Vaunuissa nukkujat

Liekkö täällä kävisi äitejä joilla jo lapsia on. Miten pitkään vauvat nukkuu ulkona vaunuissa? Mietin vain kuinka pitkään oikeasti tarvitaan kopallisia vaunuja?
6390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Noin 1-vuotiaiksi ovat vaunuissa nukkuneet. Vähän on vaihdellut sen mukaan milloin lapsi on syntynyt. Talvivauvat ovat helposti jatkaneet unia talvella yli 1-vuotispäivän ja kesävauvat lopettanet vaunu-unet jo ennen 1-vuotispäivää, koska topattuna viileässä uni tulee helpommin. Noin 1-vuotias pukkaa vaunuista kesällä helposti ylös.

Äänestä

Eka lapsi nukkui niin kauan kuin koppaan mahtui (mutta koppa oli pieni ja lapsi iso, joten vain noin 7 kk). Toista en nukuttanut vaunuissa ollenkaan, vaikka joskus matkalla jonnekin tietysti nukkui, mutta pääasissa päikkärit nukuttiin kotona pinnasängyssä, kylässä missä sattui. Kolmennen kohdalla en aio edes hankkia vaunukoppaa, korkeintaan pehmeän kantokassin rattaisiin.

Äänestä

Meillä esikoinen syntyi 7.10.2006, siis melkeen kuin sinulla tuo laskettu aika=)
Nukkui vaunuissa seuraavan talven ja kesän, tosin kesällä nukkuminen vaunuissa oli paljon huonompaa kuin talvella topattuna. Kesällä otin kopankin pois kun ois ollut muuten niin tukalan kuuma, nukkui siis ratasosassa. Seuraavana syksynä tytön ollessa siinä 1 vee tienoilla aloin opettaan sisälle nukkuun. Nyt toisen lapsemme la on taas lokakuussa ja aion nukuttaa taas vaunuissa ainakin koko talven, kesällä sitten katsotaan miten käy..

Äänestä

mulla lapsi 3/07 syntynyt. vaunuissa ratasosa ja kova kantokoppa. Nukkui kantokopassa puolivuotiaaksi, sitten siirsin ratasosaan. Nukkuu edelleen päikkärit siinä ratasosassa ja ikää 1v 5kk kohta. Valjaat vaan kiinni. Mun puolesta saa nukkua niin kauan kun vaan viihtyy tuossa ratasosassa... En väkisin yritä sisälle nukkumaan.

Äänestä

eihän vaunukopassa voi kovin kauaa pitää kun lapsi oppii nousemaan sieltä! Et meillä nukuttii niin kauan.. (8kk nousi itse istuu, jne.)
Rattaissa tietty sit pitempään, mutta senki lopetin ku siitä oli suurempi vaiva (työnnellä, heräs välillä, taas työnnellä) kuin sisällä nukkumisesta.

Äänestä

Meillä esikoinen nukkui vielä reilu 2v vaunuissa unet. Valjailla tosin oli kiinni. Toinen oli reilu vuoden.

Mä suosittelen että ostat rattaat pehmeällä kantokopalla. Pehmeä koppa menee pitkään. Meillä tuo 2 v nukkui vielä pehmeässä kopassa. Olin vaan ottanut pois sen levyn ja kantokahvat, jolloin kassista tuli lämpöpussi.

Varsinaista koppa osaa et siis kauaa tartte. Muutenkin enemmin kannattaa ostaa hyvät rattaat, sillä ratas aika on paljon pidempi. Esim emmaljungan cerox rattaat ja niihin pehmeä koppa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


la 8.10 kirjoitti:

Liekkö täällä kävisi äitejä joilla jo lapsia on. Miten pitkään vauvat nukkuu ulkona vaunuissa? Mietin vain kuinka pitkään oikeasti tarvitaan kopallisia vaunuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu