustemateriaalitkaan yleensä mitään huonoja ole, eli kyllä uskaltaisin käyttää ainakin hyvän maton päällä. Petoniset pinnat lattiassa ilman suojauksia tietysti "hohkaavat" kylmää, mutta ei lasitettu parveke normaalisti mikään kostea paikka ole.- käytössä jo 7 vuotta
Jatkan vielä siten, että systeemi on ollut meillä idän suuntaan käytössä jo pikään ja naapurilla vielä rottinkituolit kolmisen vuotta jolla suunta suunnilleen etelään. Hänellä laitettiin liian suurta lämpöä vastaan himmentävät rullaverhot, eli mieluimmin hieman kuivaakin.
- Markiisi Kangas
jos verhoilisit markiisikankaalla?
Itse ajattelin parvekkeelle säkkituolia, mutta niitä en ole markiisikankaisina vielä missään nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969