Kiinassa on verkostomarkkinointi sallittua! On ollut jo sitä yli kymmenen vuotta. Maailman suurin verkostomarkkinointiyritys on nimeltään Tiens ja listattu NASDAQ:issa ja Kiinan valtio omistaa siitä 30%.
http://www.tiens.com/tiens/group/en/index.htm
Mutta täällähän aina kirjoittavat nämä tyhmät amikset olettamuksiaan vastoin parempaa tietoa.
http://www.tiens.com/tiens/group/en/index.htm
Mutta täällähän aina kirjoittavat nämä tyhmät amikset olettamuksiaan vastoin parempaa tietoa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllähän verkostomarkkinointi on ihan tehokas järjestelmä tietyissä tilanteissa - täällähän pääsääntöisesti keskustellaan erilaisista huijauksista ja pyramidipeleistä, koska niistä riittää enemmän puhuttavaa. kait?
voisi verrata siihen että suomi24:n yrittäjyys-palstalla puhuvat yleensä sellaiset yrittäjät jotka ostelevat tavaraa halvalla netistä ja myyvät eteenpäin huutonetissä ja pitävät autotallia varastonaan ja vastaavat.. on toki suomessakin yrityksiä joilla on tuhansia työntekijöitä ja joiden liikevaihto pyörii vähän eri tasolla kuin autotallifirmojen, mutta ei sellaisten yritysten "yrittäjät" täällä paljon paskaa jauha. eikä niistä yrityksistä niin tuolla palstalla näinollen puhuta..
Eikös verkostomarkkinointi tarkoita käytännössä tuotteiden myyntiä eri tilaisuuksissa?
Eri kulttuureissa sellaiseen suhtaudutaan eri tavoin. Täällä pohjolan perukoilla ei välttämättä luoteta tuotteisiin, jotka on tilattu jostain, testattu jossain "luotettavassa laporatoriossa" ja ovat jossain huippu suosittuja.
Kiinasa kai suhtaudutaan näihin juttuihin varmaan vähän eri tavalla.
Voin olla tietysti väärässä?? Mutta näin luulisin asian olevan.
ei salli samanlaista toimintaa, kuin verkostopyramidit toimivat vaikka suomessa