http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Matkustajakoti näyttää DDRn paremman puolen/1135237972359
Turun uusi rakennuskanta täyttää kaikki DDR-lookisen rakentamisen tyylin paremmin kuin aidot itä-Saksan talot konsanaan.Kannattaa unohtaa keskiaikaiset markkinat ja siirtyä DDR-päiviin.Yleisömenestys taattu jopa maailmanlaajuisesti!
Turun uusi rakennuskanta täyttää kaikki DDR-lookisen rakentamisen tyylin paremmin kuin aidot itä-Saksan talot konsanaan.Kannattaa unohtaa keskiaikaiset markkinat ja siirtyä DDR-päiviin.Yleisömenestys taattu jopa maailmanlaajuisesti!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja sitten ei muuta kuin DDR-päivänä kaupungille hokemaan että karkki tai Stasin kidutus ja katoamiskepponen!
Erich Honecker
http://fi.wikipedia.org/wiki/Erich_Honecker
Stasi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Stasi
Käsittämättömän rumia taloja rakennettu purettujen kauniiden puu- ja kivitalojen tilalle.
Myös turkulaisten (raisiolaisten,naantalilaisten ym) velkaisille peltilehmille on raivattu apinan raivolla puut pois ja istutukset näin saatu vinoparkkeja joka helvetin kadulle.
Nopeudet ovat hirveitä Turun kaduilla.Milloin 30km/h astuikaan voimaan??!!!!
Keskustan "kehittäminen" on paha virhe, sen olisi pitänyt jäädä sellaisekseen ja antaa uuden kaupungin kasvaa reunoiltaan.
Näin ne ovat viihtyisät kaupungit syntyneet.
Turuntaudin kuvaan kuuluu juuri tämän "kehittämien". Täälläkin esitetään usein päättömiä 2kehitysideoita" toriparkkeineen ja ratikoineen.
Turkuhan on ihan mahtava kaupunki. Aurajoen vehmaassa ympäristössä on jatkuvasti tapahtumia ja elämää, jota en ole muualla tavannut. Paras paikka tähän mennessä, missä olen ollut, Suomesta ei toista vastaavaa löydy.
Onneksi ei löydy toista Turkua!