eiköhän ole tullut em-kisoista loistava näyttö taas siitä mitä liiton nykyset kadetti ja junnuvalmentajat on saanu aikaan. suositaan vaan niitä liiton päättäjien omien seurojen painijoita, niin mitään ei tapahdu. toivottavasti silmät nyt aukeaa ja joku herää tekemään jotain. helkuttiako tuonne junnujen em-kisoihin edes lähetetään ketään ku muutenkaan ei pyöri mitään junnumaajoukkuetoimintaa leiritykstä puhumattakaan.
sijoitus selviää myöhemmin..
umpisurkeeta
363584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
sinun mielestäsi pitäisi tehdä, että tästä via dolorosasta löydettäisiin taas paremmalle tielle?
kadeteista määrätietoinen leiritys ja kisa ohjelma, siis lahjakkaista ja kyvykkäistä.
että sattuu vaan olemaan lahjattomia kadetteja varsinkin vapaassa sieltä ei tainnut voittoja tulla ainuttakaan krekossa taisi jokunen tulla joten panostetaan siihen!!!!!!
mutta ei ehkä ihan odotetusti. vapureiden arpa oli myös kovempi kuin krekon poikien. pitää myös muistaa että vapaan taso on maailmalla krekon yläpuolella. = krekossa helpompi pärjätä vaikka nyt sekin meni penkin alle
WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF WRAAAAAAAARRRRRRRRRRR WOOF WOOF
mutta kun ikävä kyllä vapaan valmennuksessa suomessa satsataan 85% tyttöihin.
vapaan kadetti pojissa ole näkynyt mutta toivottavasti tämä tuleva vapaan valmennuskeskus antaa jotain näille kadettipojillekkin ja toivottavasti tätä mahd.ulkolaista tai kotimaista valmentajaa ei heti haukuta maanrakoon vaikka mussukka ei ekoissakisoissa pärjäisikään
niiden valmentajat tehny just sen 85% enemmän duunia?
ja missä?
tajunnut lukemaasi, olet sinä aika jäärä???????? kyllä duunia tekisi poikienkin vanhemmat jos ei ne TIETYT valmentajat olisi juuri näitä tyttöpaini fanaatikkoja jotka ovat sitä mieltä että vain tyttöjä pitää viedä eteenpäin vapaassa.
Ja huomasitko itse asenteesi? tytöt ja niiden valmentajat;) ketä täällä sanoikaan että suomen painija massalla ei ole varaa keskittyä pelkästään tyttöihin tai poikiin? et kai sinä?
Eli mitkä tytöt ja ketkä (pelkästään)NIIDEN valmentajat joiden ahtaaseen maailmaan ei pojat sovi?? vastaisitko ??
KIITOS
muodostettu. siksi siihen ei pysty kukaan vastaamaan.
Eli ketkä tytöt ja ketkä NIIDEN valmentajat?
Jos nyt edes muutaman valkun nimen saisi...siis miksi tähän 85% enenpään duuniin ei pojat mahdu mukaan?
olisko ne
Kirjoittanut: tytöt ja 19.7.2008 klo 21.23
niiden valmentajat tehny just sen 85% enemmän duunia?
oikeasti kysmykseen ei kukaan HALUA vastata.
haluakkaan vastata kun kaikki tietää että et sitä vastausta kuitenkaan ymmärrä. tai oikeammin sanottuna et halua ymmärtää.
miksi poikien vapaan leiritys ja kisautus laiminlyödään?
Veikkaampa että vastaus siihen on sen verran yksinkertainen että tyhmäkin sen tajuaa;)
Vai oletko eri mieltä? vai ymmärsinkö viestistäsi jotain väärin? :D :D
olisko ne
Kirjoittanut: tytöt ja 19.7.2008 klo 21.23
niiden valmentajat tehny just sen 85% enemmän duunia?
???????? ja jos vastauksesi on kyllä niin kysyn sitten että onko halukkaita ja vapaasta innostuneita poikia ja heidän vanhempiaan pyydetty remmiin?
Vai onko halukkailta pojilta tai heidän vanhemmiltaan "vedetty ovi kiinni" naaman edestä sanoen että, siellä on vain tyttöjä ;) ?
ne NIIDEN VALMENTAJAT joilla on varaa satsata vain tyttöihin?
ei ainakaan seura valmentajia ilmeisesti koska seurassahan kaikki painijat maksaa kausimaksut ja on sitä kautta oikeutettuja samaan valmennukseen ja leiritykseen ym ym touhuun painin saralla...vai onko?
Kuvitteletko tosiaan että kausimaksut riittää vielä leirityksiin! Eiköhän niillä kustanneta normaalitreenit. Talkoilla ja sponssoreilla hankitaan sitten rahat lahjakkaampien leirityksiin ja kisamatkoihin - jos saadaan. Muuten kustantavat vanhemmat omasta pussistaan. Vika onkin tänä päivänä siinä että vanhemmat kuvittelevat olevansa asiakkaita jotka voivat vaatia kaiken sen saman mitä joku toinenkin saa...
Onko tosiaan niin, ettei poijaat saa leiriä? Onko tytöillä omat leirit? Kuka tietää asiasta? Maksaako liitto tyttöjen jutut? Jos maksaa onko saanut tuloksia aikaiseksi? Miksi 85% panoksella on saatu enemmän aikaiseksi? Paljonko on ollut poikien satsaus prosenttiaalisesti? Kuka tietää? Jos tiedätte tarkasti kertokaa se minulle ja muille tietämättömille, pliis!!!
-asettelua pojat-tytöt, vaan sitä, että leiritys tulee jonkun kukkarosta, ei kaikille tasapuolisesti. Ja kadettien eirit maksaa seura -joka maksaa tai laskuttaa vanhemmilta, riippuen seuran taloudesta (= aktiivisten talkootyötä tekevien, sponsoreita hankkivien, vanhempien aikaansaannosta ) Liiton ja OK:n tuet menee junnuille ja senioreille, ellei sitten asiat ole muuttuneet!
http://www.painiliitto.net/tapahtumakalenterit_07/2008/maaliskuu/22-24energy/leirikutsu.pdf
sekä
http://www.painiliitto.net/tapahtumakalenterit_07/2007/helmikuu/23-25energy/kutsu.pdf
tsekkaa nämä vapaapainileirit , niistä näet hinnat ja voitlaskea montako tyttöä ja poikaa on ollut....
miksi ei saa vaatia samaa kohtelua jälkikasvulleen? miksi? HÄ!!!?
ja leireille mukaan poikia esm team pohjanmaa ja dynamics girls? eikö olisi hyvä että treenaisivat yhes vapaata? miksi pitää tehä jotain kummia tyttö kuppikuntia(martta kerhojako?)
-leireille valitaan tietyin painillisin kriteerein. Ehkä sitten joku ei kohdallanne natsaa. En osaa sanoa!
Mutta seuratyön ja talkootyön ainoa tarkoitus ei ole hankkia rahaa itselleen tai pojalleen/tytölleen, vaan viedä yhdessä seuran lahjakkuuksia eteenpäin sekä unohtamatta sitä, että seuratyö on myös mukavaa yhdessäoloa toisten samaa asiaa ajavien vanhempien kanssa.
On siellä touhuumassa sellaisiakin, joiden jälkikasvu on lopettanut painin kymmenen vutta sitten -ja enemmänkin. Eivätkä itse saa euroakaan siitä hyvästä.
No näin tietysti ihannetilassa vaikka toisaalta joku sanoi että täytyy olla hyvä painija tai isin täytyy olla valmentajan hyvä kaveri... tässä auttaa aina se , että joku joutuu kiitollisuudenvelkaan jollekulle jostakin... raadollistahan se todellisuus välillä on.
Kiitos vastauksesta, joka valaisi asiaa melkoisesti. Minulle on kuitenkin jäänyt epäselväksi näitä keskusteluja luettuani treenaavatko pojat tarpeeksi vai ainoastaan tytöt, kun joku kirjoitti jotain tyttöjen 85% harjoituksista? Eikö kukaan Suomessa treenaa enään 100% tehoilla? Onko kyseessä siis se, että ei treenata täysillä ja siksi ei pojat pärjää? Voisiko joku "sisäpiiriläinen" selventää tätä asiaa?
joka haluaa mennä eteenpäin (vapaassa)kuin mannerheim mutta seuran valkku haluaa viedä eteenpäin vain lottia???
Ja talkoita on tehty jos jonkin sorttista ja PALJON.
Joskus kuitenkin kultainen keskitie vetää paremmin ja on fiksumpaa antaa asiakkaan viedä. Suomessa kun megasponsorit yksittäisille painiseuroille ovat harvinaisuuksia eikä painiseurat pyöri pyhällä hengellä niin positiivinen ajattelumalli urheilun hengessä on parempi kuin tiukka pipo
Todellinen painija on se joka on itsenäinen ja rakentaa oman uransa oli sitten SM EM tai MM tason painija. Jokainen painija on käytännössä samalla lähtöviivalla kun tarkastellaan todellisuutta ja sitä että todellinen painija ei vaadi että muut kattavat hänelle pöydän tehden harjoitusohjelmat ja paasaten joka asiassa. Paini on yksinkertaisesti yksinäistä työtä itselleen. Oma aloitteisuutta siis jokaiselle oman paininsa eteen keskustelukommenttien karvaitten säestysten sijasta.
viemiseksi tarvitaan taustajoukkoja, kukaan ei mene huipulle yksin, EI KUKAAN, siihen vaaditaan seura, valmentaja, tuki joukot(koti), jos joku näistä kolmesta tukijalasta puuttuu niin tulos on korkeintaan tyydyttävä, parhaimassakin tapauksessa vain hyvä.
Kiitettävä tulos saavutetaan VAIN kolminaisuuden eheydellä ja yhteistyöllä.
FAKTA.
ensimmäistäkään EM-mitalistia vapaassa;)
-eiköhän "asiakas" viekin -ainakin tämä sponsorien hankkija joka ottaa omaan /jälkikasvunsa käyttöön 50% hankitusta sponssitulosta, sitä rahaa voi sitten käyttää vaikka ulkomaanleireihin - tai vaikka palkata oman valmentajan - jos joku valkku uskaltaa.
kusi housussa:)
tiedät! Jos karsinnat on pidetty joka jätkälle niin silloin se on reilu peli!
juniorijoukkueen toiminta on ollu lähellä nollaa. kovat turnaukset ja leirit on jääny käymättä.
Kyllä kadetti ja juniori painijoiden leiritys ja kovat kansainväliset kisat on hoidettu ilman suunnittelua.
Ei tukea jääkiekkoon vaan painiin