Kaste on eri asia kun nimenantojuhla

ärsyyntynyt

Kummin tehtäviin kuuluu myös hengellisen kasvun vaaliminen. Miten ihmeessä kirkkoon kuulumaton käyttää itsestään kummi nimitystä? Ihan sama kuin avoliiton: asutaan kämppiksinä rinnastaminen avioliittoon , surullista.

5

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirkkoon kuulumattomasta tai nimiäisten yhteydessä nimetystä kummista on "haltijakummi".

      Koko kummiasia on uskolliselta kannalta mielenkiintoinen traditio - Raamattuhan ei moista lainkaan tunne.

    • murheita

      niin tyhjänpäiväiset asiat ei pääse ärsyttämään.

    • pointti!!

      kirjoittajalla! Kummi-nimitys on kirkon yksinoikeus, koska kummin tehtävä on vastata vanhempien kanssa kristillisestä kasvatuksesta.

    • ja lapsillani on kummitädit...

      Ja toi on nyt varmasti sulta pois.
      Pappi sanoi aikanaan kastetilaisuudessa, että jos liitymme takaisin kirkkoon, meidät voidaan merkitä virallisiksi kummeiksi ja saamme kummitodistuksen. No ei tullu liityttyä takaisin (joo, rippikoulut on käyty, konfirmoitu ja aikanaan vihitty kirkossa, vihkipappi on itsekin eronnut ev-lut kirkosta, että se siitä).
      Meidän lapsille on valittu kummit, tuo teennäinen nimitys "haltijakummi" on liian pitkä puhuttelussa, kun isän ja kummisedän nimi on sama. Lapsi joutuisi sanomaan aina "Pekka-haltijakummi", nyt riittää kun sanoo "Pekka-kummi" (nimi muutettu, mutta tuossa periaate kai tuli selväksi).

      • yksinoikeus kummeihin??

        Ei kummius ole mikaan kristittyjen keksinto. Oletteko ihan holmoja? Kummilla viitataan henkiloon joka vapaaehtoisesti ryhtyy jonkin tarkoituksen tai henkilon tukijaksi. Esim monia suomalaisia kuuluisuuksia on Lasken Klinikka R.y nimisen yhdistyksen kummeina, tukien yhdistyksen toimintaa varainkeruuta jarjestamalla ja tiedottamalla. Pelastakaa lapset jarjeston kautta voi hankkia oman "kummilapsen" kehitysmaasta, jolloin tuki on lahinna rahallista.

        Kummi on ihan yleispateva ilmaisu, ei mikaan kristinuskon erityisoikeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe