Paikallissäästöpankit luotonantajina

Kuinka "paikallisia" ovat säästöpankit ?
Miten on mahdollista, että eteläisessä Suomessamme toinen säästöpankki eväsi 15000 e laina-anomuksen kun taas toinen antoi sen noin vain?
4820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Säästöpankit ovat täysin itsenäisiä silloin kun puhutaan eri nimisistä säästöpankeista. Tietysti yhden tietyn säästöpankin konttorit eri paikkakunnilla ovat sidoksissa toisiinsa, ja niissä pitäisi olla yhtenäinen, pankin johdon määräämä linja. Lainan myöntäminen voi kuitenkin olla joissakin rajatapauksissa niin subjektiivinen juttu, että se saattaa riippua ihan siitä tiskin takana olevasta henkilöstä.

Äänestä
  • alkkis johtajana jne jne.. ainakin meilläpäin on.

    Omasta palkkailipankista ei herunut mitään ilman vakuuksia vaikka kuussa tulee sinne neljädonaa rahaa ja kaikki ok- naapurisäästäristä olisi lähtenyt ilman vakuuksia ihan kun paljon vaan,jos olisi siirtänyt tuloni sinne. Sen verran vitutti
    tuo ex-pankkini tyyli, että kuitenkin siirsin tilini Handelsbankeniin ,josta sen sai heti joustoluottona eli maksettu pääoma palautuu käyttöön.

    Osan konttoria vastapäätä ja aamuisin usein aamiaselle on kiva kattoon kun tämä sälli vetää kädet täristen viimeiset rääkihenkoset ja silloin tällöin aamulaatat nurmikolle vielä ennen puljuunsa menoa...koskaan häntä ei itse tapaa, punainen liikennevalo palaa aina huoneen ovella

    Äänestä

  • Meille kyllä säästöpankki tei parhaan palvelun.Rakensimme talon. Pankki mennessä meillä ei ollut mitään säästöä kun vain vakituiset työpaikat.Ei takaja, vakuuksia jne.Thän päivän saakka naurattaa pankinjohtaja kysymys-onko teillä tonttiraha?Ge monylta tuli ottaa se 15000 lisälaina(se oli kun oma osuus).Laina otetti yli vuosi takaperin janyt on jo 4000 lisälainasta maksettu. Hyvin on mennu. emme ole mahtituloisia.Silloin ennen lainaotto vuotta aiemmini antoi säästöpankki meille luottolupauksen.Ei minkälläisiä laina nostoveloituksia jakorkomarkinnaali 0,5.Tarjous oli vuosi voimassa. Osuuspankki vaatisi takaija ja tarjous olisi voimassa vain 2 viikkoa.

    Äänestä

yksi syy voi olla korko
millä korolla sait ?

toiset antavat edullisemmin ja heillä on aina runsaasti lainanottajia, joten kieltäytyvät.

toisilla on tapana ottaa korkeampaa korkoa ja heillä on suuri pula heistä jotka maksaa hyvää velkakorkoa,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


No risk kirjoitti:

Kuinka "paikallisia" ovat säästöpankit ?
Miten on mahdollista, että eteläisessä Suomessamme toinen säästöpankki eväsi 15000 e laina-anomuksen kun taas toinen antoi sen noin vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu