Oiva

Se sinun toitotus puunhinnan noususta on pelkkää potaskaa. Jo 80-luvulla mänty- ja kuusitukista sai n. 250 mk/kiintokuutio. Niistä ajoista hintataso vähintään kaksinkertaistunut. Puun hinta on todella alhaalla.

Kepulaisilla vitsit vähissä. Hyvinvoivat metsänomistajat eivät myö alehinnoin. Pelkäävät tietysti siinä sivussa oman puolueen kannatuksen laskua.
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Totta puhut, näin asia on. Toinen merkittävä seikka on tämän hetkinen inflaatio, ei ole mitään järkeä myydä puuta jos ei todella ole pakko. Puun arvo ei tule varmasti menemään niin alas mitä tämän hetkinen inflaatio tekee rahan arvolle.

Äänestä

Jos se on alhaisempi kuin ennen niin vikahan on puun ostajissa. Puun kysyntä kasvaa nykyään jjo sen käytöstä uusiutuvana energian lähteenä ja meillä vielä Venäjän puun tuontivaikeuksien takia. Jos teollisuus todella tarvitsee puuta, sen on maksettava siitä enemmän. Minun ymmärtääkseni kyllä paperin kulutus ei kasva maailmalla juuti tämän sähköisen viestinän takia, lehtiäkin saa nykyään lukea netistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Härköselle kirjoitti:

Se sinun toitotus puunhinnan noususta on pelkkää potaskaa. Jo 80-luvulla mänty- ja kuusitukista sai n. 250 mk/kiintokuutio. Niistä ajoista hintataso vähintään kaksinkertaistunut. Puun hinta on todella alhaalla.

Kepulaisilla vitsit vähissä. Hyvinvoivat metsänomistajat eivät myö alehinnoin. Pelkäävät tietysti siinä sivussa oman puolueen kannatuksen laskua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu