mua kiinnostaa, mikä on HY matiikan laitoksen työllisyysprosentti?
mikä on kuukausipalkan keskiarvo?
vielä viimeinen kysysmys:
vastaako työ (paitsi opettaja) hyvin koulutusta?
itse en halua tulla opettajaksi, vaikka matiikka kiinnostaa... eli, onko hyvät mahdollisuudet päästä teollisuusalalle opintojen jälkeen?
Helsingin Yliopisto - Matematiikan Laitoken työllisyys?
3
1419
Vastaukset
- ............
Matematiikka on kyllä hieman hankala aine työllistymisen kannalta, jos teollisuuteen haluat. Suosittelisin ennemmin teknillista korkeakoulua.
Tosin matematiikka yhdistettynä tietojenkäsittelyyn voisi olla vahva yhdistelmä myös yksityisillä työmarkkinoilla, eli koodaamista kannattaa opetella.- Nimetön
Wuonna 2005 eräs HY opettajista kehui luennolla,kuinka jo vuonna 2008 opettajista(koska menee niin suuri osa eläkkeelle) tulee niin kova pula ,että ihan kesämökeille soitetaan.
Totuushan on että koulujen käytävillä opet ovat suurin osa noin 30v .Eläkkeelle lähteviä saa oikein hakemalla hakea.Lukioita ym lakkautetaan ikärakenteen takia ym.
Matemaattis-luonnontieteellinen tdk. saa rahoituksen opiskelija määrien mukaan.Mitä enemmän opiskelijoita sen enemmän opettajia tiedekunnassa.Siksi valehdellaan häikäilemättömästi opiskelijoille tulevasta työllistymisestä.
Hakijoita vapaaseen työpaikkaan on yleensä 30-50 ,valituksi tulee joku reksin tuttu,jolla yleensä ei edes pätevyyttä.
- sisishfieoin
Laitoksella voi lukea myös soveltavaa matematiikkaa, josta pitäisi ainakin olla hyvät mahdollisuudet ponnistaa vakuutusyhtiöihin, pankkeihin yms. Hyviä sivuainevalintoja lienevät ennenkaikkea tilastotiede ja käpistely. Myös vaikkapa kauppakorkeasta voi olla fiksua lukea joitain kursseja. Nykyään se onnistuu, kun on JOO, eli joustava opinto-oikeus.
Matemaatikkoja on kyllä kuulemma kohtuullisen paljon myös ihan yritysten johtotehtävissä, samoin fyysikkoja. Analyyttistä ongelmanratkaisutaitoa arvostetaan siis ainakin jossain määrin.
Työttömyysprosentti lienee aika alhainen, muistaakseni 2-3.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837