kummin tehtävä?

ei kasteta

Mikä on kummin tehtävä kun ei kuulu kirkkoon? Olen miettimässä lapselleni kummeja jokatapauksessa, en lahjojen takia, vaan mielestäni nämä ihmiset ovat vaan niin mielettömän ihania ihmisiä joihin itse en halua ikinä katkaista välejä ja haluan myös lapseni olevan läheisempi näille ihmisille. Mutta miten selvitän muslimille, mitä kummius on, kun aina jankutetaan siitä iänikuisesta kirkon oppien opettamisesta, mitä ei ainakaan kohdallani ole koskaan tapahtunut, enkä usko monen muunkaan tänäpäivänä enää.

4

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummi neljälle

      omasta kokemuksesta voin sanoa, että kummin tehtävä on mielestäni tärkein, että on hyvänä esimerkin antajana, tukena lapsen kehityksessä ja kykynsä mukaan myös avunantajana.

      Monesti nämä asiat jää ja kummia pidetään vain lahjojen ostajana merkkipäivinä.
      Toki lahjojakin annetaan, mutta se ei pitäisi olla tärkein asia.

    • kirkkoon kuuluva

      Mikäli ei kuulu kirkkoon. Lukekaa noita nettisivuja , joissa kerrotaan mikä kummi on. Puhu vaikka tukihenkilöstä. Taas näitä sokerit pullasta . arg!

      • Kristillinen joka tapauksessa

        Vaikka toisin halutaan väittää, jo uskonpuhdistaja Agricola käytti sanaa Kumma joka tuli muinaisruotsista Gumme joka tarkoittaa risti-isää ja Gumma risti-äitiä, eli Gudmoder, Gudmor, gommor. Eikö nämä nimiäisten viettäjät halua nimenomaan erottua kirkkoon kuuluvista? Minusta heidän juhlansa ovat aivan samanlaisia. Itse odotin jotain erilaista. Kummi tuo joka tapuksessa jokaiselle kristinuskon mieleen.


    • Muodollisestikin pätevä kummi

      Turha kuvitella, että kirkkoon kuulumaton olisi oikea kummi. Vajaa-ajattelijoidenliitto kyllä kuulemma kehittelee jotain pseudokummin viritelmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3091
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2016
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      82
      1360
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe