appua..

tytön kummilahjasta..

Ajattelin ostaa kummitytölle kastelahjaksi jonkun kehyksen tai muun, onko tapana että vanhemmat sit kaiverruttaa lahjaan ite lapsen tiedot, kun mä ainakin tahtosin lahjaan tytön nimenkin (syntymätietojen lisäksi) mutta sitähän ei paljasteta ennen kastajaisia. Vai pitäiskö kaiverruttaa vaan ne paino ja pituus? mitä muita syntymätietoja tollaseen yleensä tulee?

4

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaivertaa jälkikäteen

      Ristiäisten jälkeen joko sinä (tai jos kultasepän liike on kummilapsen kotipaikkakunnalla vanhemmat) viet tuon lahjan, oli se sitten lusikka tahi muki tai kehys, takaisin kaiverrettavaksi. Tämä käytäntö on ihan yleinen, eihän nimeä juuri koskaan etukäteen tiedetä!

    • äitiäitiäiti

      meillä kerran kävi höperösti, kun kummi antoi lahjaksi valokuva kehyksen johon oli paino pituus syntymäpäivä aika.
      Näistä syntymäpäivä oli väärä.
      Siinä oli paikka nimelle ja se kaiverrutettiin jälkeenpäin, samoin tämä syntymäpäivä uusiksi.

      Toisilla lapsilla sanoimmekin jo kummeille, että kaiverrukset voimme itse laittaa, näin saa varmasti kerralla oikein.

      • se kuuluu hintaan

        tai ainakin kuuluu kuulua lahjan antajan kustannukseksi, ellei kummi siis vie lahjaa jälkikäteen kaiverrettavaksi, tulee mukaan pyytää kortti, jolla kaiverruksen lahjaan saa veloituksetta


    • kummi x2.

      olen sanonut vanhemmille että haluaisin nimen lahjaan, perustellut että on kummien oikeus tietää nimi lahjaa varten etukäteen ;)(salaisuutena muilta lupaat pitää tottakai!) molemmilla kerroilla olen nimen tietooni saanut, kyllä vanhemmat ymmärtää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5867
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4636
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3606
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3100
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      74
      2500
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2464
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      58
      2439
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2147
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1860
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1723
    Aihe